امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۸:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34217
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۰۳
تعداد بازدید: 168
به گزارش مانیتورینگ خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فعالیت القاعده در کشورهای مختلف به ویژه کشورهایی که با بحران‌های سیاسی مواجه‌اند ...

به گزارش مانیتورینگ خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فعالیت القاعده در کشورهای مختلف به ویژه کشورهایی که با بحران‌های سیاسی مواجه‌اند افزایش یافته و در مقابل فعالیت‌هایشان در کشورهای باثبات کاسته شده است.

شبکه المیادین در گزارشی از کشورهایی که کانون رشد القاعده شده‌اند، تصریح کرد که هم اکنون سوریه در صدر مقصدهایی است که جنگجویان القاعده‌ای به آنجا سفر می‌کنند.

جبهه النصره و امارات اسلامی عراق و شام اصلی‌ترین شاخه‌های القاعده در سوریه هستند، هر چند که روابط این دو گروه پس از مخالفت «ابومحمد جولانی» رهبر النصره با تصمیم «ابوبکر البغدادی» برای اتحاد این دو گروه شاهد اختلافاتی بود و «ایمن الظواهری» رهبر القاعده را وادار به دخالت کرد.

این شبکه با اشاره به اینکه عراق پس از سوریه دومین کانون حضور نیروهای القاعده شده است، افزود: گروه امارات اسلامی عراق و شام اصلی‌ترین شاخه القاعده‌ای فعال در این کشور است که پس از یک دوره سکون دوباره احیاء شده است و تنها در ماه رمضان صدها نفر را طی عملیات‌های خود کشتند.

المیادین تصریح کرد که شرایط جدید منطقه منجر شده که الظواهری ستاد فرماندهی القاعده را به یمن منتقل کند و همین مسئله باعث شد تا «ناصر الوحیشی» رهبر «القاعده فی جزیرة‌ العرب» به عنوان نفر دوم تشکیلات جهانی القاعده شناخته شود.

صحرای سینا در شمال مصر نیز مرکز جدیدی برای فعالیت نیروهای شبه نظامی شده که به طور مستقیم و غیر مستقیم مورد حمایت القاعده هستند.

المیادین با اشاره سخنان الظواهری درباره تحولات اخیر مصر و سرنگونی محمد مرسی توسط ارتش، افزود: فرصت جدیدی در مصر برای القاعده ایجاد شده است.

الظواهری گفته بود، «سرنگونی دولت مرسی توسط ارتش نشان داد که دموکراسی راه حل اشتباه برای به قدرت رسیدن اسلامگرایان است.»

القاعده در شمال آفریقا نیز تشکیلات خود را با عنوان «القاعده مغرب اسلامی» فعال کرده است که در مرز مشترک تونس با الجزایر تا امتداد مناطق غربی لیبی حضور دارد.

القاعده اکنون در عمق آفریقا نیز به طور گسترده‌ای حضور دارد که اوج آن نبردهای ارتش فرانسه با حمایت انصارالدین در مالی بود.

المیادین تصریح کرد: وقتی صحبت از حضور القاعده می‌شود نمی‌توان پاکستان و افغانستان را فراموش کرد به ویژه آنکه القاعده در پاکستان و افغانستان دارای روابط عمیقی هستند و طالبان نیز با آنها متحد است.

این شبکه افزود: از دیگر کشورهایی که القاعده در آن فعال است، می‌توان به نیجریه، اندونزی، مالزی، فیلیپین، ترکمنستان و سومالی اشاره کرد.

این در شرایطی است که برخی ناظران تاکید دارند که القاعده پس از تحولات منطقه قدرتمندتر شده است و با حمایت برخی کشورهای منطقه تلاش دارد تا به اختلافات مذهبی دامن بزند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها