امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۰:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3357
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۳۸
تعداد بازدید: 189
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از جیرفت، حمیده چوبک ظهر امروز در همایش بین‌المللی مباحث باستان‌شناسی در این شهرستان اظهار ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از جیرفت، حمیده چوبک ظهر امروز در همایش بین‌المللی مباحث باستان‌شناسی در این شهرستان اظهار داشت: مرور بر پژوهش‌های یک دهه، تحلیل، نتیجه‌گیری و دستیابی به برنامه محوری، برنامه‌ریزی درازمدت هدفمند برای پژوهش‌های آینده جیرفت از جمله برنامه‌های در دست اقدام است.

وی مبنای این همایش را میراث فرهنگی، باستان‌شناسی، پژوهش و شناسایی تاریخ توسعه دانست و افزود: از سوی دیگر این میراث به عنوان سرمایه‌ها و منابع ارزشمند روزافزون عامل مهم زیرساخت و آمایش سرزمین به ویژه در گردشگری به شمار می‌رود.

چوبک باستان‌شناسی را تولید دانش، داده‌ها و سرمایه‌های ملی فرهنگی ذکر و تصریح کرد: دانش باستان‌شناسی ویژگی میان دانشی، فراملی و جهانی دارد که برای بالندگی آن همکاری و مشارکت دانشمندان ملی و فراملی ضرورت دارد.

دبیر علمی همایش بین‌المللی باستان‌شناسی جیرفت ابراز داشت: باستان‌شناسان وظیفه دارند با تعهد، صداقت علمی و شناخت دقیق از تحولات تاریخی و فرهنگی این سرزمین بدون تحریف تاریخی اسناد شناسنامه‌ای، هویتی جامع و کاملی برای این امر را فراهم آورند.

چوبک با بیان اینکه پژوهش میراث فرهنگی و باستان‌شناسی در حوزه‌های فرهنگی جغرافیایی برای شناخت سرزمین از پژوهش‌های بنیادی کاربردی است، عنوان کرد: ایران سرزمینی است با تنوع اقلیمی، فرهنگی، زبانی و قومی گسترده که به چند حوزه جغرافیایی و فرهنگی تقسیم شده است.

دبیر علمی همایش مباحث باستان‌شناسی جیرفت گفت: حوزه جنوب‌شرق ایران از نظر باستان‌شناسی یکی از شاخص‌ترین حوزه‌های فرهنگی ایران و سرزمین دارای حوزه‌های آبریز گوناگون از جمله خلیج فارس، دریای عمان، هیرمند و جازموریان است.                                                                                                    

چوبک با اشاره به اینکه دستاوردهای باستان‌شناختی حوزه فرهنگی جنوب‌شرق ایران نشانگر تداوم و تسلط فرهنگی با ویژگی‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است، بیان داشت: از سال 80 تاکنون با حضور گسترده باستان‌شناسان داخلی و خارجی در حوزه هلیل‌رود پژوهش‌های دامنه‌داری انجام گرفته است.

وی با بیان اینکه ساماندهی و پایش این منابع و سرمایه‌ها در تولید ملی و در راستای توسعه به کار گرفته شود، اذعان داشت: در راستای این هدف برگزارکنندگان همایش تلاش می‌کنند با بازنگری، بررسی و تحقیق و پژوهش‌های انجام شده این سرزمین را به جهانیان معرفی کنند.
انتهای پیام/80001/ح30/د1000
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها