امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۱:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34078
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۰
تعداد بازدید: 83
داریوش پاک‌بین در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، در مورد آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت گفت: شورای تخصصی اصل 44 در آخرین جلسه ...

داریوش پاک‌بین در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، در مورد آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت گفت: شورای تخصصی اصل 44 در آخرین جلسه خود، دستورالعمل ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت را به بازار سرمایه و معاملاتی شدن آن را نهایی کرد.

رئیس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور افزود: انجام این کار نیاز به پیش‌نیازها و اقدامات مقدماتی در بورس، فرابورس، سازمان خصوصی‌سازی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری دارد و امیدواریم به صورت پایلوت این کار در دو استان کشور آغاز شود و به تدریج همه شرکت‌های سرمایه‌گذاری را وارد بورس کنیم.

*مقدمات آزادسازی سهام عدالت باید انجام شود

وی با بیان اینکه تلاش‌ها بر این است که در آینده نزدیک سهام عدالت معاملاتی شود، گفت: البته برای این کار باید قیمت سهام کارخانه‌های واگذار شده قطعی شود و برخی شرکت‌های سرمایه‌گذاری و تعاونی افزایش سرمایه دهند.

پاک‌بین با بیان اینکه سبد سهام شرکت‌های عدالت بورس و غیربورسی عرضه خواهد شد، گفت: یکی از مباحث همین است که شرکت‌های غیربورسی چگونه قیمت‌گذاری و عرضه شوند.

رئیس اتحادیه کشوری سهام عدالت گفت: البته نکاتی در خرید و فروش سهام عدالت باید از سوی مدیران سرمایه‌گذاری لحاظ شود که از جمله آنها می‌توان به رویکرد حفظ حقوق سهامداران، ثبات بازار سرمایه، آموزش و ترویج فرهنگ سهامداری و تداوم و رشد ارزش سید سهام شرکت‌ها اشاره کرد.

* مراقب سودجویان و واسطه‌ها باشید

پاک‌بین تصریح کرد: باید مراقبت شود که گروه‌های خاصی نتوانند سهام عدالت را از مردم خریداری کرده و آنها را از چرخه سهامداری خارج کنند.

وی در پاسخ به این سوال که ممکن است پس از آزاد شدن خرید و فروش سهام عدالت عده زیادی از مردم سهام خود را بفروشند، در حالی که قرار بود با ایجاد سهام عدالت همه مردم سهامدار شوند، گفت: البته در این مرحله تنها حدود 13 درصد از کل سهام عدالت به ارزش حدود 7 هزار میلیارد تومان برای خرید و فروش عرضه می‌شود و در قانون اصل 44 واگذاری سهام با این هدف انجام می‌شود که اشتغال ایجاد شده، فرصت سوءاستفاده از افراد خاص گرفته شود و فرهنگ سهامداری بین مردم ترویج شود.

وی ادامه داد: باید از عواید و سود این شرکت‌های سرمایه‌گذاری، استان‌های کشور فعال شوند و کارخانه، سد و معدن و صنایع مختلف با توجه به ظرفیت هر استان ایجاد شود تا همزمان با افزایش اشتغال، ثروت مردم افزایش پیدا کند.

پاک‌بین اضافه کرد: با توجه به این رویکرد حتماً باید نظارت شود تا افرادی اقدام به جمع‌آوری و خرید سهام عدالت مردم نکنند، هم‌اکنون هم عده‌ای سودجو برای انجام این کار وکالت گرفته‌اند که وکالت آنها غیرقانونی است

به گفته وی راهکارهای زیادی از سوی شورای عالی اصل 44، سازمان خصوصی‌سازی و سازمان بورس برای مقابله با این پدیده پیش‌بینی شده و قرار است شرکت‌های تعاونی و اتحادیه کشوری سهام عدالت به عنوان ناظر تمهیداتی در نظر بگیرند و با کمک دستگاه‌های نظارتی دستورالعملی در این زمینه نوشته شود.

*40درصد شرکت‌های بزرگ در اختیار مردم

پاک‌بین با بیان اینکه رقم سهام عدالت دراختیار مردم، 45 هزار میلیارد تومان است، گفت: این رقم حدود 40 درصد شرکت‌های بزرگ کشور است و اگر افراد یا گروه‌های خاصی این سهام را از دست مردم خارج کرده و در اختیار بگیرند، می‌توانند صاحب کرسی در هیئت مدیره این کارخانه‌ها شوند.

وی در توصیه‌ای به مردم و دارندگان سهام عدالت گفت: مردم به شرکت‌های سرمایه‌گذاری و تعاونی سهام عدالت اعتماد و اطمینان داشته باشند و اجازه ندهند کسانی، مدیریت این بخش را بر عهده بگیرند.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها