امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۴:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34325
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 76
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، حملات گروه‌های تروریستی و عناصر مسلح در ریف شرقی لاذقیه در سواحل سوریه که ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، حملات گروه‌های تروریستی و عناصر مسلح در ریف شرقی لاذقیه در سواحل سوریه که به «نبرد ساحل» معروف شد، نقطه عطف بزرگی در روند بحران سوریه به شمار می‌آید.  وقتی این گروه‌ها و عناصر مسلح دست به کشتارها و قتل عام‌ اهالی این مناطق می‌زدندکه قربانیان آنها ده‌ها زن و کودک بودند، ارتش سوریه در آنجا حضور نداشت و مناطقی امن به شمار می‌آمدند، در چنین شرایطی ارتش سوریه یکباره خط سیر نبردها را تغییر داد و آن را به نبرد پیگرد عناصر مسلح در ریف ساحلی و آزاد سازی روستاهای مورد حمله و تصرف شده توسط گروه‌های مسلح و واداشتن آنها به عقب نشینی و خروج از این مناطق تبدیل کرد.

در حقیقت تحولات بزرگ مناطق ساحلی در غرب سوریه زمانی آغاز شد که یگان‌های ارتش سوریه موفق شدند، کنترل شماری از روستاهای این مناطق را به دست گیرند. روستاهایی که گروه‌های مسلح با استفاده از عدم حضور نیروهای ارتش و مسلح سوریه آنها را به تصرف خود در آورده و در این مناطق متمرکز شده بودند.

عملیات‌های نیروهای ارتش سوریه در مناطق ساحلی سوریه از ریف شرقی لاذقیه به شمت شهر توریستی «صلنفه» آغاز شد و در جریان آن نیروهای ارتش سوریه مجموعه عملیات‌های نظامی گسترده و وسیعی را به اجرا گذاشتند که مهمترین و بارزترین آن از حیث اهمیت نتایج به دست آمده و شمار عناصر مسلح کشته شده عملیات روستای «نبی اشیعا» بود.

اهمیت عملیات نظامی روستای «نبی اشیعا» به این جهت بود که یکی از مهمترین کوه‌های منطقه ریف لاذقیه در این روستا قرار داشت و تصرف این کوه و قله آن توسط ارتش سوریه به یگان‌های ارتش اجازه می‌داد، ضمن ادامه پیشروی خود در مناطق ساحلی، روستاهای «ابین» و «الشیخ نبهان» را تصرف کرده و کنترل آنها را به دست گیرند.

یک منبع نظامی ارتش سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق درباره روند نبردهای ارتش سوریه در این مناطق توضیح داد که نبردها و درگیری‌های این منطقه برای یک روز کامل بدون توقف ادامه داشت و طی آن یگان‌های ارتش سوریه موفق شدند، پایه‌گذار مرحله جدیدی در نبردهای ریف لاذقیه شدند که مرحله تسلط کامل ارتش براین مناطق و به دست گرفتن کنترل آن بود.

این منبع نظامی ارتش سوریه با توصیف این عملیات‌ها به «نبرد قله‌ها» گفت: «نبرد قله‌ها» توسط ارتش سوریه با موفقیت نیروهای ارتش در تصرف قله «نبی اشیعا» آغاز شد تا پس از آن قله‌ دوم و سوم موجود در منطقه هم توسط یگان‌های ارتش تصرف شود و تعیین سرنوشت این نبردها به دست ارتش سوریه بیافتد.

منبع مذکور با اشاره به اینکه به دلایل امنیتی موجب می‌شود تا وی از بردن نام قله‌های دوم و سوم این مناطق خودداری کند، تاکید کرد: عملیات یگان‌های ارتش سوریه در این مناطق چنان غافلگیرکننده و برق آسا بود که عناصر مسلح تا به خود بیایند، خود را در محاصره نیروهای ارتش سوریه و فاقد هرگونه توان تحرک و واکنش دیدند.

این منبع نظامی ارتش سوریه با تاکید بر اینکه دو عامل «سرعت و غافلگیری» مهمترین دلیل موفقیت عملیات‌های ارتش سوریه در این مناطق بود، گفت: یگان‌های ارتش سوریه پس از آزاد سازی دو روستای «بلاطه» و «عرامو» فورا عملیات دیگر خود برای آزاد سازی رصدخانه استراتژیک «استرابه» را آغاز کردند تا ظرف تنها چند ساعت و پس از درگیری‌ شدید و سخت با گروه‌های مسلح این رصدخانه را از وجود عناصر مسلح پاکسازی کنند.

وی با بیان اینکه در جریان نبرد آزاد سازی رصدخانه استراتژیک «استرابه» بیش از 60 فرد مسلح کشته و دیگر عناصر را وادار به عقب نشینی از این نقطه استراتژیک شدند، گفت: روستای «سلمی» و ریف و مزارع آن هدف نهایی عملیات‌ نظامی ارتش سوریه در ریف لاذقیه است و پیش بینی شده ظرف اندک روزهای آینده ارتش سوریه سرنوشت نبردهای ریف لاذقیه را رقم بزند.
انتهای پیام/ز 
برچسب ها:
آخرین اخبار