امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۰:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33717
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۲
تعداد بازدید: 160
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، رئیس جمهور ازبکستان در مصاحبه با تلویزیون «میر 24» نگرانی خود را از خروج نیروهای آیساف از افغانستان و ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، رئیس جمهور ازبکستان در مصاحبه با تلویزیون «میر 24» نگرانی خود را از خروج نیروهای آیساف از افغانستان و تأثیر آن بر اوضاع ازبکستان تشریح کرد.

«اسلام کریم‌اف» در رابطه با اوضاع افغانستان اظهار داشت که تنها راه‌حل مشکل افغانستان مذاکرات بین نیروهای مختلف است و شرط لازم هم برای انجام مذاکرات، انجام انتخابات و دولت موقت است که بتواند با نیروهای مخاالف بر سر یک میز نشسته و مشکلات را بررسی کنند.

وی در رابطه با سیاست خارجی ازبکستان تصریح کرد که ما در سیاست خارجی طرفدار سیاست مسالمت‌آمیز هستیم و وارد بلوک‌های سیاسی–نظامی نخواهیم شد و هر اقدامی را انجام خواهیم داد تا کشورهای منطقه درگیر تنش‌های مسلحانه با کشورهای همسایه نشوند ضمن این که ما در قلمرو خود اجازه حضور و استقرار پایگاه‌های نظامی خارجی را نخواهیم داد.

وی افزود: «سیاست ازبکستان بر پایه عدم دخالت در امور افغانستان و عدم مشارکت در بلوک‌های سیاسی-نظامی است. ما فقط روابط دوجانبه با افغانستان خواهیم داشت و در انتخابات از این کشور حمایت خواهیم کرد.

کریم‌اف تصریح کرد که ما به عنوان همسایه نزدیک افغانستان و با توجه به مشترکات فرهنگی و مذهبی که با هم داریم و بر اساس حسن همجواری و درک متقابل، باید نگران اوضاع این کشور باشیم و با توجه به نقش کلیدی ازبکستان در منطقه آسیای مرکزی و در مجامع بین‌المللی، خواهان صلح و آرامش در منطقه هستیم.

در سال 2014 نیروهای آیساف از افغانستان خارج خواهند شد و شاید حدود 15 هزار نفر از نیروها باقی می‌مانند.

این در حالی است که قرقیزستان با حمایت روسیه توانسته است، پایگاه‌های خود را تقویت کند و تاجیکستان نیز با حمایت روس‌ها مرزهای خود را با افغانستان تقویت می‌کند.

حضور نخست وزیر قرقیزستان در مراسم عید فطر در «اوش»

نخست وزیر قرقیزستان در مراسم نماز عید فطر در استان اوش حضور یافت.

«ژانتارا ساتی‌بالدیف» نخست وزیر قرقیزستان در مراسم عید فطر ضمن تبریک این عید سعید، برای ملت قرقیز آرزوی سلامتی و سعادت و قبول طاعات کرد.

پیام تبریک رئیس جمهور قزاقستان به مناسبت عید سعید فطر

رئیس جمهور قزاقستان در پیام تبریک خود عید سعید فطر را مهمترین ارزش معنوی، مهربانی و سخاوت دانست.

«نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان در پیام تبریک خود به ملت قزاق، خاطرنشان کرد که عید سعید فطر که به مناسبت پایان ماه مبارک رمضان جشن گرفته می‌شود، یک سنت چند صد ساله است که بیان‌کننده مهمترین ارزش‌های معنوی انسانی و شفقت و سخاوت است.

وی افزود: در ماه مبارک رمضان مسلمانان جهان با روزه‌داری قلب‌های خود را از پلیدی‌ها و بدی‌ها پاک کرده و قلب خود را با نور ایمان تقویت می‌کنند.

رئیس جمهور قزاقستان اظهار داشت که مردم ما اسلام را دین هماهنگی و تحمل و شفقت می‌دانند و عید فطر را بیانگر احترام به بزرگان و کمک‌رسانی به زیر دستان می‌دانند.

نظربایف تصریح کرد که ما میراث فرهنگی غنی سنت‌های تاریخی اصیل و مذهبی منحصربه‌بفردی را داریم و امیدوارم که این عید سعید برای ملت ما پیام‌آور صلح، آرامش، نشاط و دوستی باشد.
انتهای پیام/خ
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها