امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۶:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33714
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۲
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، هفته گذشته «بشار اسد»، رئیس جمهوری سوریه به شخصه به منطقه «داریا»، از توابع ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، هفته گذشته «بشار اسد»، رئیس جمهوری سوریه به شخصه به منطقه «داریا»، از توابع ریف دمشق در جنوب سوریه رفت که از جمله مهمترین و شدیدترین محورهای درگیری ارتش سوریه با گروه‌های مسلح وابسته به سازمان تروریستی «القاعده» در ریف دمشق به شمار می‌آید و از جمله مناطقی است که همچنان درگیری‌ها در آن به شدت ادامه دارد.

همچنین هفته گذشته سخنرانی «سید حسن نصر الله» دبیرکل حزب الله لبنان به مناسبت روز قدس را شاهد بودیم و در اقدامی نادر سید حسن نصر الله در این روز به شخصه طرفداران خود در مجتمع «سید الشهدا» دیدار کرد.

بشار اسد و سید حسن نصرالله هم در عمل و هم در سخن نشان دادند که در صف اول حوادث جاری در منطقه قرار دارند. رئیس جمهوری سوریه در داریا با قاطعیت بیان می‌کند که «هرگز در برابر این طرح سر فرود نخواهیم آورد». سید نصرالله در سخنرانی خود با قاطعیت گفت که «ما می‌دانیم که همه این طرح‌ها برای به فراموشی سپردن قدس است، اما ما مرتکب اشتباه نمی‌شویم».  

هر دو این سخنرانی‌ها به مثابه پتکی بودند که به یک‌باره بر سر برنامه ریزی‌های رژیم صهیونیستی کوبیده شدند. این موجب شد تا تحلیلگران روزنامه‌های صهیونیستی به جست‌وجوی معانی نهفته در پس این سخنان بیافتند و مهمتر آنکه همه اقدامات صورت گرفته برای ایجاد هرج و مرج‌ در منطقه و تحقق رویای «خاورمیانه جدید» و ترفندهای اتخاذ شده برای اجرای این طرح و ناامن کردن منطقه نتوانست هر دو رهبر برجسته منطقه را از حضور راحت و آزاد در جمع و اماکن عمومی باز دارد. این اعترافی صریح از سوی یکی از تحلیلگران «برنامه ایجاد هرج و مرج» در منطقه است که درحال حاضر به کابوسی برای آنها تبدیل شده است.

از این‌رو شرایط حکم می‌کند که بازیکنان اصلی منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای بار دیگر در منطقه برای «جنگ نیابتی» حضور یابند که مجری آن گروه‌های تروریستی همچون «جبهه النصره» و «ارتش آزاد سوریه» هستند و این گروه‌ها ماموریت می‌یابند تا بار دیگر به چارچوب فتنه‌ انگیزی‌ها و رویارویی‌ها فرقه‌ای و مذهبی خود در منطقه بازگردند و در این راه تروریست‌های خارجی از چچنی گرفته تا تونسی و لیبی برای کمک به آنها به خدمت گرفته می‌شوند تا روستاهای علوی سواحل سوریه را تحت عنوان «نبرد آزاد سازی ساحل» به آتش بکشند و این فرصت را به بازیگران غربی در منطقه بدهند تا با استفاده از فرصت پیش آمده صفوف خود را بازآرایی کنند. چراکه تا امروز بیش از هر زمان دیگری شکست و ناکامی آنها در سوریه بر همگان عیان و آشکار شده بود.

در این راه تلاش بسیاری از سوی منابع خبری انگلیسی، فرانسوی و رژیم‌های عربی حوزه خلیج فارس صورت گرفت تا بیان شود، کسانی‌که نبردهای آزاد سازی ساحل را به راه انداخته‌اند، ساکنان روستاهای سنی‌نشین این مناطق هستند که علیه علوی‌نشینان این سواحل سوریه به پا خاسته‌اند، اما آنچه این منابع خبری به آن توجه نکردند، آن بود که بسیاری از آسیب دیدگان این مناطق سنی‌ها بودند و خلاصه کلام اینکه تمام این اقدامات به دست گروه‌های تروریستی درحال انجام است که اعضای آن را سلفی‌های جهادی تشکیل می‌دهند که از لیبی و چچن وارد سوریه شده و هم اکنون در مناطق مختلف لاذقیه و طرطوس پراکنده شده‌اند و دلیل این مدعا اجساد کشته شدگان درگیری‌های اخیر در این مناطق است که نشان می‌دهد، آنها واقعا دارای چه تابعیتی هستند.

«فرج عبدالله» تحلیلگر امور سیاسی سوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تاکید کرد: این اولین باری نیست که نظام سوریه با چنین گروه‌هایی مواجه است. ارتش سوریه به خوبی می‌داند که با گروه‌هایی مبارزه می‌کند که در صفوف آنها تروریست‌هایی از ملیت‌های مختلف حضور دارند و به نظر می‌رسد که این افراد مدت زمان طولانی را هم در صفوف گروه «جبهه النصره» بوده‌اند و هرچه درباره نبردهای ساحل و این گروه‌ها از سوی رسانه‌های مغرض مانند خبرگزاری رویترز و شبکه سی ان ان و الجزیره و العربیه منتشر می‌شود، برای ارتش سوریه بی‌‌ارزش است و هدف ارتش سوریه پیشاپیش مشخص شده که در مقابله با تروریست‌های جهادی لیبیایی و چچنی و سعودی و کویتی نمود پیدا می‌کند.

این تحلیلگر امور سیاسی سوری در ادامه می‌افزاید: طر‌ف‌های توطئه کننده علیه سوریه تلاش کردند،‌ برای اجرای توطئه‌های خود در سوریه همان طور که دیدیم، ابتدا «نبرد دمشق» را به اجرا بگذارند، اما چون نقشه آنها در آنجا با شکست مواجه شد، طرح «نبرد آزاد سازی جنوب سوریه» را به اجرا بگذارند و چون در آنجا هم جز شکست و ناکامی چیزی عاید آنها نشد، هم اکنون در صدد اجرای توطئه «نبرد آزاد سازی ساحل» هستند تا شاید به این طریق بتوانند، گامی در راه تحقق رویای «خاورمیانه بزرگ» خویش بردارند، غافل از اینکه ناکامی و شکست از همان روز اول برای این نبرد رقم خورده بود.

بنابر اظهارات این تحلیلگر امور سیاسی دو نبردی که در یک زمان واحد به اجرا گذاشته شدند، در آن واحد هم با شکست و ناکامی مواجه شدند، اما آنچه اهمیت بیشتری از این شکست و ناکامی‌ها دارد، این است که در این نبردهای میدانی نیروهای ارتش سوریه با سرعت برق آسایی توانستند، پیشروی‌های چشمگیری را محقق کنند و روند سریع این پیشروی‌ها نشان می‌دهد که این ترفندی اتخاذ شده از سوی کشورهای توطئه کننده علیه سوریه برای تلف کردن وقت است.

وی می‌افزاید: از این امر برداشت می‌شود که هم اکنون بحران سوریه در اتاق‌های عملیاتی دستگاه‌های اطلاعاتی غربی و نه در اتاق‌های عملیاتی ایجاد شده در مرزهای ترکیه هدایت می‌شود و این بدین معنی است که تاکتیک‌های اتخاذ شده از سوی این کشورها در بحران سوریه تغییر کرده و توطئه تدارک دیده شده علیه سوریه هم اکنون بدون حامی به حال خود رها شده است.

عبدالله سخنان خود را اینگونه پایان می‌دهد که «این موضوع را به راحتی می‌توان از سخنان و خطابه‌های بشار اسد در داریا و سید حسن نصرالله در مجتمع «سید الشهدا» برداشت کرد، اینکه اسرائیل در کنار رژیم‌های عربی حوزه خلیج فارس دیگر پایگاه نظامی پیشرفته‌ای در خاورمیانه برای آمریکا نیستند و در عین حال نمی‌توانند خود از بحران سوریه دور نگهدارند و پیشرفت محور مقاومت بدون تردید به معنای آن است که قواعد بازی تغییر کرده و عرصه برای غرب و همپیمانان آن در منطقه هر روز تنگ‌تر می‌شود.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها