امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۹:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34012
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۰۲
تعداد بازدید: 71
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دولت هند تصمیم دارد علی‌رغم تهدیدهای غرب علیه ایران، با فراهم آوردن 2 میلیارد روپیه، برابر با ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دولت هند تصمیم دارد علی‌رغم تهدیدهای غرب علیه ایران، با فراهم آوردن 2 میلیارد روپیه، برابر با 327 میلیون دلار پالایشگاه‌های وارد کننده نفت ایران در این کشور را بیمه کند.

این خبر را یک منبع در صنایع هند به خبرگزاری رویترز اعلام کرده است.

تحریم‌های غرب علیه ایران که از مناقشه بر سر برنامه هسته‌ای ایران نشأت می‌گیرند پالایشگاه‌های واردکننده نفت ایران را از قرار گرفتن تحت پوشش بیمه خارجی منع می‌کنند اما کاهش بی‌سابقه ارزش پول ملی در هند این کشور را وادار کرده که در اندیشه افزایش واردات نفت ایران باشد؛ چرا که واردات نفت کشورهای دیگر با دلار باعث تحمیل هزینه‌های بیشتر به این کشور می‌شود و این در حالی است که دهلی نو می‌تواند با تهران توافق کند تا بهای نفت وارداتی را با روپیه بپردازد.

در همین زمینه یک منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته است که وزارت امور اقتصادی هند در نشستی که حدود 10 روز قبل برگزار شد تصمیم گرفت تا 20 میلیارد روپیه برای ضمانت این کار فراهم آورد که 10 میلیارد آن را وزارت نفت تهیه می‌کند و 10 میلیارد دیگر را نیز شرکت‌های بیمه هند.

این منبع خبری همچنین گفته است که طرح کلی برای ضمانت چنین بیمه‌ای، 40 میلیارد روپیه است.

اما سخنگوی وزارت امور اقتصادی هند حاضر به تایید یا تکذیب این خبر نشده است.

هند دومین خریدار بزرگ نفت ایران به شمار می‌‌‌آید، اما به خاطر تحریم‌های آمریکا و عدم همکاری شرکت‌های بیمه، اخیراً واردات نفت خود از ایران را کاهش داده است.

   هند از جمله مهمترین کشورهای آسیایی است که از ایران انرژی وارد می‌کند و برای تامین بخشی از نیازهای خود در بخش انرژی، وابسته به جمهوری اسلامی می‌باشد.

شرکت های پالایشگاهی «اچ پی سی ال»، پالایشگاه و پتروشیمی «مانگلور» و شرکت نفتی «اسار» از جمله مهمترین مشتریان نفت خام ایران در هند به شمار می‌آیند.

امریکا و اتحادیه اروپا در آغاز سال 2012 تحریم های جدیدی علیه صنایع نفتی و بخش های مالی ایران اعمال کردند.

این تحریم‌ها که کشورهای عضو اتحادیه اروپا را از خرید نفت از ایران و اعمال پوشش بیمه‌ای برای نفت کش‌های حامل نفت ایران باز می‌دارد، از اول جولای 2012 به اجرا گذاشته شد.

تحریم‌های غیر قانونی آمریکا علیه ایران براساس اتهام های بی‌پایه مبنی بر این که ایران اهداف نظامی را در برنامه انرژی هسته‌ای خود دنبال می‌کند، اعمال شده است.

ایران ضمن رد این ادعاها تاکید دارد به عنوان یکی از اعضای متعهد آژانس بین المللی انرژی اتمی و پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی (ان پی تی)، حق استفاده از فناوری هسته‌ای برای مقاصد صلح آمیز را دارد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها