امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۳:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3379
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۴:۰۰
تعداد بازدید: 141
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با فرا رسیدن روزهای اردیبهشت ماه سال 92 ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با فرا رسیدن روزهای اردیبهشت ماه سال 92 و آغاز ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری وارد مرحله جدیدی شده است.

این در حالی است که با تصویب قانون جدید انتخابات ریاست جمهوری در مجلس شورای اسلامی و تایید آن از سوی شورای نگهبان روند اجرای قانون انتخابات تا حدودی با گذشته تفاوت کرده است.

*هیات مرکزی نظارت بر انتخابات متولی اصلی برگزاری انتخابات

پیش از این، با تشکیل ستاد انتخابات در وزارت کشور و انتصاب رئیس ستاد از سوی وزیر کشور مراحل اجرایی انتخابات آغاز می‌شد اما در قانون جدید روند متفاوتی برای این مسئله پیش‌بینی شده است.

با تصویب این قانون تغییری عمده در برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران روی داد: با تغییر ماده ٣١ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری، وزارت کشور که پیش از این خود مستقیما مسئول برگزاری انتخابات بود، از این پس مکلف است زیر نظر هیات اجرایی مرکزی انتخابات عمل کند.

وزیر کشور، وزیر اطلاعات، دادستان کل کشور و یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس (به انتخاب نمایندگان و بدون حق رای در هیات) بخشی از اعضای این هیات هستند.

اما علاوه بر اینها هفت نفر به عنوان "معتمدان مردمی" هم در این هیات حضور خواهند داشت. وزیر کشور موظف است سی نفر از شخصیت‌های "دینی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی" را به هیات مرکزی نظارت (تعیین‌شده از طرف شورای نگهبان) معرفی کند تا هفت نفر از میان آنان به عنوان معتمدان مردمی انتخاب شوند.

*دبیر ستاد انتخابات در انتظار تایید هیئت مرکزی

بر اساس قانون جدید انتخابات ریاست جمهوری، وزیر کشور حداقل پنج ماه قبل از پایان دوره چهارساله ریاست جمهوری سی نفر از شخصیت‌های مذهبی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور را که دارای صلاحیت‌های لازم باشد به عنوان معتمد به هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات معرفی کند. در نهایت این از بین این 30 نفر 7 نفر از سوی شورای نگهبان برای عضویت در هیئت اجرایی انتخابات معرفی خواهند شد.

در پایان هیئت مرکزی انتخابات با تشکیل جلسه‌ای دبیر ستاد انتخابات کشور به پیشنهاد هیئت اجرایی رئیس‌جمهور تشکیل خواهد شد.

از این رو تایید نهایی دبیر ستاد انتخاباتی کشور به عهده هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات است.

*تعلل پنج ماهه وزارت کشور

تشکیل هیئت نظارت بر انتخابات بدون مشخص شدن نامزدهای معتمد امکان‌پذیر نمی‌باشد و البته در متن قانون به صراحت به این نکته اشاره شده است که معرفی این اعضا باید حداقل 5 ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شود، اما در این میان وزارت کشور تعللی چند ماهه را نسبت به معرفی معتمدین نشان داد.

این تعلل منجر به واکنش هایی از سوی برخی شخصیت ها نسبت به این مسئله شد.

در نهایت در پایان هفته قبل (آخر فروردین) وزارت کشور اسامی مورد نظر خود را به شورای نگهبان معرفی کرد تا اعضای نهایی هیئت اجرایی انتخابات معرفی شوند.

*همه چیز در انتظار شورای نگهبان

در نهایت به نظر می‌رسد که مشخص شدن تکلیف دبیر ستاد اصلی اجرایی انتخابات همچنان در انتظار تشکیل جلسه هیئت اجرایی مرکزی انتخابات است و همچنان این مسئله به دلیل تعلل وزارت کشور معطل مانده است که البته پس از معرفی کاندیداهای تایید شده توسط شورای نگهبان امید است که وزارت کشور این هیئت را تشکیل دهد.

*گام بعدی چیست؟

گام بعدی که پیش روی دولت برای برگزاری انتخابات قرار دارد ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است که از تاریخ 17 اردیبهشت ماه در محل وزارت کشور آغاز می‌شود و تا پنج روز ادامه خواهد داشت.

پس از آن نیز مراحل اصلی تایید صلاحیت توسط شورای نگهبان و همچنین آغاز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آغاز خواهد شد نکته‌ای که ضرورت تشکیل هرچه سریعتر هیئت اجرایی انتخابات تشکیل آن را ضروری می‌سازد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها