امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۶:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33929
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۲
تعداد بازدید: 298
«عبد الرحیم مراد»، رئیس حزب «الاتحاد» و وزیر سابق دفاع لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت تاکید کرد، ...

«عبد الرحیم مراد»، رئیس حزب «الاتحاد» و وزیر سابق دفاع لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت تاکید کرد، آنچه در عرصه منطقه‌ای و کشورهای عربی به طور عام و دو کشور سوریه و لبنان به طور خاص شاهد آن هستیم، تماما وجود ابهامات و پیچیدگی‌هاست، به گونه‌ای که هیچ کس نمی‌داند، در آینده چه روی خواهد داد و قدرت پیش‌بینی امور از همه سلب شده و این امری بسیار خطرناک است.

وی در ادامه افزود: آنچه جای تاسف دارد، این است که این اوضاع همین طور استمرار دارد و چنین اوضاعی را به طور خاص در لبنان شاهد هستیم که در آن دستگاه‌ نظامی کشور مورد تعرض‌های بی‌شمار قرار می‌گیرد و هیچ فضای امنی برای آن مشاهده نمی‌شود. هم اکنون در لبنان نه دولت و حکومتی وجود دارد و نه موسسه و نهاد رسمی و حکومتی و هر روز شاهد کشته شدن شماری از عناصر ارتش لبنان هستیم، بدون آنکه واکنشی از سوی طرفی یا جریانی مشاهده شود.

مراد گفت: امروز دستگاه نظامی لبنان فرصت بسیار مناسبی در دست دارد تا با پیگیری قضیه و دستیابی به نتایج مشخص موفقیت بزرگی را محقق کند. به ویژه آنکه مشخص کند، تامین کنندگان مالی این گروه‌ها چه کسانی هستند، اگرچه ما می‌دانیم که عربستان سعودی و دیگر رژیم‌های عربی حوزه خلیج فارس هستند.

وزیر دفاع سابق لبنان گفت: ما اطمینان داریم که کشورهای فوق تامین کنندگان تروریسم و گروه‌های تروریستی در لبنان هستند، اما آنچه اکنون برای ما جای سوال دارد، دلیل اقدام این کشورهاست، چون این کشورها خود دارای منافع و مصالحی در لبنان هستند و این مصالح و منافع ایجاب می‌کند که در لبنان امنیت و ثبات برقرار باشد، مگر اینکه این خواسته و دستور آمریکایی‌ها باشد که چنین هم به نظر می‌رسد.

عبد الرحیم مراد تاکید کرد که ما به خوبی می‌دانیم که رژیم صهیونیستی تلاش بسیاری دارد تا کشورهای همجوار این رژیم فاقد هرگونه امنیت و ثبات و استقرار باشند.

اما در خصوص حملات تبلیغاتی و رسانه‌ای که علیه مقاومت لبنان صورت می‌گیرد، مراد گفت: شکست رژیم صهیونیستی در دو جنگ سال 2000 و 2006 از حرب الله و ناتوانی از گرفتن انتقام این شکست‌ها از حزب موجب شد تا اسرائیل برخی طرف‌ها را در داخل لبنان به خدمت بگیرد تا قضیه خلع سلاح حزب الله را مطرح و دنبال کنند.

وی افزود: طرف‌ها و کسانی‌که در این قضیه دست دارند، همان طرف‌ها و کسانی هستند که از افرادی همچون «شیخ احمد الاسیر» و غیره حمایت کردند و در بحران سوریه نیز دست دارند.
 
ایستادگی سوریه مقابل گروه‌های مسلح به لبنان در حل مشکلاتش کمک می‌کند
 
اما در خصوص اوضاع جاری در سوریه و بحران این کشور مراد گفت: ایستادگی و مقاومت سوریه در برابر گروه‌های تروریستی مسلح به ما کمک می‌کند تا قضیه اصلی خود را حل کنیم و در لبنان چه مسیحی و چه مسلمان و چه دروزی واقعی بر این نکته تاکید دارند.

مراد افزود: آنچه بهار عربی نامیده می‌شود، در واقع هم اکنون پاییز و نابودی و ویرانی است و من از این تعجب می‌کنم که برخی هنوز هم تصور می‌کنند که آمریکا برای منطقه خواهان خیر است.
 
سید حسن نصرالله به مهمترین قضیه جهان اسلام و عربی پرداخت
 
اما در خصوص سخنرانی اخیر «سید حسن نصرالله»، دبیرکل حزب الله لبنان مراد گفت: به نظر من سخنرانی سید حسن نصرالله سخنرانی اصولی بود که به مهمترین قضیه جهان اسلام و عربی یعنی قضیه فلسطینی پرداخت.

وزیر سابق دفاع لبنان افزود: آنچه سید حسن نصرالله درباره شیعیان گفت، تنها شیعیان را در برنمی‌گیرد، بلکه شامل شیعیان ابوبکر و عمر و عثمان و تمام صحابه‌ای می‌شود که از آزاد سازی فلسطین سخن گفته بودند.

وی گفت: این وظیفه ماست که ماهیت درونی و مفاهیم باطنی دینی و مذهبی خود را دریابیم و برداشت‌های مذهبی ما به دور از هرگونه تعصب‌گرایی باشد و توجه داشته باشیم ماهیت اصلی توطئه‌ای که علیه جهان عربی و اسلامی تدارک دیده شده، ایجاد فتنه و اختلاف و شکاف در میان طوایف و قبایل و گروه‌های جهان اسلام است.

مراد حامیان این توطئه را طرف‌ها و کشورهایی دانست که تلاش دارند، طرح صهیونیستی را در منطقه به اجرا بگذارند و به همین دلیل روی به گروه‌های افراطی و تندرو روی آورده‌اند، چون گروه‌ها و جریان‌های میانه‌رو هیچ‌گاه مدافع و مجری چنین طرح‌ها و توطئه‌هایی نیستند و ما در این ارتباط آنچه در سال 1957 در پیمان بغداد روی داد را به بهانه میانه‌روی به خوبی به یاد می‌آوریم و به خاطر داریم که «جمال عبد الناصر»، رئیس جمهوری ملی‌گرای مصر چگونه به مقابله با آنها پرداخت.
 
تشکیل دولت در لبنان به امری محال و غیر ممکن تبدیل شده است
 
اما در خصوص دولتی که قرار است، در لبنان تشکیل شود، مراد چنین گفت: بدون تردید این عربستان سعودی بود که «تمام سلام» را برای تشکیل دولت کاندید کرد و از او خواست تا با «سعد الحریری»، نخست وزیر اسبق لبنان دیدار کند. هنگامی‌که تمام سلام به این خواسته‌ها تن داد، برای وی شرط و شروطی قائل شدند که نه حزب الله باید در دولت جدید حضور داشته باشد و نه ملت و ارتش و مقاومت حضوری فعال در عرصه سیاسی داشته باشند.

وی درباره این ادعای تمام سلام که اظهار می‌کند، خواهان تشکیل دولتی بی‌طرف است، گفت: این امر پس از توافقنامه «طائف» در لبنان به امر محال و غیر ممکنی تبدیل شده، چون همه قدرت در دست کابینه محدود شده است.

در خصوص میانجیگری هم باید گفت که در لبنان هم اکنون واسطه و میانجی وجود ندارد و آنچه از میانجی گری مشاهده می‌شود، رئیس جمهوری لبنان است که نمی‌توان اقدامات وی را میانجی گری دانست.

در خصوص «ولید جنبلاط» نیز مراد گفت: تاکنون نتوانسته‌ایم دریابیم که منظور ولید جنبلاط از سخنان اخیرش چه بوده و اینکه «نبیه بری» اظهار کرده که در دولتی مشارکت نخواهد کرد که تمام گروه‌ها و جریان‌ها بر حسب حضور و قدرت‌اشان در عرصه سیاسی در آن حضور و مشارکت داشته باشند.

پس از آن وزیر سابق دفاع لبنان این سوال را مطرح کرد که چرا تمام سلام به حکومت 9-9-6 تن نمی‌دهد و آن را نمی‌پذیرد. ما می‌دانیم که مشکل آنها فقط حزب الله نیست و مسائل دیگری نیز در این بین مطرح است، اما آنچه هست، اینکه امیدواریم اوضاع بر این منوال ادامه پیدا نکند، چون کشور را با مشکلات و چالش‌های بزرگی مواجه خواهد کرد.

وی سخنان اخیر رئیس جمهوری لبنان در دانشکده جنگ این کشور مبنی بر تغییر دیدگاه‌ها و اعتقادات ارتش به جای تقویت باور و اصل مقاومت و افزایش توان و قدرت مقاومت در آن را اشتباه محض خواند و تاکید کرد که تصور نمی‌کنم، با اظهاراتی که در این اواخر داشت، مردم لبنان به وی اعتماد داشته باشند و خواهان ادامه حاکمیت او باشند و این تاکید می‌کند که مردم لبنان باید خود سرنوشت خود را به دست بگیرند.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها