امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۲:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33648
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۲
تعداد بازدید: 68
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، امسال نیز مراسم تجلیل از عید فطر روز پنجشنبه (17 مرداد) پس از ادای نماز عید ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، امسال نیز مراسم تجلیل از عید فطر روز پنجشنبه (17 مرداد) پس از ادای نماز عید در مساجد جامع در سراسر تاجیکستان به طور گسترده و باشکوه برگزار شد.

اقداماتی در چارچوب برنامه برگزاری مراسم اصلی این عید با حضور مقامات رسمی از جمله «محمدسعید عبیدالله‌اف» رئیس مجلس ملی، مقامات دولت و اعضای شورای علمای تاجیکستان، میهمانانی از کشورهای اسلامی و شرکت جمعیت کثیری از مردم در مسجد جامع شهر دوشنبه به نام «حاجی یعقوب»، برگزار شد.

بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی مجلس تاجیکستان، عبیدالله‌اف در این مراسم با ارائه پیام تبریک به مناسبت عید سعید فطر، تجلیل مناسب از آن را از سنت‌های ملی و مذهبی مردم این کشور عنوان کرد.

وی تصریح کرد: تاجیکستان بیش از 20 سال قبل و در پی اعلام استقلال عید فطر را به فهرست اعیاد و جشن‌های رسمی وارد کرده و تجلیل آن را گامی در جهت تعمیق و حفظ ارزش‌های ملی و مذهبی و بازگشت مردم به سوی سنت‌های تاریخی خود می‌داند.

این مقام مجلس و از شخصیت‌های برجسته سیاسی تاجیکستان با خطاب به جامعه مسلمان کشورش، حفظ ثبات و آرامش پایدار را از وظایف همگان در جهت زمینه‌سازی توسعه و شکوفایی این کشور دانست.

حاجی «نعمت‌الله عالم‌اف» یکی از مسئولان اداره مفتیات تاجیکستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس حضور گسترده مردم در آئین تجلیل و برگزاری عید فطر را بیانگر ریشه داشتن اسلام در فرهنگ و سنت‌های مردم و محبت مسلمانان به اجرای فرایض و سنت‌های اسلامی بیان کرد.

وی گفت: تاجیکستان با بیش از 8 میلیون جمعیت که 98 درصد آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند، در جهت احیا و بازگشت به سنت‌های مذهبی خود در قیاس با سایر کشورهای آسیای مرکزی پیشتاز بوده و برگزاری اعیاد اسلامی را نیز با شکوه‌تر برگزار می‌کند.

وی افزود: برگزاری نماز جمعی، تبرییک عید به یکدیگر، عیادت افراد بیمار و سالمند، بازدید از نزدیکان و خویشاوندان، توزیع هدایا به کودکان از جمله آئین‌هایی است که در چارچوب برنامه تجلیل این عید انجام می‌شود.

گفتنی است که تهیه خوردنی‌های گوناگون و تزئین سفره‌های عیدانه نیز از دیگر عادات مردم مسلمان کشورهای آسیای مرکزی و از جمله مردم تاجیک است.

عید فطر که امسال روز پنجشنبه اعلام شده است، همچنین به عنوان عید رسمی در قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان برگزار شده و در مناطق مسلمان‌نشین روسیه همچون باشقرستان، تاتارستان، چچن و داغستان نیز به طور گسترده و با حضور جمعیت مسلمان این کشورها تجلیل می‌شود.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار