امروز : چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 20
۱۲:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34189
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۲
تعداد بازدید: 185
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ترکیه، اظهارات آقای محمد گورمز رئیس سازمان امور دیانت ترکیه درباره علویان این کشور ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ترکیه، اظهارات آقای محمد گورمز رئیس سازمان امور دیانت ترکیه درباره علویان این کشور و اماکن عبادتی آنان موسوم به "خانه جمع" و به رسمیت شناخته شدن این اماکن همانند مساجد مسلمانان در چارچوب تاسیس یک بنیاد علوی با واکنش های متفاوتی در جامعه علویان ترکیه روبرو شد.

گورمز طی اظهاراتی گفته بود باید اجازه داد علویان بر اساس سنت های تاریخی خود زندگی کنند و همانگونه که اهل سنت لازمه سنی بودن را بجا می آورند، علویان نیز لازمه علوی بودن را بجا آورند.

اظهارات گورمز از سوی کارشناسان مسائل ترکیه در شرایطی که در دوران اخیر تنش بر روابط دولت آنکارا با علویان ترکیه حاکم بود، به عنوان گامی در راستای کاهش این تنش ارزیابی شد. این در حالی است که گفته می شود گورمز پیش از این نیز در نشست های محرمانه با سران علویان ترکیه این سخنان را مطرح کرده است. از سوی دیگر مطرح شدن به رسمیت شناخته شدن مکان های عبادی علویان در قالب یک بنیاد نیز به عنوان گامی جدید در راستای هماهنگی با جامعه علوی ارزیابی شد.

اما سران علوی ترکیه در گفتگو با خبرنگار فارس و در برخوردی محتاطانه با اظهارات رئیس امور دیانت ترکیه این سخنان را خیلی صادقانه ارزیابی نکردند.

در ذیل خلاصه ای از واکنش های برخی رهبران جامعه علوی ترکیه به نظر خوانندگان می رسد.

ولی الدین اولوسوی یکی از سران درگاه حاجی بکتاش ولی:

ما می خواهیم هرکس بر اساس اعتقادات خودش زندگی کند و دولت با حمایت از یک گروه اعتقادی، دیگران را منزوی نکند. دولت تنها به حکمیت بپردازد. در مورد اظهارات آقای گورمز شک و شبهه زیادی داریم. مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید می ترسد. ما ضرری برای کسی نداریم. ما جدایی طلب نیستیم، می خواهیم دست در دست یکدیگر و در کنار هم زندگی کنیم. مسئله تبدیل خانه های جمع به بنیاد خیلی برای ما مهم نیست. برای ما مهم ترین مسئله این است که دولت دست از دخالت در اعتقادات سایرین بردارد. ما بیشترین تلاش را در تاسیس جمهوری ترکیه کردیم، اما به وعده های داده شد عمل نشد. درگاه ها و مدرسه های ما تعطیل شد. برای آموزش امور دینی مان قادر به تربیت معلم نیستیم. سیاست پاکسازی استادانه ای علیه علویان اعمال می شود.

پرفسور عزالدین دوغان، رئیس بنیاد جمع:

اظهارات رئیس امور دیانت ترکیه مثبت ولی نارسا بود. ما به دادگاه حقوق بشر اروپا شکایت کرده ایم و دولت آنکارا باید تا 4 سپتامبر از خود دفاع کند. دولت آنکارا در رابطه با هماهنگی با علویان کارهایی صورت می دهد. حتی گفته شد آقای بوزداغ معاون نخست وزیر مسئول پیگیری این مسئله شده است، اما هنوز پیشرفتی حاصل نشده است. باید مشخص شود بنیادی که قرار است دولت برای خانه های جمع تاسیس کند چه فعالیت هایی را دنبال کرده و جایگاه آن کدام است.

علی مراد ایرات، نویسنده و محقق علوی:

سخنان رئیس امور دیانت اگر کامل اجرا شود من هم ذیل آن را امضا می کنم، اما این اظهارات به تنهایی کافی نیست. سخنان با حسن نیت کافی نیست، باید تغییرات ساختاری ایجاد شود. به طور خلاصه باید گفت ما از دولت انتظاری نداریم، کافی است ضررش به ما نرسد. اول بار که دولت آنکارا صحبت از هماهنگی و همبستگی با علویان کرد، همه حرف های خود را زدند، ولی نتیجه ای حاصل نشد. در مورد ایجاد بنیاد برای خانه های جمع هم مسئله این است که دولت آنکارا هنوز هم نفهمیده چه می خواهد. نخست وزیر اردوغان همواره از نزدیک شدن به علویان، سنی ها و مسیحی ها و غیره می زند، اما به نظر من بهتر است اردوغان از آنها دورشود و اجازه دهد آنها همانگونه که مایلند زندگی کنند.

ارجان گچ مز رئیس بنیاد فرهنگی آناتولی حاجی بکتاش ولی:

من این اظهارات را به صورت دست به سر کردن ارزیابی می کنم. به عقیده من در ترکیه برای اینکه هرکس بتواند بر اساس اعتقادات خود زندگی کند، باید قبل از هر چیز سازمان امور دیانت که عقاید گوناگون را به جان یکدیگر می اندازد را منحل کرد تا اعتقادات از اسارت سیاستمداران آزاد شود. اردوغان با نامگذاری پل سوم تنگه بسفر با نام قاتل علویان آنان را تحقیر می کند و این نشان می دهد که در گفتار خود در مورد علویان صداقت ندارد. لذا این قبیل اظهارات از نظر ما علویان ارزشی ندارد.

صلاح الدین اوزل رئیس فدراسیون علوی بکتاشی:

اظهارات رئیس امور دیانت ترکیه را مهم ارزیابی می کنم. حرف هایی که ما می زدیم و اهمیت داده نمی شد، این بار از زبان رئیس امور دیانت مطرح می شود. اما باید گفت هر چند که وی این حرف ها را می زند، اما موجودیت سازمان امور دیانت با این حرف ها در تضاد است. یعنی باید در قانون اساسی این مسئله را اصلاح کرد، اما نمی کنند. ما مشکلی با اعلام خانه های جمع به عنوان بنیاد نداریم. اما وجود سازمان امور دیانت باعث می شود که دولت با خانه های جمع به مخالفت برخیزد. وقتی دولت با تبعیض برخورد می کند، این بار به فکر راه حل های میانی می افند. اما راه حل های مصنوعی چاره ساز نیست. مسئله مهم این است که کسانی که مسجد نمی روند به مساجد و کسانی که اهل خانه جمع نیستند به این مکان احترام بگذارند.

کمال بلبل، رئیس انجمن فرهنگی پیر سلطان عبدال:

اظهارات رئیس سازمان امور دیانت ترکیه را به صورت تلاش دولت برای تحت کنترل قرار دادن خانه های جمع ارزیابی می کنم. اگر دقت کنید رئیس سازمان امور دیانت می گوید کسی دخالت نکند، ولی قبل از همه خود وی دخالت می کند. وی فکر می کند که حق دارد در مورد همه اعتقادات اظهار نظر کند. سازمان امور دیانت ترکیه نماینده دین دولت است و تمام اعتقادات موجود در ترکیه را بر این اساس تعریف می کند. اما این برخورد، دمکراتیک نیست. مسئله بسیار ساده است و آن عبارت است از قرار دادن خانه های جمع در قانون عبادتخانه ها.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار