امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۶:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33606
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۰
تعداد بازدید: 68
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان، با ثبت جهانی «دیوار گرگان»، گلستان در فهرست جهانی دو اثر را به خود اختصاص ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان، با ثبت جهانی «دیوار گرگان»، گلستان در فهرست جهانی دو اثر را به خود اختصاص می‎دهد.

دیوار بزرگ تاریخی گرگان یکی از باشکوه‎ترین موانع دفاعی است که قدمت آن به قرن پنجم میلادی برمی‎گردد و فلسفه ساخت این بنا در دوران ساسانی به منظور جلوگیری از هجوم اقوام شمالی بوده است.

این بنای تاریخی از سال گذشته در فهرست جهانی یونسکو جای گرفت و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از سال 1391 فعالیت خود را برای ثبت این دیوار گرگان در فهرست جهانی یونسکو آغاز کرده است.

بدون شک شناساندن اهمیت تاریخی، فرهنگی و ثبت جهانی این بنای باارزش نیازمند اعتبارات و توجهات ملی است.

لزوم ثبت «دیوار گرگان» در فهرست جهانی محرز شده است

مدیرکل ثبت آثار کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در گرگان با بیان اینکه پرونده دیوار گرگان از سال گذشته برای فهرست موقت یونسکو ارسال شد، گفت: خوشبختانه با کار کارشناسی که در استان گلستان انجام گرفت و پرونده‎ای که در ستاد تدوین شد و نیز دفاعیه‎ای که در صحن یونسکو صورت گرفت، این اثر تاریخی در فهرست موقت جای گرفته است.

ساسان قاسمی با تأکید بر اینکه لزوم ثبت دیوار گرگان در فهرست جهانی محرز شده است، تصریح کرد: ما در ستاد تمام حمیت خود را بر این خواهیم گذاشت تا در سال‎های آینده که قرار است این اثر به ثبت برسد آن را به یونسکو معرفی کنیم، بنابراین شرایط خوبی در گلستان باید ایجاد شود.

به گفته وی؛ تمام آثاری که در سراسر کشور داریم نشان‎دهنده تمامیت فرهنگی در سطح کشور است.   

ثبت جهانی «دیوار گرگان» نیازمند ایجاد تعامل و برنامه مشترک

معاون عمرانی استاندار گلستان نیز در خصوص ثبت دیوار دفاعی گرگان گفت: مسیر دیوار دفاعی در گرگان یک مسیر بسیار طولانی است؛ چنانکه در طول این مسیر، چندین شهر و تعدادی روستا وجود دارد و بخشی از تأسیسات ما نیز در این مسیر قرار می‎گیرد.

عبدالرضا دادبود متذکر شد: برای اینکه بتوانیم به طور مطلوب و با کمترین مشکل این اثر تاریخی را در فهرست آثار جهانی ثبت کنیم، قطعاً نیازمند ایجاد تعامل و برنامه مشترک برای اقدامات در حوزه‎های مختلف هستیم که مقدمات آن فراهم شده است.

جذب اعتبارات «دیوار گرگان» تقویت می‎شود

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا با تأکید بر اینکه باید از ظرفیت ثبت جهانی دیوار گرگان برای معرفی و پیشینه گلستان استفاده شود، خاطرنشان کرد: با ملاقاتی که با رئیس‎جمهور داشتیم، توانستیم اعتباراتی برای این کار جذب کنیم و به دنبال این هستیم تا اعتبارات را در این بخش تقویت کنیم.

عیسی امامی ابراز امیدواری کرد که تلاش‎های انجام شده در زمینه ثبت جهانی دیوار گرگان منجر به معرفی پیشینه تاریخی و فرهنگی گرگان شود.

وی با بیان اینکه هنوز در گام‎های اولیه قرار داریم، اذعان کرد: آنچه برای ثبت جهانی این اثر تاریخی مهم است از طریق جلسات مکرر استانداری گلستان و میراث فرهنگی استان پیگیری می‎شود تا موجبات استفاده از اعتبارات منابع ملی در بودجه 1392 دیده شود و تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا در این حوزه اتفاقات مبارکی بیفتد.

انتهای پیام/83001/ذ40 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها