امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۴:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34069
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۰
تعداد بازدید: 67
بابک باقری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با بیان اینکه طی دو ماه اخیر منابع معاملات برق در بورس انرژی ...

بابک باقری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با بیان اینکه طی دو ماه اخیر منابع معاملات برق در بورس انرژی به طور منظم‌تری انجام می‌‌شود، اظهار داشت: این مبالغ از حساب خزانه به حساب شرکت‌های توزیعی برای انجام معاملات برق در بورس انرژی واریز می‌شود.

* معاملات برق بازهم میلیاردی شد

باقری، مدیر نظارت بر معاملات بورس انرژی با بیان اینکه در معاملات هفته گذشته بورس انرژی، یک هزار و 172 قرارداد معاملات سلف موازی استاندارد در نماد بار پیک روزانه برای تحویل در روزهای 20 مرداد تا 5 شهریور 14 و15 شهریور معامله شد، گفت: تعداد معاملات صورت گرفته، 38 مورد و ارزش کل آن 11 میلیارد و 809 میلیون ریال بوده است که بیشترین حجم معاملات، به نماد 20 مرداد ماه اختصاص داشته است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره میزان کارمزد معاملات، گفت: بورس انرژی 0.0008 کارمزد از هر قرارداد معامله شده دریافت و به تناسب کارگزاری‌ها، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و سازمان بورس نیز کارمزد دریافت می‌کند.

باقری ادامه داد: در حال حاضر مبالغ واریزی به حساب شرکت توزیع برای انجام معاملات برق بسیار پائین است و این اقدام برای آشنایی بیشتر دیگر شرکت‌ها انجام گرفته است.

معاون نظارت بورس انرژی با اشاره به اینکه ساختار شرکت‌های توزیعی نیز باید اصلاح می‌شد، گفت: این شرکت‌ها از سهامی عام به سهامی خاص تبدیل شدند و باید در آینده و به تدریج بخش خصوصی اداره آن را برعهده بگیرد ولی اکنون سهام‌داران آن توانیر و دولتی‌ها هستند.

* ورود شرکت‌های جدید توزیع برق به چرخه معاملات بورس انرژی

وی افزود: با توجه به تامین اعتبار شرکت‌های توزیع نیروی برق کرمانشاه، شمال کرمان و استان گلستان در مرداد ماه سال جاری توسط شرکت توانیر، در صورت انجام مراحل اخذ کد معاملاتی و تکمیل بیانیه ریسک توسط شرکت‌های مذکور، با رعایت شرایط مندرج در فصل پنجم دستور العمل معاملات کالا و اوراق بهاردار مبتنی بر کالا در بورس انرژی ثبت سفارش‌های خرید شرکت‌های مذکور امکان پذیر است.

وی خاطرنشان کرد: در این دوره، شرکت‌های توزیع نیروی برق تهران بزرگ، استان البرز، استان اصفهان، خراسان رضوی، شهرستان شیراز، شهرستان بوشهر، جنوب کرمان، استان مازندران نیز مجددا تامین اعتبار شده‌اند.

* معاملات سلف نفتی در پیج و خم شرکت ملی نفت و بانک مرکزی

وی درباره نتیجه آخرین اقدامات معاملات اوراق سلف نفتی، گفت: بسترسازی و نرم‌افزارها به طور کامل آماده هستند و اتاق پایاپای نیز برای این منظور اعلام آمادگی کرده است و باید دید عرضه‌کننده عمده که شرکت ملی نفت است چه زمانی توافقات خود با بانک مرکزی را نهایی می‌کند.

مدیر نظارت بر بورس انرژی ادامه داد: معاملات اوراق سلف نفتی قطعا با توافقات بانک مرکزی و شرکت ملی نفت ایران در دولت جدید امکان‌پذیر می‌شود.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها