امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۳:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34378
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 93
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، تلویزیون ملی ترکمنستان در گزارشی مصور ضمن تأئید این خبر، تصریح کرد که ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، تلویزیون ملی ترکمنستان در گزارشی مصور ضمن تأئید این خبر، تصریح کرد که این 2 واحد جدید مرزبانی به مناسبت سالروز تأسیس نیروهای مرزبانی ترکمنستان که روز گذشته در سراسر این کشور گرامی داشته شد، احداث شده‌‏اند.

بنا بر این گزارش، یک واحد مجهز جدید مرزبانی در منطقه «امام نظر» در نقطه مرزی با کشور افغانستان در جنوب شرقی در استان لباب ترکمنستان در یک مراسم رسمی با حضور ریش‌سفیدان محلی و مقامات نظامی و امنیتی ترکمنستان افتتاح شد.

این مجموعه مرزبانی به پیشرفته‌‏ترین تجهیزات و امکانات مربوط به مرزبانی از جمله برج دیده‌بانی، پارک خودرو، ادوات و ماشین‏‌آلات مرزبانی، انبار مواد غذایی، کتابخانه، آذوقه مهمات، سالن تمرینات تیراندازی و بخش نگهداری از اسب و سگ‌های ویژه مرزبانی و همچنین مجتمع مسکونی خانواده افسران مرزبان مجهز می‌باشد.

علاوه بر این، یک واحد جدید مرزبانی دیگر در منطقه «تخته بازار» در جنوب ترکمنستان در استان مرو این کشور که نقطه مرزی با افغانستان محسوب می‌شود، در مراسمی افتتاح شد.

این در حالی است که روابط ترکمنستان و افغانستان 2 کشور همسایه که حدود 800 کیلومتر با یکدیگر مرز مشترک دارند، همواره مورد تأیید مقامات 2 کشور بوده‏ است ضمن این که در ماه فوریه نیز ترکمنستان یک واحد جدید مرزبانی با افغانستان افتتاح کرده بود.

از سوی دیگر، ترکمنستان در سال‏‌های اخیر برای تأمین امنیت خود مجموعه اقدامات متنوعی را به مرحله اجرا گذاشته و در این میان برخی از اقدامات در راستای تقویت کلی بنیه نظامی و مرزبانی این کشور بوده ‏است.

در این رابطه در مدت 2 سال گذشته، حداقل پنج مجموعه مرزبانی موسوم به «آرچابیل»، «بهارلی»، «باگیر»، «یاشلیق‏» و «آق‏‌سو» در استان «آخال» و حومه عشق‌‏آباد واقع در نزدیکی مرز با ایران با حضور رئیس جمهور ترکمنستان و یا مقامات عالی‌رتبه دولت این کشور به بهره‏‌برداری رسیده‏ است.

در ضمن، واحدهای مرزبانی دیگری نیز توسط ترکمنستان در نزدیکی مرزهای این کشور با جمهوری ازبکستان، قزاقستان و افغانستان در سال گذشته میلادی احداث و راه‏‌اندازی شده‏‏‌ است.

رئیس جمهور ترکمنستان پیش از این با حضور در مراسم افتتاحیه برخی از این واحدهای جدید مرزبانی، پس از بازدید از بخش‌های مختلف این واحد مرزبانی با اظهار خرسندی از احداث این واحدهای مرزبانی، خطاب به افسران و مأموران مرزبانی و نیز مقامات عالی‌رتبه دولت این کشور تأکید کرد که مرزهای ترکمنستان همچون گذشته مرزهای صلح و دوستی بوده و روابط با کشورهای همسایه مبتنی بر حسن همجواری می‌باشد.

«قربانقلی بردی‏ محمداف» همچنین تصریح کرد ترکمنستان در آینده نیز با توجه به اصل بی‌طرفی و نیز دکترین نظامی خود که مبتنی بر اصول دفاعی است، مرزهای رسمی و توان دفاعی خود را برای حفاظت از تمامیت ارزی و حفظ آسایش و امنیت شهروندان، تقویت خواهد کرد.

ترکمنستان دارای مرزهای طولانی با جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، ازبکستان و قزاقستان است.

کارشناسان بر این باورند که با نزدیک شدن به زمان خروج نیروهای ناتو از افغانستان در سال 2014، کشورهای منطقه نیز اقدام به تقویت مرزهای خود با این کشور می‌کنند.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها