امروز : دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۲:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34469
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 45
عبدالرحمان رستمیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: دیسک همان بافت غضروفی بین مهره‌های کمر است که باعث تسریع و انجام حرکت‌های ...

عبدالرحمان رستمیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: دیسک همان بافت غضروفی بین مهره‌های کمر است که باعث تسریع و انجام حرکت‌های مورد نیاز کمر می‌شود.

فوق تخصص روماتولوژی گفت: یکی از شایع‌ترین شکایت افراد کمردرد است. کمردرد نیز علل مختلفی دارد که مهمترین علت آن اسپاسم یا کشیدگی عضلات کمر است که به درد منجر می‌شود و درصد کمی از دردهای کمر ناشی از دیسک است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: فعالیت نامناسب کاری و بلند کردن وزنه و بار بیش از حد تحمل بدن می‌تواند به بیرون زدگی دیسک منجر شود هر چند زمینه‌های ژنتیک نیز در این زمینه مؤثرند.

فوق تخصص روماتولوژی تشریح کرد: دردهای مکانیکی و درد موقع حرکت کمر، بلند شدن و نشستن از جمله دردهای ناشی از دیسک هستند که اکثراً خود به خود و بعد از یکی، دو هفته برطرف می‌شوند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: در موارد خاصی بیرون‌زدگی دیسک به قدری زیاد است که به ریشه‌های عصب - سیاتیک - فشار وارد می‌سازد که معمولاً یک طرفه است و در موارد شدید یعنی در حد یکی-دو درصد نیاز به جراحی پیدا می‌کنند.

رستمیان اظهار داشت: متأسفانه انجام عمل جراحی بیرون‌زدگی دیسک کمر و عکسبرداری ام‌آر‌آی بیش از حد نیاز در کشور ما انجام می‌شود که هزینه های بسیاری بر مردم و بر کشور وارد می سازد. 

وی افزود: در صورتی که فقط موارد خاصی از بیرون‌زدگی دیسک نیاز به ام‌آر‌آی دارند و بیرون‌زدگی‌ها اصولاً توسط درمان‌های معمولی برطرف می‌شوند.

فوق تخصص روماتولوژی، درمان بیرون‌زدگی دیسک را یک استراحت موقت چند روزه همراه با استفاده از داروهای مسکن دانست و گفت: بعد از تمام شدن دوره حاد این بیماری، افراد با آموزش یاد می گیرند چگونه از کمر خود استفاده کنند تا کمتر به کمردرد دچار ‌شوند.

وی افزود: چگونه خوابیدن، نشستن، کار کردن و حمل بار می‌تواند به افراد کمک کند که در صورت داشتن کمردرد، با آن زندگی کنند و مشکلی نداشته باشند.

فوق تخصص روماتولوژی ادامه داد: مشکل افراد در ایجاد کمردرد و در تداوم کمردرد این است که نمی‌دانند نحوه صحیح استفاده از کمر چگونه است که با آموزش درست می‌توان از بسیاری از کمردردها پیشگیری کرد؛ همچنین به افرادی که سابقه کمردرد دارند کمک می‌کند که با کمردرد خود به زندگی خود ادامه دهند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها