امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۳:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34334
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 80
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-مریم سادات آجودانی: پس از برگزاری آزمون مرحله نهایی ششمین دوره طرح اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-مریم سادات آجودانی: پس از برگزاری آزمون مرحله نهایی ششمین دوره طرح اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم، اسامی برگزیدگان این مرحله از بین پنج نفری که در آن حضور داشتند اعلام شد.

از این رو گفت‌‌وگویی داشتیم با«مجتبی بیابان‌پور» یکی دو برگزیده این مرحله از طرح که از شهرستان آران و بیدگل در این آزمون شرکت کرده بود و موفق به کسب مدرک تخصصی درجه یک حفظ قرآن کریم شده است.

لطفا خودتان را معرفی کنید.

من محمد بیابان‌پور متولد سال 1357 از شهرستان آران و بیدگل، فارغ‌التحصیل رشته گفتار درمانی در مقطع کارشناسی و همچنین علوم قرآنی در مقطع کارشناسی ارشد هستم. حدود 9 سال است که ازدواج کردم و حاصل این ازدواج یک دختر هفت ساله است.

هم‌اکنون مشغول چه فعالیت‌هایی هستید؟

در مدرسه استثنایی شهرستان آران و بیدگل تدریس و همچنین در مراکز مختلف فرهنگی این شهرستان کلاس‌های آموزشی قرآن برگزار می‌کنم.

نظرتان درباره مدرک درجه یک حفظ قرآن چیست؟

بسیار خوشحال هستم که توانستم به این درجه برسم البته برای این منظور تلاش بسیاری کرده بودم به طوری که در ماه‌های آخر زمان را نادیده می‌گرفتم و شبانه‌روز مشغول به مطالعه کتاب‌های تفسیر قرآن بودم.

به افرادی که می‌خواهند استاد درجه یک حفظ قرآن شوند، چه توصیه‌ای دارید؟

هر فردی که بخواهد به مدرک درجه یک استاد حفظ قرآن برسد باید حداقل 10 سال سابقه تدریس حفظ قرآن را داشته باشند. به نظر من کسانی که اینچنین موقعیتی دارند باید در آزمون‌های اعطای مدرک تخصصی به حفاظ قرآن شرکت کنند تا با مطالعه‌ کتاب‌های متعدد علاوه بر افزایش اطلاعات قرآنی توانمندی‌های بیشتری کسب کنند. خلاصه‌برداری و وقت گذاشتن برای عمقی خواندن کتاب‌های قرآنی که حجم بالایی دارند نقش به ‌سزایی در ماندگاری اطلاعات در حافظه افراد خواهد داشت.

مراحل برگزاری آزمون‌های تخصصی حفظ قرآن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

تمامی مراحل آزمون‌های اعطای مدرک تخصصی به حفاط قرآن کریم سنجیده و کارشناسی شده  بود. البته من طبق مصوبات این آزمون‌ها به دلیل اینکه مدرک کارشناسی ارشد علوم قرآنی داشتم در مرحله اول شرکت نکرده بودم  اما به جرأت می‌توانم بگویم که تمامی این آزمون‌ها طبق اصول است.

مرحله دوم  آزمون‌ اعطای مدرک تخصصی به حفاظ قرآن که به صورت شفاهی برگزار شد محفوظات شرکت کنندگان از 30 جزء قرآن مورد سنجش قرار گرفت که با توکل به خداوند و پشتکار خودم توانستم در این مرحله که برای قبولی نمره بالایی می‌خواست موفق شوم و به مرحله سوم راه یابم.

در مرحله سوم که مربوط به مفردات قرآن کریم بود نیز توانستم نمره قبولی را کسب کنم و پس از قبولی در این مرحله مدارکی مبنی بر 10 سال سابقه تدریس حفظ قرآن ارائه دادم و پس از تحقبق، مسئولان سازمان دارالقرآن متوجه صحت سابقه‌ فعالیت‌های قرآنی‌ام شدند و در نتیجه  توانستم در مرحله نهایی این آزمون‌ها شرکت کنم.

در مرحله چهارم و نهایی که سؤالات به صورت تستی و تشریحی طرح شده بود حدود 6 ماه به طور پیاپی 14 جلد از تفسیر نمونه قرآن را مطالعه می‌کردم چرا که منابع آزمون مرحله نهایی تفسیر 15 جزء از قرآن کریم بود که به نظر من سؤالات این مرحله خیلی سخت و کلیدی طرح شده بود و چون تشریحی نیز بود به خاطر سپردن تمامی آنچه که خوانده بودم کمی مشکل بود اما با یاری خداوند و همت خودم و همچنین همکاری خانواده‌ام توانستم این مرحله را نیز با موفقیت سپری و مدرک تخصصی استاد حفظ قرآن را اخذ کنم.

بعد از اخذ مدرک چه برنامه‌ای دارید؟

در شهرستان‌های کوچک مدرک‌های تخصصی کاربرد آنچنانی ندارند چرا که این مدارک بیشتر در مؤسسات بزرگ که آن هم در شهرهای بزرگ است مورد استفاده قرار می‌گیرد بنابراین، این مدرک تحول چشمگیری در فعالیت‌های قرآنی من نخواهد داشت اما سبب بالا بردن اعتماد به نفس برای تربیت فعالان قرآنی می‌شود، علاوه بر این پشتوانه خوبی برای شاگردانم نیز خواهد بود که امیدوارم از این پس بهتر بتوانم شاگردانم را در عمل به امور قرآنی تشویق کنم.

آیا قصد ندارید خودتان مؤسسه‌ای قرآنی تأسیس کنید؟

من احساس می‌کنم مدیر خوبی در امور قرآنی نیستم بنابراین سعی می‌کنم مربی قرآن باشم چرا که تجربه چندین ساله من در تدریس نشان داده است که توانمندی‌های من در تدریس قرآن به ویژه آموزش به نوجوانان بیشتر است و در این زمینه موفق‌تر عمل کرده‌ام، بنابراین ترجیح می‌دهم مربی قرآن باشم نه مدیر امور قرآنی.

نظرتان درباره فعالیت‌های سازمان دارالقرآن چیست؟

در ابتدا از سازمان دارالقرآن برای برگزاری دقیق مراحل آزمون تشکر می‌کنم البته این تشکر به خاطر قبولی‌ام در مرحله نهایی آزمون‌های اعطای مدرک تخصصی به حفاظ نیست بلکه به نظر من این سازمان نسبت به سایر مؤسسات قرآنی حسن‌های بسیاری دارد که یکی از این مزایا این است که تمامی عوامل اجرایی و پژوهشی آن متحصص امور قرآنی هستند؛ آقای «بحرالعلوم» فردی است که خودش توانسته مدرک درجه یک حفظ قرآن را کسب کند و آقای «قره‌شیخلو» مدیر این سازمان از قاریان پیشکسوت است؛ بنابراین تدبیر و برنامه‌ریزی‌های آن‌ها برای برگزاری مسابقات و آزمون‌های قرآنی ستودنی است چرا که این افراد تجربه امور قرآنی را دارند به طوری که سخت‌گیری‌ها، زمان‌بندی و منابع آزمون‌ها دقیق و سنجیده بود یعنی اگر 6 ماه برای تفسیر قرآن وقت می‌دهند مشخص است که این زمان‌بندی کارشناسی شده است.

چگونه وارد عرصه‌های قرآنی و  علاقه‌مند به حفظ قرآن شدید؟

مادرم از همان زمان کودکی من جلسات قرآنی در خانه برگزار می‌کرد و پیوسته مرا در ورود به راه‌های قرآنی تشویق می‌کرد. من نیز علاقه بسیاری به امور قرآنی داشتم بنابراین در مقطع راهنمایی فعالیت‌های خود را با تلاوت قرآن شروع کردم و سپس به تشویق خانواده‌ام به ویژه مادرم سعی کردم قرآن را حفظ کنم. در آن زمان که من کمتر از 15 سال داشتم استادی به نام آقای «عربی» که از کاشان به آران و بیدگل می‌آمدند و همچنین آقای «احمد سربند» یکی از مسئولان قرآنی شهرستان آران و بیدگل مرا به حفظ قرآن ترغیب می‌کردند و من با حمایت این افراد توانستم قرآن را حفظ کنم.

شما دختری هفت ساله دارید، آیا او را برای ورود به عرصه‌های قرآنی تشویق می‌کنید؟

من معتقدم حفظ تخصصی نباید زودتر از سن 10 یا 12 سالگی شروع شود بلکه در سن کم باید کودکان را با بازی و سرگرمی با قرآن و سوره‌های کوچک آشنا کرد تا بعد به روخوانی و روانخوانی توجه و در مقطع پنجم ابتدایی کار حفظ را آغاز کنند. به همین منظور من نیز این روند را طی می‌کنم و  اکنون در حال تدریس روخوانی و صحیح‌خوانی قرآن به دخترم هستم و زمانی که آمادگی و علاقه وی را برای حفظ قرآن ببینم فعالیت‌های تخصصی را شروع می‌کنم.

نظر همسرتان درباره فعالیت‌های قرآنی چیست؟

همسر من در مدرسه مهد قرآن شهرستان آران و بیدگل مشغول تدزیس است. به عقیده من اگر حمایت و همکاری همسرم در خانه نبود نمی‌تواستم موفق به اخذ مدرک درجه یک حفظ قرآن کریم شوم چرا که همسرم برای من زمینه و فرصتی ایجاد کرد تا بتوانم بیشتر مطالعه کنم و با ارتقای اطلاعاتم با آمادگی بیشتری در جلسات آزمون‌ها حاضر شوم.

در انتها اگر صحبتی دارید بفرمایید.

به تمامی افراد توصیه می‌کنم که با قرآن بیشتر انس بگیرند و آموزه‌های آن را در زندگی خود پیاده کنند و همچنین رسیدن به مرحله‌ای از موفقیت در امور قرآنی را پایان راه ندانند.

انتهای پیام/م.خ
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار