امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۰۷:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34108
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 137
حسام سلامت دبیر فلسفه انتشارات روزبهان در گفت‌و گو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره کتاب«مارکس متاخر و ...

حسام سلامت دبیر فلسفه انتشارات روزبهان در گفت‌و گو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره کتاب«مارکس متاخر و راه روسی» اظهار داشت: این کتاب اثری از تئودور شانین جامعه شناس لهستان و استاد دانشگاه منچستر است که با ترجمه حسن مرتضوی از دریچه انتشارات روزبهان روانه بازار نشر شده است.

وی افزود: کتاب «مارکس متاخر و راه روسی» دهه 1880 آخرین دهه زندگی مارکس را مورد بررسی قرار می‌دهد و دیدگاه‌های وی را درباره جوامع توسعه یافته یا پیرامونی بیان می‌کند. این کتاب همچنین به نظریه‌های اجتماعی و سوسیالیستی که در این جوامع رشد یافته است، توجه می‌کند و بیانگر تحول شخصیت مارکس درباره روسیه و نظریه‌پردازان و انقلابیون این کشور است.

به گفته سلامت، دلایل محکمی وجود دارد که در دوره­ پس از انتشار جلد اول کتاب سرمایه در سال  1867، کارل مارکس کم­تر به صورت­بندی خود وفادار مانده و در برابر شرایط جدید و در پرتو مطالعات بعدی نظر خود را تغییر داده است،

دبیر فلسفه انتشارات روزبهان بیان کرد: در اواخر عمر مارکس، نظریات اروپای غربی بر ماتریالیزم مارکس متمرکز بود و این سوال برای مارکس پیش آمده بود که آیا این نظریات در جوامع دیگر هم کاربرد دارد؟ از این رو مطالعاتی بر روی کشورهای آسیایی مانند هندوستان، روسیه، اسیای جنوب شرقی  و همچنین اقیانوسیه انجام داد.  این کتاب بر نوشته‌های مارکس درباره روسیه متمرکز شده است و مشخصا این سوال را مورد بررسی قرار می‌دهد که روسیه تا چه حد شامل کشورهای سرمایه داری می‌شود و به این معنا چقدر مستعد انقلاب سوسیالیستی است.

سلامت با اشاره به اینکه کتاب «مارکس متاخر و راه روسی» در 6 بخش اصلی به این موضوعات می‌پردازد، خاطرنشان کرد: مارکس پژوهان و تجربه روسیه، خود نوشته‌های مارکس و نامه نگاری‌ها با برخی فعالان روس، تجربه انقلاب روسیه و سنت انقلابی در نیمه دوم قرن نوزدهم از بخش‌های اصلی این کتاب است.

به گزارش فارس،‌ کتاب «مارکس متاخر و راه روسی» اثری از تئودور شانین با ترجمه حسین مرتضوی در 392 صفحه در انتشارات روزبهان منتشر شده است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار