امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۰۶:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34048
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 132
محمود تولایی رئیس سازمان بسیج علمی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در رابطه با اهمیت استقلال ...

محمود تولایی رئیس سازمان بسیج علمی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در رابطه با اهمیت استقلال مجلس در رأی اعتماد به وزرا، گفت: اینکه حضرت امام خمینی(ره) فرمودند که مجلس در رأس امور است و مقام معظم رهبری بر مجلس تاکید بسیاری دارند، دال بر اهمیت نقش مجلس در برنامه‌های کلان کشور است.

وی افزود: اگر قرار است به افق آمال مطرح شده در سند چشم‌انداز 20 ساله نظام برسیم و نقشه جامع علمی کشور را محقق کنیم، این مسئله چطور محقق می‌شود؟ آیا غیر از این است که مجلس باید در کنار برنامه‌های بلند مدت از سوی مجلس اجرای آن از سوی دولت را نیز مطالبه کند؟

تولایی اضافه کرد: اگر به فرض مثال در حوزه امنیت غذایی قرار است به تولید سالانه 300 میلیون تن غذا برسیم وظیفه مجلس است تا فاصله سال مبدأ و سال هدف را محاسبه کرده و برنامه‌ریزی‌ها را انجام دهد و در میان اجرای برنامه‌ها دولت را ارزیابی کند.

رئیس سازمان بسیج علمی کشور اظهار داشت: چگونگی پیاده‌سازی نظام برنامه‌ پیشرفت در مجلس صورت می‌گیرد و مجلس هم باید از دولت مطالبه کند بنابراین نمی‌توانیم بپذیریم که هر وزیری بر سر کار بیاید، مگر اینکه وی فردی متعهد باشد.

وی ادامه داد: یکی از ضعف‌هایی که در سال‌های گذشته با آن مواجه بودیم این است که کارنامه موفقیت وزرا مشخص نمی‌شد یعنی یک وزیر مسئولیت را برعهده گرفته و با روزمرگی شرایط را می‌گذراند ولی به دلیل اینکه کارنامه‌ای برای او صادر نمی شد، از یک وزارتخانه برکنار و بر اساس روابط در وزارتخانه دیگری سکان هدایت را برعهده می‌گرفت.

تولایی افزود: مجلس باید کارنامه موفقیت را برای وزرا صادر کند و در این موقعیت حساس که در پایان برنامه پنجم هستیم و سال آینده باید برنامه ششم را آغاز کنیم، مجلس باید از هر وزارتخانه‌ای تعهد بگیرد تا برنامه‌ها درست اجرایی شود.

رئیس سازمان بسیج علمی کشور اظهار داشت: اگر از وزرا تکلیف بخواهیم هیچ وزیری بدون مسئولیت از کنار عدم موفقیت‌ها عبور نمی‌کند.

وی عنوان کرد: انتظار این است که مجلس جایگاه و برنامه کلان کشور را مشخص کرده و به وزرا ارائه دهد و وزرا نیز باید تعهد کنند که در راستای سرعت و پیشرفت کشور کار را انجام دهند و اگر نتوانستند باید به مجلس پاسخگو باشند.

وی افزود: برخی از وزرای دولت یازدهم از شرایط سنی برخوردارند که تحرک لازم را برای اجرای برنامه‌های کشور ندارند و بر مبنای تکلیف سختی که بر عهده وزیران باید باشد، تعدادی از وزرای پیشنهادی قادر نیستند برنامه‌ها را اجرا کنند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها