امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۲۳:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34060
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 83
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رمان «مسئلهٔ اسپینوزا» اثری از اروین د. یالوم با ترجمه حسین کاظمی یزدی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رمان «مسئلهٔ اسپینوزا» اثری از اروین د. یالوم با ترجمه حسین کاظمی یزدی از دریچه انتشارات صبح صادق در 460 صفحه با قیمت 19500 تومان در 2000 شماره روانه بازار نشر شد.

این کتاب در دو بخش اصلی نوشته شده است، نویسنده در ابتدا به زندگی اسپینوزا، فیلسوف هلندی پرداخته و سپس زندگی و چگونگی تاثیرپذیری «آلفرد روزنبرگ»، نظریه‌پرداز حزب نازی از اسپینوزا روایت می‌شود.

باروخ اسپینوزا متولد 1632 میلادی، فیلسوف هلندی است که اهمیت و عمق تفکرش تا سال‏‌ها پس از مرگ وی درک نشد. اسپینوزا از مهم‌ترین خردگرایان فلسفه در قرن هفدهم است و نام او به عنوان زمینه‏ ساز ظهور نقد مذهبی و عصر روشنگری در قرن هجدهم نیز مطرح است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «شِرِم در جامعهٔ آمستردام قرن هفدهم کار رایجی بود. هر چند ماه یک بار، یک شرم اجرا می‌شد و هر فرد یهودی بالغی چندین بار شاهد یک شرم بود، ولی جمعیت حاضر در 27 ژوئیه شاهد یک شرم عادی نبود. خانوادهٔ اسپینوزا برای همهٔ یهودیان آمستردام آشنا بود. پدر باروخ و همین طور عمویش اغلب در ماهاماد، هیئت حاکمهٔ کنیسه، خدمت می‌کردند؛ و هردوشان در قسمت مقدسان قبرستان دفن شده بودند. سقوط والا مقام‌ترین افراد همیشه مردم را به هیجان می‌آورد: وجه تاریک تحسین، تلفیق حسادت با نارضایتی از عادی بودن خود فرد است... نه تنها فرد مورد شرم که دلیل آن، جمعیت گردآمده در کنیسهٔ تلمود تورات را کنجکاو کرده بود: شایعات از ‌‌نهایت سخت‌گیری خبر می‌دادند. بیشتر شرم‌ها ملایم بودند و فقط جنبهٔ ملامت در معرض عام داشتند و در نتیجه چند روز یا چند هفته بیشتر طول نمی‌کشیدند. در مواردی جدی‌تر، مانند توهین به مقدسات، حکم طولانی‌تر می‌شد ـ که در یک مورد به یازده سال رسید. اگر شخص اظهار ندامت می‌کرد و مجازات تعیین شده را می‌پذیرفت، امکان اعادهٔ حیثیت وجود داشت؛ ولی روز قبل از 27 ژوئیه شایعات از شرمی با سخت‌گیری‌ای بی‌نظیر خبر می‌داد...»
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها