امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۱۲:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33670
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۲
تعداد بازدید: 226
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شهید محمد ناصر ناصری از چهره‌های برجسته‌ای بود که در هجوم طالبان به محل ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شهید محمد ناصر ناصری از چهره‌های برجسته‌ای بود که در هجوم طالبان به محل کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در 17 مرداد سال 1377 به همراه دیگر دیپلمات‌های کشورمان مظلومانه به شهادت رسید.

شهید ناصری از همان سال‌های آغاز پیروزی انقلاب اسلامی، علاقه ویژه‌ای به مردم افغانستان داشت و با مردم مظلوم آن دیار از نزدیک حشر و نشر داشت.

وی از سال 1357 با مجاهدین افغانستان ارتباط برقرار کرد و به خانواده‌های آنان در داخل ایران پناه داد.

وی برای خدمت به این مردم محروم از جان خود مایه گذاشت و تا آخرین لحظه نیز در کنار آنها ماند و به شهادت رسید.

مردم افغانستان و شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی این کشور نیز ناصری را می‌شناختند و به وی علاقه ویژه‌ای داشتند.

کتاب «از آخرین سواران ایل» عنوان مجموعه خاطراتی از اعضای خانواده و دوستان ناصری و برخی از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی ایران و افغانستان است که درباره شهید محمد ناصر ناصری بازگو شده است.

آنچه در ادامه می‌آید خاطرات و نظرات برخی از رهبران و چهره‌های جهادی، سیاسی و فرهنگی افغانستان است که از این مجموعه که به همت بنیاد فرهنگی شهید ناصری گزینش و منتشر شده، است.

«محمد کریم خلیلی»، معاون دوم رئیس جمهور افغانستان

من این را باید بگویم و اعتراف کنم که در دوره‌ای که او(شهید ناصری) در افغانستان مسئولیت داشت به لحاظ تأثیرات مثبتش بر کل این کشور، اقوام، ملیت‌ها و مذاهب یک دوره استثنایی بود.

من هرگز ندیدم که او احساس‌ ترس یا احساس خستگی کند، در هر صحنه‌ای با شجاعت وارد می‌شد.

چندین بار گفتم: با این عارضه‌ای که از ناحیه پا داری، نباید این همه خودت را در زحمت بیندازی و هرجایی بروی.

ولی او با این که گاهی حتی پایش را روی زمین می‌کشید و به سختی را می‌رفت، هرگز از خودش ضعف نشان نمی‌داد و آرام نمی‌گرفت.

«شهید سید مصطفی کاظمی»، وزیر سابق تجارت افغانستان و یکی از رهبران جهادی

شهید ناصری یک مسلمان معتقد و متعهد به آرمان های مکتبی و ارزش‌های دینی بود، او بیش از ایرانی بودن یک مجاهد افغان محسوب می‌شد و تمام جریانات افغانستان با همه طیف‌ها و وابستگی‌ها به او عشق می‌ورزیدند.

من به عنوان یک مسلمان افغان، مسلماً یک حد و حدودی بین خود و بین مسلمانی که از کشور دیگری است، قائل بودم؛ اما در برخورد با شهید ناصری دریافتم که ما با یک برادر خود مواجه هستیم، برادری که بین مسلمین مقید به مرز نیست.

لذا از لحاظ معنوی اگر بنده بگویم که ایشان یک انسان تمام عیار و مخلص، و یک شخصیت متعهد بود، هیچ گونه اغراقی نکردم. 

مردم مسلمان افغانستان مردم حق شناسی هستند یکی از مشخصات بارز افغان‌ها جوانمردی است و جایی که با کسی عقد برادری بستند این تعهد ماندگار می‌شود، همان گونه که در دوران جهاد و بعد از جهاد شاهد خدمات شهید ناصری و در نهایت در پای ارزش‌ها این ملت به شهادت رسید.

نسل‌های بعدی مردم افغانستان این مسئله را فراموش نخواهند کرد و امیدوار هستیم که برکت خون این شهید باز هم موجب پیوند عمیق‌تر و بیش‌تر 2 ملت مسلمان افغانستان و ایران شود.

تلاش ایشان فقط برای شیعه نبود، ایشان جامعیتی داشت که همه را در بر می‌گرفت؛ او محبوبیتی خاص در بین مجاهدین و مسئولان دولتی افغانستان و همه اقوام اعم از ازبک، ترکمن، تاجیک، پشتون و هزاره داشت.

«هاشمی لولنجی»، تحلیلگر و معاون شهید «برهان الدین ربانی» رییس جمهور وقت افغانستان

شهید ناصری شخصیتی بود که بینش عالی سیاسی داشت، وی معتقد بود هر جا که اسلام هست وطن همه مسلمانان نیز محسوب می‌شود.

در واقع تمام جهان اسلام را یک خانه می‌دانست؛ آن بزرگوار جمهوری اسلامی ایران را خیلی دوست داشت، اما نه به عنوان زادگاه خود، بلکه به این عنوان که مقر و مرکز مقام ولایت و پایگاه مستضعفین جهان است. شهید ناصری شهید «بین‌الملل اسلامی» است.

«محمد ناطقی»، از چهره‌های جهادی و دیپلمات فعلی افغانستان

شهید ناصری تعلق داشت به نهضت جهانی اسلام، که با اعتقاد به تئوری‌های حضرت امام خمینی (ره) شکل گرفته بود.

او استعداد و تیز هوشی بالایی داشت، به عنوان یک کارشناس پیش‌بینی‌های بسیار دقیقی از جریانات و حوادث داشتند. من ایشان را به عنوان یک کارشناس ارشد و یک پیشگام در شناخت مسائل افغانستان می‌شناختم.

از طرفی ایشان در روابط خود صمیمی و صادقانه برخورد می‌کردند، هیچ گونه تشریفات و امکانات زائد برحد متعارف نداشت. خیلی صمیمی و ساده بود. 

«عبدالرشید دوستم»، از چهره های برجسته نظامی در شمال افغانستان و یکی از رهبران قوم ازبک

در میان این شهدای مظلوم شخصاً با شادروان حاج محمد ناصر ناصری آشنایی نزدیک داشتم، او را خوب می‌شناختم، عزم و اراده پولادین، تصمیم‌گیری قاطع، هوشیاری و دقت در ارزیابی و برخوردهای حساب شده او در اموری که موظف به آن شده بود، نمایان بود.

صداقت و پشتکار، تقوا و تواضع و قدرت تحمل و شکیبایی او را خوب درک می‌کردم و برای ممیزات عالی اخلاقی او حرمت فراوان قایل بودم.

ما خاطرات فراوانی داریم و هرگز فراموشمان نمی‌شود، ما معتقدیم که دشمنان ما و شما یکی است و دوستی ما با ریختن خون‌های مشترک به خاطرنجات مردم مظلوم و مسلمان افغانستان گره خونی یافته و مشترکات قلبی ما را برای تحکیم و دوام دوستی و برادری استحکام مزید بخشیده است.

«شفق سرپلی»، از چهره‌های جهادی افغانستان

شهید ناصری خیلی بی‌تکلف، ساده و بی‌تشریفات بود و اساس محبوبیت ایشان هم در بین مسئولان افغانستان همین مسئله بود.

شهید ناصری برداشت عمیقی از امت اسلام داشت، عمق حوادث را می‌دید، طرح‌هایی که امروز در منطقه و ضد مسلمان‌ها در حال اجراست، را با شناخت کارشناسانه و دقیق، پیش‌بینی و بررسی و تحلیل می‌کرد.

«خیر خواه» سفیر وقت دولت اسلامی افغانستان در ایران گفت: متأسفانه عمل زشتی که طالبان در قبال این شهید و دیگر شهدا انجام دادند، در شأن مردم افغانستان نبود.

آن ها در واقع به مردم افغانستان خیانت کردند، چه مردم افغانستان خیلی مهمان‌دوست هستند، به خصوص در مورد کسانی که به آنها احسان کرده‌اند، آنها جواب احسان را به بدی نمی‌دهند این عمل مذموم طالبان، لکه‌دار ساختن مهمان‌نوازی و صفات نیک و برجسته مردم افغانستان بود.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار