امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۱۳:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34430
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشریه «ایج» در مطلبی به تحلیل اوضاع مصر پرداخت و نوشت: مصری‌ها در سال 2011، مبارزه کردند تا ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشریه «ایج» در مطلبی به تحلیل اوضاع مصر پرداخت و نوشت: مصری‌ها در سال 2011، مبارزه کردند تا حسنی مبارک را سرنگون کنند. 6 هفته پیش نیز به خیابان‌ها بازگشتند تا محمد مرسی را بعد از یک سال ریاست جمهوری، بر کنار کنند. اما آسایشی که از پایان یافتن دوران حکومت اخوان المسلمین حاصل شده بود، به سرعت به ترس و وحشت برای مصر‌ی‌ها تبدیل شد چراکه ارتش قدرتمند این کشور بار دیگر اعلام حضور کرد و دستگاه امنیتی مرعوب این کشور بار دیگر قدرت گرفت.

این نشریه نوشت: در حالی که شرایط در مصر رو به تاریکی می‌رود و موضع اردوگاه مخالفان سخت‌تر می‌شود، گروهی از فعالان جوان تشکیل شده‌اند که به‌رغم بحران سیاسی، خواستار راهی متفاوت هستند. جنبش «میدان سوم» نگران از اینکه اهداف انقلاب 25 ژانویه 2011 متوقف شود و نیز هراسان از چند قطبی شدن روز افزون در جامعه مصر، به خشونت بیشتر منجر شود، اعلام کرده هم حکومت ارتش را رد می‌کند هم اخوان المسلمین.

در ادامه این مطلب آمده: این ائتلاف که رهبری آن با گروه‌های چپگرا نظیر جنبش جوانان 6 آوریل است، تعدادشان کمتر از ده‌ها هزار نفری است که طی 6 هفته گذشته علیه مرسی تظاهرات کرده‌اند یا کمتر از ده‌ها هزار نفری است که به حمایت از عبدالفتاح السیسی، فرمانده ارتش مصر برخواسته‌اند اما سازمان‌دهندگان این جنبش می‌گویند، تعداد آنها رو به افزایش است.  

احمد اعلا، نماینده جنبش میدان سوم در این باره می‌گوید: ما نمی‌خواهیم مرسی بازگردد. شکی وجود ندارد که دولت او مرتکب سو‌استفاده‌های بسیاری شده است. اما همزمان از نقش ارتش نیز خرسند نیستیم.

وی افزود: این دقیقا همان حلقه بسته‌ قدرتی است که زمان حسنی مبارک شاهد آن بودیم و انقلاب اصلی برای مبارزه با آن بود.

نشریه ایج با نگارش مطالب فوق نوشت: به نظر می‌رسد مصر به سادگی به دو اردوگاه تقسیم شده است؛ اردوگاه حامیان مرسی(ضدکودتا، ضدارتش) و اردوگاه ضد مرسی (حامی انقلاب،حامی ارتش). البته کسانی نیز هستند که حامی انقلاب هستند اما ضد مرسی و ضد ارتش هستند و از گسترش ماهیت فرقه‌ای و حزبی در شرایط سیاسی مصر و بازگشت سیستم امنیتی عصر مبارک نگرانند.

به گفته اعلا، جنبش میدان سوم، ماه گذشته شکل گرفت، یعنی زمانی که ژنرال السیسی از مردم خواست به خیابان‌ها بیایند و «دستور مبارزه با تروریسم» را برای او صادر کنند. وی افزود: هر دو طرف بر ما فشار وارد می‌کنند، اما ما به ماندن در مسیر انقلاب 25 ژانویه معتقدیم.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها