امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۶:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34468
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، در روزهای اخیر شاهد مطرح شدن گزینه‌های مختلف برای سکان‌داری سازمان محیط زیست در دولت یازدهم هستیم؛  اما در این میان باید ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، در روزهای اخیر شاهد مطرح شدن گزینه‌های مختلف برای سکان‌داری سازمان محیط زیست در دولت یازدهم هستیم؛  اما در این میان باید دید که سکان‌دار سازمان محیط زیست در مورد فعالیت‌هایی که در دولت دهم انجام شده است، چه حرف‌هایی برای گفتن دارد.

به همین منظور به سراغ محمدجواد محمدی‌زاده رئیس سازمان محیط زیست رفتیم.

محمدجواد محمدی زاده در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس اظهار داشت: محیط زیست یک موضوع فرابخشی و پایه‌ای است و بر خلاف موضوعاتی که جنبه بخشی دارد، هر اشکالی در آن کل کشور را درگیر می‌کند؛ لذا حتماً باید مباحث محیط زیست به عنوان مسائل پایه‌ای در تصمیم‌گیری‌های کلان‌ کشور مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان محیط زیست افزود: علت بی‌توجهی دولت‌ها به مباحث زیست محیطی هم به سازمان محیط زیست و هم به مجموعه نظام آموزشی کشور که نتوانسته مباحث زیست محیطی را فرهنگ‌سازی کند، برمی‌گردد.

وی بیان داشت: متأسفانه محیط زیست در تاریخ گذشته خود، خود را فقط در حوزه شکاربانی دیده است در صورتی که حوزه محیط زیست کل مؤلفه‌های پایه حیات را به خود اختصاص می‌دهد. چنانچه سازمان محیط زیست خود را در تراز نظام اجرایی کشور در جایگاه مناسبی قرار دهد، قطعاً نگرش‌ها بر محیط زیست متفاوت خواهد بود.

برخی محیط زیست را مانع کار و فعالیت خود می‌دانند

وی ادامه داد: برخی محیط زیست را مانع کار و فعالیت خود می‌دانند و در قابل آن موضع می‌گیرند در این میان وظیفه تمامی دستگاه‌ها و ارگان‌ها این بود که محیط زیست را در تراز خود بشناسانند اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد.

محمدی زاده درباره عملکرد سازمان محیط زیست در دولت دهم اظهار داشت: در چند حوزه اقدامات شاخص و با ارزشی به وقوع پیوست به عنوان مثال؛ در قانون برنامه پنجم توسعه محیط زیست شامل 7 ماده قانونی است که 16 موضوع را در بر میگیرد و 13 ماده قانونی مربوط به سایر دستگاه است، موضوع محیط زیست در قانون برنامه پنجم توسعه به خوبی دیده شده است.

وی ادامه داد: همچنین سیاست‌های محیط زیست در قانون برنامه پنجم توسعه کشور نیز به رهبر معظم انقلاب تقدیم شده است و در صورت تأیید از سوی مقام معظم رهبری، به سایر دستگاه‌ها ابلاغ می‌شود.

تدوین سند توسعه ملی محیط زیست

این مقام مسئول با اشاره به تدوین سند ملی محیط زیست، ابراز داشت: در اجرای قانون برنامه پنجم تمامی آیین‌نامه‌های اجرایی تدوین شد.

ایجاد بیش از 300 واحد محیط بانی در کشور

وی تصریح کرد: طی این دوره دانشگاه محیط زیست مصوب و راه‌اندازی شد همچنین یگان حفاظت محیط زیست ساماندهی شد به ‌طوری‌که 230 اداره و نمایندگی در سطح کشور افتتاح و بیش از 300 واحد محیط بانی در کل کشور در طی این سال‌ها ایجاد شد.

کاهش 40 درصدی صنایع آلاینده کشور

وی یادآور شد: باید گفت که 50 درصد کل محیط بانی‌هایی که هم اکنون وجود دارد در دولت دهم ایجاد شده است؛ ارتقای استانداردهای زیست محیطی در رابطه با سوخت و خودرو به یورو 5 و یورو 4، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، کاهش 40درصدی صنایع آلاینده کشور از دیگر اقدامات صورت گرفته طی این دوره است.

ظرفیت سیستم حمل‌ونقل عمومی به 50درصد افزایش یافته است

رئیس سازمان محیط زیست اضافه کرد: اگر روزی در کشور ظرفیت و سهم سیستم حمل و نقل عمومی 25 درصد بود امروز این رقم به 50 درصد ارتقا یافته است، آلاینده‌‌های موجود در هوای کشور به دلیل اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها و سهمیه بندی سوخت کاهش‌ پیدا کرد.

ایجاد بیش از 2000 ایستگاه سی ان جی در کشور

محمدی زاده ابراز داشت: طی این مدت بیش از 2000 ایستگاه سی ان جی در کشور راه‌اندازی توسط وزارت نفت راه‌اندازی شده است البته این امر یکی از سیاست‌های سازمان محیط زیست بوده است.

بیش از 3 میلیون دستگاه خودرو گازسوز شد

وی گاز سوز شدن بیش از 3 میلیون دستگاه خودرو در کشور را از دیگر اقدامات سازمان محیط زیست طی این دوره اعلام کرد.

محمدی‌زاده بیان داشت: طی این مدت تکنولوژی‌های جدید در حوزه اقلیمی وارد کشور شد همچنین در حوزه آلاینده‌های مخرب در کشور به سطح استاندارد قابل قبول رسیدیم از این حیث می‌توان گفت که در حوزه آلایندگی‌ها در سطح کلان‌شهر با مشکل روبرو نیستیم و آنچه که مسئله ساز شده است، ریزگردها است.

مدیریت 85 درصد پسماندهای بیمارستانی

رئیس سازمان محیط زیست افزود: 85 درصد پسماندهای بیمارستانی کشور مدیریت شد، این رقم پیش از دولت دهم برابر 30 درصد بود.

وی یادآور شد: 90 درصد پسماندهای خانگی تحت مدیریت درآمد به طوریکه‌ شکل دفع و دفن و نحوه جمع‌آوری آن کاملاً  مدیریت شد.

به گفته وی،‌ تا پایان سال استانی در کشور وجود نخواهد داشت که در حوزه مدیریت پسماند با چالش روبرو باشد.

80 درصد پسماندهای صنعتی و ویژه مدیریت شدند

محمدی‌زاده بیان داشت: هم‌اکنون بالغ بر 80 درصد پسماندهای صنعتی و ویژه مدیریت شده است، همچنین تصفیه‌‌خانه‌های صنعتی به 40 درصد افزایش یافته است.

این مقام مسئول یادآور شد: بالغ بر 526 پروژه بزرگ در دفتر ارزیابی مورد بررسی قرار گرفته و مجوزهای لازم را اخذ کرده‌ است که این رقم نسبت به گذشته چند برابر شده است.

وی بیان داشت:‌ هم‌اکنون بیش از 6000 واحد صنعتی تحت پایش قرار گفته البته این رقم باید به 10 هزار واحد افزایش یابد.

محمدی زاده حذف فریون‌ها در تولید افشانه‌های تنفسی را از دیگر اقدامات سازمان محیط زیست طی این دوره اعلام کرد و بیان داشت: جایگزینی آن هیچگونه تخریبی را متوجه محیط زیست نکرده است به همین دلیل نیز از سوی سازمان ملل مورد تقدیر قرار گرفت.

به گفته وی: هم‌اکنون نزدیک 300 آزمایشگاه‌ معتمد در کشور مسئولیت آزمایش کل فعالیت‌هایی را دارند که در ارتباط با محیط زیست هستند.

تهیه طرح جامع مدیریت زیست محیطی منابع خاک

وی یادآور شد: در ارتباط با خاک طرح جامع مدیریت زیست محیطی منابع خاک کشور تهیه شد و در اختیار مجلس قرار گرفت.

محمدی‌زاده تصریح کرد:‌ طرح جامع حفاظت از منابع خاک کشور اولین بار در کشور تهیه شد که هم‌اکنون نیز نهایی شده است.

رئیس سازمان محیط زیست بیان داشت: در رابطه با بحث آفات نباتی؛ آیین‌نامه اجرایی ورود، ساخت، مصرف و فرمولاسیون کودهای زیستی و آلی تهیه و ابلاغ شده است.

اخد یک هزار میلیارد تومان جریمه از متخلفان محیط زیست

رئیس سازمان محیط زیست بیان داشت: در طول یک سال گذشته بالغ بر یک هزار میلیارد تومان جریمه از متخلفان در حوزه محیط زیست اخذ شده است. البته شاید جرایمی که باید اخذ شود بیش از این‌ها باشد، اما متأسفانه به دلیل عدم ارزش‌گذاری مناطق حفاظت شده این رقم در حال حاضر مشخص نیست.

شهادت محیط‌بانان و ارتقای تراز محیط زیست در سطح بین‌الملل

محمدی‌زاده درباره تجربه شیرین و تلخ در دوران تصدی گری سازمان محیط زیست ابراز داشت: تجربه تلخ شهادت محیط بانان بوده است از جمله شهادت شهید محمدیاری در استان همدان بوده است و تجربه موفق ارتقای تراز ایران در سطح جهانی در حوزه محیط زیست بوده است.

وی بیان داشت: در سال‌های گذشته فقط 16 کشور در تراز محیط زیست و برنامه‌ریزی محیط زیست اقدام کرده‌اند و در این میان از کشورهای منطقه نام کشوری مشاهده نمی‌شد.

هم فهم زیست محیطی بالا رفته و هم شجاعت

محمدی‌زاده با اعلام اینکه طی ‌سالهای اخیر هم فهم زیست محیطی بالا رفته و هم شجاعت، اضافه کرد:‌ تعاملات ایران در طول چند سال اخیر در حوزه بین‌الملل به گونه‌ای است که کشورهای پیشرفته اعلام کرده‌اند که در آسیا موفق‌ترین کشور، ایران است و از ایران رسماً در میان کشورهای جهان برای برنامه‌ریزی زیست محیطی دعوت شد.

23 استان کشور ما و 17 کشور دیگر در منطقه درگیر معضل ریزگردها هستند

این مقام مسئول درباره معضل ریزگردها بیان داشت: معضل ریزگردها مشکل جدی کل منطقه است به‌طوری‌که الان 23 استان کشور و 17 کشور در منطقه درگیر این مسئله هستند.

محمدی‌زاده از ریزگردها به عنوان پدیده‌ نوظهوری یاد کرد که نتیجه غفلت سال‌های متمادی منطقه است.

به گفته وی، مقابله با ریزگردها امروز به عنوان مسئله اولویت دار میان همه کشورها قرار گرفته است.

6 میلیون و 400 هزار هکتار از اراضی کشور استعداد تولید ریزگرد دارند

محمدی‌زاده با بیان اینکه 6 میلیون و 400 هزار هکتار از اراضی کشور استعداد تولید ریزگرد را دارند، بیان داشت: ایران جز موفق‌ترین کشورهایی در جهان است که در این باره چاره ‌اندیشی کرده است.

وی یکی از راهکارهای  مورد نظر را تهیه طرح جامع‌ای در این خصوص اعلام کرد و بیان داشت: طرح جامع تهیه شده و به دولت و مجلس تقدیم شده است.

رئیس سازمان محیط زیست بیان داشت: امسال مجلس 55 میلیارد تومان برای این موضوع اعتبار اختصاص داده است که باید گفت که با این رقم نمی‌توان مسئله ریزگردها را مرتفع کرد.

وی درباره به تعویق افتادن ارتقا سطح استاندارد خودروها بیان داشت: سازمان محیط زیست و موضوع محیط زیست یک موضوع فرابخشی است به این معنی که عاملیت را دستگاه‌های دیگر دارند.

وی بیان داشت: اینکه گفته می‌شود تیغ محیط زیست نمی‌برد ادبیات عامیانه درست است به معنی که باید اراده جدی در دستگاه‌ها به وجود آید.

محمدی‌زاده بیان داشت: خودروساز برای ارتقای سطح استاندارد خودروها، 700 هزار تومان قیمت را بالا می‌برد.

وی متذکر شد: مسئولیت تعیین قیمت خودرو با نهاد دیگری است اما در این میان اگر این تصمیم منجر به تعطیلی کارخانه‌های خودروسازی شود بسیاری از کارکنان شرکت‌های بزرگ خودروسازی بیکار می‌شوند، بنابراین این امر مشکلی چند وجهی است.

محیط زیست بنا بر مصلحت کشور به خودروسازان مهلت داد

محمدی‌زاده ادامه داد: از اینرو سازمان محیط زیست در زمانی بنا بر مصلحت کشور مهلتی را به خودروسازان داد.

وی یادآور شد: تا سال 82 استانداردی نبوده است اولین بار در ایران استانداری گذشته شده که 46 سال قبل از آن در اروپا مورد رعایت قرار می‌گرفت.

سایپا 141 و سمند نتوانسته‌اند استاندارد یورو 4 را پاس کنند

رئیس سازمان محیط زیست بیان داشت:‌هم‌اکنون بیش از 70درصد خودروها در کشور‌ استاندارد یورو 4 را اخذ کرده‌اند که در این میان سایپا141 و سمند است که نتوانسته‌اند استاندارد لازم را پاس کنند.

وی اضافه کرد:‌ خودروسازان با محدودیت‌های فراوانی روبرو است شرایط کشور شرایط سختی است اما در این سلامتی جامعه از هر چیزی مهم تر است.

پارک پردیسان فروخته نشده و نمی‌شود

محمدی‌زاده درباره فروش پارک پردیسان خاطرنشان کرد: ‌پارک پردیسان نه قرار بوده فروخته شود و نه فروخته می‌شود این پارک پارکی تحقیقاتی، پژوهشی و تفرجگاهی است.

به گفته وی از ابتدای انقلاب قرار بوده است که اقالیم ایران در این پارک جمع شود.

محمدزاده بیان داشت: سازمان محیط زیست در طول چهار ساله گذشته دنبال همین مسئله بوده اما در این میان برخی دنبال وارونه جلوه دادن این قضیه بوده‌اند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها