امروز : یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 20
۰۹:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34149
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 93
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، رسانه‌ها با بررسی موضوع عدم سفر مقام ارشد نظامی آمریکا به ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، رسانه‌ها با بررسی موضوع عدم سفر مقام ارشد نظامی آمریکا به قرقیزستان در جریان سفر منطقه‌ای به آسیای مرکزی،  این موضوع را بیانگر سردی در روابط با این کشور و همچنین ناامیدی واشنگتن از ادامه مذاکرات در جهت تمدید زمان حضور نظامی در این کشور عنوان کردند.

بنا به گفته منابع رسمی، ژنرال اوستین فرمانده ارتش آمریکا در امور خاورمیانه و آسیای مرکزی در سفری که حدود دو هفته پیش (25-31 جولای) به  ازبکستان، افغانستان و تاجیکستان داشت با مقامات ارشد سیاسی و نظامی این کشورها برای همکاری در زمینه خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان و همچنین ابعاد ادامه همکاریهای نظامی فنی مذاکراتی انجام داد.

کارشناسان خودداری این مقام نظامی از سفر به قرقیزستان تنها کشوری که آمریکا در قلمرو آن پایگاه نظامی دارد را بیانگر ناامیدی واشنگتن از ادامه مذاکرات با مقامات بیشکک در مورد بازنگری تصمیم دولت این کشور برای بستن پایگاه نظامی آمریکا در جولای سال 2014 می‌دانند.

لازم به ذکر است که مجلس قرقیزستان، ماه گذشته لایحه بسته شدن این پایگاه خارجی را تصویب کرد.

در همین حال، تحلیلگران می‌گویند: شاید این یک تنفس موقت در روند مذاکراتی باشد که مقامات آمریکایی طی دو سال اخیر برای و حفظ حضور این پایگاه در قرقیزستان داشتند.

«سعید سعیداف» کارشناس مسائل نظامی آسیای مرکزی بر این باور است که خودداری آمریکا از ادامه مذاکرات با بیشکک به چند سبب قطع شده‌ است.

وی در گفت و گو با خبرنگار فارس افزود: یک دلیل عمده این است که بیشکک با تصویب و امضای قانون در مورد بستن پایگاه ماناس شانس و زمینه مذاکرات را محدود کرد.

به گفته وی، رویدادهای چند سال پیش نشان داد که واشنگتن در چنین وضعیتی نیز با وعده پرداخت پول بیشتر و عرضه کمک‌های بیشتر می‌تواند باز هم بیشکک را به تجدید نظر روی این تصمیم متقاعد سازد.

به گفته این کارشناس، افشاگری‌های اسنودن باعت از بین رفتن اعتماد به واشنگتن شده است.

وی تصریح کرد: این پیشگویی‌ها عمدتا چنین بود که آمریکا با نصب و تجهیز دستگاه‌های مدرن در محدوده پایگاه نظامی «ماناس» طرح جاسوسی خود در منطقه را تکمیل کرده‌ است‌.

این کارشناس با اشاره به بحث و گفتمان‌هایی در مورد فراتر از یک پایگاه حمل‌ونقلی بودن حضور آمریکا در قرقیزستان تاکید کرد: رویدادهای اخیر وابسته به اسنودن دلیل عدم معتمد برای احتمال تبدیل و تجهیز «ماناس» در مدت بیش از ده سال حضور آمریکایی‌ها به یک مرکز فنی تجسسی در منطقه از جمله در برابر روسیه و چین است.

وی با توجه به افشاگری‌های اسنودن همچنین بر این نکته افزود که در حالی دولت آمریکا، قانون اساسی کشور خود را رعایت نمی‌کند، چطور می‌توان انتظار داشت به قوانین بین‌المللی احترام گذارد؟

این در حالی است که برخی دیگر از صاحبنظران، خودداری واشنگتن از ادامه مذاکرات بی‌ثمر با بیشکک را فرصتی برای تدارک طرحی جدید در رابطه واشنگتن با این کشور کوچک آسیای مرکزی می‌دانند.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار