امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۲:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34394
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 178
حجت‌الاسلام حسن آقانظری، رییس پژوهشکده علوم اجتماعی و استاد گروه اقتصاد پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان ...

حجت‌الاسلام حسن آقانظری، رییس پژوهشکده علوم اجتماعی و استاد گروه اقتصاد پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره اهمیت نظریه‌پردازی در حوزه اقتصاد اسلامی در ایران اظهار داشت: در این زمینه پیش‌تر کتابی نوشته بودم اما این کتاب یک پیش‌درآمد محسوب می‌شد بنابراین نیازمند آثار بیشتری در این زمینه بودیم.

وی با اشاره به اینکه در این اثر جدید بر نهادهای اقتصادی تکیه شده است، گفت: مراکز آموزش علمی و دانشکده اقتصاد باید بر این نوع اقتصاد تکیه کنند، متأسفانه ما یک مقدار در سال‌های اخیر از اقتصاد نهادگرا دور افتاده‌ایم.

حجت‌الاسلام آقانظری با بیان اینکه اقتصاد نهادگرایی پیوند منطقی با اقتصاد اسلامی دارد، افزود: در اقتصاد اسلامی هم تمرکز بر نهادهاست به طوری که باید نرخ سود سرمایه جایگزین نرخ سود بهره شود و اقتصاد نهادهای متناسب خود را پیدا کند.

وی همچنین درباره کتاب تازه منتشر شده خود با عنوان «نهادهای مالی بازار سرمایه اسلامی» گفت: این اثر به آسیب‌شناسی وضعیت موجود بازار اقتصادی می‌پردازد و بیان می‌کند که بازار سرمایه ما امروزه دارای نهادهای جامعی نیست و بازار تک‌ پایه و تنها براساس سیستم بانک است.

حجت‌الاسلام آقانظری با اشاره به اینکه بازار تک‌پایه مشکلاتی را در حوزه اقتصاد ایجاد می‌کند، افزود: باید نهادهای تأمین سرمایه هم شرکت‌ها و هم نهادها باشند، بازار باید باز شود و سیستم بانکداری مورد بررسی قرار بگیرد.

وی در پایان اظهار داشت: راه حلی که در «متدولوژی علم اقتصاد اسلامی» ارایه شده این است که در کنار اصلاح سیستم بانکی، شرکت‌های تأمین سرمایه نیز فعال شوند تا در نتیجه سرمایه‌گذارها نیز به شرکت‌ها مراجعه کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها