امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۵:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34106
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 99
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، مؤسسه نشر شهر در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مجموعه کتاب‌های داستان «لئو ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، مؤسسه نشر شهر در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مجموعه کتاب‌های داستان «لئو لیونی» را در 18 جلد با ترجمه «مصطفی رحماندوست» و «غلامرضا امامی» منتشر و طی مراسمی به رونمایی از آنها پرداخت که اکنون 2 جلد دیگر از این مجموعه منتشر و روانه بازار نشر شده است.

«لئو لیونی» نویسنده و تصویرگر شهره جهانی، در سال 1910 در ایتالیا متولد شد که تاکنون از این نویسنده کتاب‌هایی نظیر «آبی کوچولو، زرد کوچولو»، «سال پرکار»، «تخم‌مرغ عجیب»، « مال من» و «سفر کک و مک» منتشر شده است که جلد نوزده و بیست این مجموعه با عنوان «پرنده طلایی» و «در باغ خرگوش‌ها» با ترجمه «غلامرضا امامی» به بازار نشر آمده است.

«لئو لیونی» در کتاب‌های داستان‌اش، قصه‌ها را با زبانی ساده و روان برای کودکان و نوجوانان روایت می‌کند به گونه‌ای که حس خوب همدردی، اتحاد و دوستی در مفهوم و محتوای هر یک از آثار این نویسنده موج می‌زند. 

جلد نوزدهم از مجموعه داستان‌های «لئو لیونی» با عنوان «پرنده طلایی» با ترجمه «غلامرضا امامی» اینگونه آغاز می‌شود: سال‌ها پیش پرنده کوچکی را می‌شناختم، اسم این پرنده کوچک «تیکو» بود. او روی شانه من می‌نشست و درباره نخل‌ها، سرخس‌ها و درخت‌ها با من سخن می‌گفت.

یک بار «تیکو» این داستان را درباره خودش برایم تعریف کرد: «نمی‌دانم چگونه اتفاق افتاد، وقتی که کوچک بودم، بال نداشتم، مثل پرندگان دیگر می‌خواندم و مانند آنها جست‌وخیز می‌کردم، اما نمی‌توانستم پرواز کنم.

در خواب دیدم که بال‌هایی طلایی دارم؛ بال‌هایی به آن اندازه قوی که مرا به بالای کوه‌های پوشیده از برف، در دوردست‌ها می‌برد.

یک شب تابستان، با سر و صدایی در آن نزدیکی از خواب بیدار شدم. یک پرنده عجیب با صورتی رنگ پریده مثل مروارید، پشت سر من ایستاده بود». او به من گفت: «من پرنده آرزو هستم، آرزویی کن تا آن را برآورده کنم».
 من خوابی را که دیده بودم، به یاد آوردم و با تمام قدرتم آرزو کردم یک جفت بال طلایی داشته باشم. ناگهان برقی از نور زده شد و در پشت من بال‌هایی طلایی به وجود آمد؛ بال‌هایی که در نور ماه می‌درخشیدند، در همین وقت پرنده آرزو ناپدید شد.

با احتیاط بال‌هایم را تکان دادم و بعد پرواز کردم. من بلندتر از بلندترین درخت‌ها به پرواز در آمدم. در زیر بال‌هایم ردیف زیبای گل‌های پراکنده بود. رودخانه مانند گردن‌بندی نقره‌ای در چمن‌ها دیده می‌شد.

اما وقتی دوستانم مرا دیدند که از آسمان به پایین فرود می‌آیم، به من اخم کردند و گفتند: «با آن بال‌های طلایی‌ات فکر می‌کنی از ما بهتری؟ تو می‌خواستی با ما فرق داشته باشی!» و بدون گفتن حرف دیگری پرواز کنان رفتند.

مؤسسه نشر شهر جلد نوزدهم از سری مجموعه داستان‌های «لئو لیونی» با عنوان «پرنده طلایی» را در 12 صفحه و با قیمت 2500 هزار تومان منتشر و روانه بازار کتاب کرده است.

جلد بیستم از سری مجموعه داستان‌های «لئو لیونی» با عنوان «در باغ خرگوش‌ها» نامگذاری شده است که این کتاب نیز با شمارگان 3000 نسخه و با حدود 14 صفحه با قیمت 2500 تومان منتشر شده است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: بی‌شک باغ خرگوش‌ها، از زیباترین باغ‌ها بود و دو خرگوش کوچک، خوشحال‌ترین خرگوش‌های دنیا بودند.

یک روز خرگوش پیر آنها را صدا زد و با آهنگی گوشخراش گفت: «من برای مدتی از شما دور می‌شوم، درست رفتار کنید و به یاد داشته باشید، هر چه می‌خواهید هویج بخورید، ولی به سیب‌ها دست نزنید؛ چون روباه شما را می‌گیرد.

دو خرگوش کوچک، دوباره شروع به بازی کردند و وقتی که گرسنه شدند، یکی دو هویج از زمین بیرون کشیدند. روز بعد هر چه گشتند، نتوانستند هویجی پیدا کنند و در حالی که اشک‌هایش سرازیر شده بود، گفتند: «حالا چه کار کنیم؟».
 ناگهان یک هویج بزرگ زیبا دیدند که نصف آن توسط تن یک درخت سیب پنهان شده بود. آنها با اشتیاق فراوان به آن چنگ زدند، ولی ناگهان هویج ناپدید شد و جلوی آنها یک افعی خیلی بزرگ پدیدار شد.

افعی گفت: «شما می‌خواستید نوک دم مرا بخورید، آیا امروز خرگوش‌های کوچک، افعی‌ها را می‌خورند؟!» و شروع به خندیدن کرد.

خرگوش‌ها که گیج شده و کمی ترسیده بودند، من من کنان گفتند: «متأسفیم. ما فکر می‌کردیم دُم تو یک هویج است ما گرسنه‌ایم و هیچ هویجی برای خوردن پیدا نکرده‌ایم».

افعی خندید و گفت: «با وجود این همه سیب‌های زیبایی که روی درخت آویزان است، دنبال هویج می‌گردید؟!».

* شهرام‌نیا: مجموعه داستان‌های «لئو لیونی» پرفروش‌ترین کتاب‌های نشر شهر معرفی شد

به گفته امیرمسعود شهرام‌نیا، مدیر عامل مؤسسه نشر شهر در مراسم نقد و بررسی این مجموعه کتاب‌ها در نشر شهر؛ این انتشارات در حوزه ادبیات کودک و نوجوان کتاب‌هایی که در حوزه «شهر و شهرنشینی» است، را منتشر می‌کند.

وی اضافه می‌کند: زمانی که چاپ کتاب‌های مجموعه داستان «لئو لیونی» در نشر شهر مورد بحث و بررسی قرار گرفت، به این نتیجه رسیدیم که این کار در حوزه شهر و شهرنشینی وارد نشده اما به دلیل اینکه دارای متنی ساده و انس با طبیعت در دستور کار این انتشارات قرار گرفت.

شهرام‌نیا ادامه می‌دهد: در ابتدا تصورمان این بود که این مجموعه از استقبال خوب مخاطبان برخوردار نخواهد بود، اما خوشبختانه برخلاف تصورمان مجموعه داستان‌های «لئو لیونی» مورد استقبال خوب مخاطبان قرار گرفت و اکنون یک سوم تیراژ این مجموعه در فروشگاه‌های شهروند به فروش رسیده و جزو آثار پرفروش نشر شهر به شمار می‌رود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها