امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۷:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34188
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۲
تعداد بازدید: 141
آقای گل تکین اویسال رهبر حزب دمکرات ترکیه در گفتگو با خبرنگار فارس پیرامون سیاست داخلی و خارجی ترکیه با اشاره به موقعیت حساس ترکیه در جغرافیای منطقه ...

آقای گل تکین اویسال رهبر حزب دمکرات ترکیه در گفتگو با خبرنگار فارس پیرامون سیاست داخلی و خارجی ترکیه با اشاره به موقعیت حساس ترکیه در جغرافیای منطقه اظهار داشت کشورهای غربی مایل نیستند کشورهای خاورمیانه با یکدیگر متحد شوند. وی در همین راستا از عدم تلاش کشورهای اسلامی برای اتحاد انتقاد کرد.

تجزیه ترکیه به مرحله عمل رسیده است

اویسال خاطرنشان کرد: در ترکیه متاسفانه ذهنیت تجزیه به مرحله عمل رسیده است. امروز ترکیه از مرز تجزیه ایده لوژیک گذشته و به معنای عملی تجزیه وارد شده است. به همین دلیل باید برای مقابله با این امر گرد ارزش های مشترک جمع شد.

سرکرده تجزیه طلب تبدیل به وزیر امور خارجه ثانی شده است

رهبر حزب دمکرات در انتقاد از عملکرد دولت آنکارا در عرصه سیاست خارجی و داخلی تصریح کرد: دولت آنکارا با سیاستی که دنبال می کند تنها باعث تجزیه سوریه نشده، در عین حال حرکت تجزیه طلبانه ای که سال ها با آن مبارزه شده و به نقطه صفر رسانده شده را بار دیگر به حرکت درآورده و برای گذر این روند به مرحله ای دیگر زمینه لازم را فراهم ساخته است. امروز می بینیم کسانی که سرکرده تجزیه طلب را تبدیل به وزیر امور خارجه ثانی ترکیه کرده اند، حاکمیت دولت در عرصه سیاست خارجی را نیز با وی تقسیم نموده اند. ترکیه باید اتحاد و یکپارچگی خود را در مقابل این اقدام حفظ کند. ما راه حل این کار را در دمکراسی می بینیم. دمکراسی می تواند اتحاد ملی در ترکیه را تحقق بخشد.

ترکیه باید در مقابل غرب از مظلومین دفاع کند

اویسال با اشاره به اینکه خاورمیانه همواره بعد از جنگ هدف برخی قراردادهای مخفیانه قرار می گیرد، در ادامه افزود: در منطقه بعد از جنگ جهانی اول شاهد تحولات گسترده ای بودیم. کشورهای سلطه گر همواره مانع اتحاد و نزدیکی کشورهای منطقه بودند و امروز هم این تفکر کماکان حاکم است. کشورهایی که به لحاظ عقاید دینی همسان هستند به دلیل تحرکات سیاسی غربی ها قادر به اتحاد سیاسی نیستند. هریک از کشورهای منطقه روابط با کشورهای همسایه را  از کانال قدرت های بین المللی دنبال می کند.

اویسال با تاکید بر اینکه وقایع سوریه و مصر وجدان افکارعمومی منطقه را آزرده خاطر ساخته در ادامه خاطرنشان کرد که ترکیه باید در مقابل این درد و رنجی که از سوی قدرت های غربی تحمیل شده در کنار مظلومین قرار گیرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها