امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۰۳:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33687
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۳
تعداد بازدید: 196
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، نهادهای اسلامی و رسمی قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان و ترکمنستان روز چهارشنبه (16 مردادماه) ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، نهادهای اسلامی و رسمی قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان و ترکمنستان روز چهارشنبه (16 مردادماه) را پایان ماه مبارک رمضان در این کشورها اعلام کردند.

اداره مسلمانان روسیه نیز با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد که ماه رمضان برای جامعه مسلمانان این کشور در این تاریخ به پایان می‌رسد و پنج‌شنبه (17 مرداد) عید فطر است.

براساس سنت‌های رایج مسلمانان آسیای مرکزی آنان با انجام فرایض خاص این ماه قبل از ادای نماز عید، زکات فطر را به افراد نیازمند، خویشاوندان فقیر خود توزیع می‌کنند.

روز عید فطر و همینطور روز تجلیل از عید قربان یا اضحی در بیش از 20 سال قبل یا در پی اعلام استقلال در تمام کشورهای آسیای مرکزی رسمی شده و به جدول مراسم، جشن و اعیاد دولتی وارد و تعطیل اعلام شده‌ است.

«کالیژان زانکویف» امام‌خطیب مسجد مرکزی شهر آستانه قزاقستان در نشستی که به مناسبت اعلام پایان ماه رمضان و تجلیل عید فطر برگزار کرد به خبرنگاران گفت: نماز عید فطر و مراسم عید در این روز در تمامی مساجد رسمی کشور برگزار می‌شود.

وی از این ماه مبارک به عنوان ماه شفقت، همدلی، تقویت همبستگی و تلاش‌های مسلمانان در راه نزدیکی به خدا و پایبندی بیشتر به فرموده‌های خدا عنوان کرد.

وی افزود: بنا به عادات رایج در این روز صبح زود همه مؤمنان، پس از استحمام و با پوشیدن بهترین لباس‌ها با شتاب و با سرشاری از غرور برای ادای نماز عید به مساجد می‌روند.

این روحانی قزاق در ادامه تأکید کرد: بنا به سنت‌های اسلامی مطلوب است که در این روز به کودکان شیرینی و هدایایی توزیع شود که خوشبختانه این عادت در میان مسلمانان قزاق نیز از گذشتگان به جامانده‌ است.

در قرقیزستان همزمان با اعلام روز عید بر برگزاری نماز در میدان مرکزی بیشکک موسوم به «آلاتئو» و با حضور مقامات رسمی و به احتمال قوی با شرکت «الماسبیک آتامبایف» رئیس جمهور و مقامات دیگر دولت و مجلس این کشور برگزار خواهد شد.

**نماز عید فطر در روسیه نیز به طور گسترده برگزار می‌شود

جامعه مسلمانان روسیه دیگر از کشورهای منطقه و با جمعیت چند میلیون نفری مسلمان تدارک برگزاری این جشن را دارد.

بنا به گفته منابع رسمی بزرگترین مراسم تجلیل عید در مناطق تاتارستان، باشقردستان، جمهوری‌های خودمختار چچن و داغستان و همچنین در شهرهای مسکو و سن‌پطرزبورگ برگزار می‌شود.

به گفته مقامات شهرداری بزرگترین میدان‌های ورزشی مسکو از جمله ورزشگاه «لوکوماتیف»، مجتمع ورزشیو بهداشتی «ایزومردونی»، پارک «60 سالگی آکتبر» و مرکز فرهنگی «سوکولنیکی» به منظور محل برگزاری نماز عید و انجام تدابیر دیگر جشنی در اختیار مسلمان خواهد بود.

رئیس جمهور ترکمنستان نیز طی فرمانی روز پنجشنبه 17 مرداد (8 آگوست) را روز «اورازا بایرام» عید سعید فطر و روز تعطیل رسمی در این کشور اعلام کرد.

مطبوعات ترکمنستان با چاپ متن کامل فرمان مذکور رئیس جمهور این کشور ضمن تأیید خبر فوق تصریح کرد که بر طبق فرمان رئیس جمهور ترکمنستان و با توجه به اینکه 8 آگوست به مناسبت پایان ماه مبارک رمضان عید سعید فطر و روز تعطیل اعلام شده است.

روزنامه «ترکمنستان بیطرف» چاپ عشق‏‌آباد، روز ‏شنبه ترکمنستان به نقل از پیام مذکور رئیس جمهور این کشور نوشت که این اقدام «قربانقلی بردی‏محمداف» در راستای حفظ ارزش‌های دینی و تاریخی ملت ترکمن، احیای آداب و رسوم و تحکیم وحدت ترکمن‌ها انجام گرفته است.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها