امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۶:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34511
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۱
تعداد بازدید: 120
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مهمترین بحثی که بعد از مشخص شدن رئیس‌جمهور در افکار عمومی موضوعیت پیدا ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مهمترین بحثی که بعد از مشخص شدن رئیس‌جمهور در افکار عمومی موضوعیت پیدا می‌کند مشخص شدن اعضای کابینه و مهمتر از آن رای اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی است.

* مهلتی که رئیس‌جمهور از آن استفاده نکرد

برابر ماده 204 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، رئیس‌جمهور ظرف 2 هفته پس از انجام مراسم تحلیف و یا بعد از استعفاء یا سقوط دولت، می‌بایست کتباً اسامى هیأت وزیران را به‏ همراه شرح حال هر یک از وزیران و برنامه دولت تسلیم رئیس مجلس ‌کند؛ رئیس مجلس نیز مکلف است در اولین فرصت در جلسه علنى، لیست کابینه را اعلام وصول کند.

حسن روحانی رئیس‌جمهور دولت یازدهم بدون استفاده از مدت زمان قانونی، در مراسم تحلیف لیست 18 نفره وزرای پیشنهادی خود را تقدیم رئیس‌ مجلس کرد که بعد از اعلام وصول، مقرر شد که از دوشنبه (21 مرداد) بررسی صلاحیت وزرا آغاز شود.

* فرآیند بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور
 
با توجه به آنکه در جلسه رای اعتماد به کابینه و وزرای پیشنهادی، نمایندگان موافق و مخالف می‌توان نطق کنند، ماده206 آئین نامه تاکید می‌کند که نمایندگان مخالف و موافق هریک از وزیران باید به تفکیک هر وزیر پیشنهادی، در برگه‏هاى جداگانه یا دستگاه الکترونیک ثبت نام کنند.

در ابتدای جلسه رای اعتماد به کابینه بر اساس آئین‌نامه داخلی مجلس، رئیس جمهور می‌تواند برنامه دولت را تشریح و با معرفى وزرای پیشنهادی خود، به دفاع از آنها مبادرت کند و بعد از اظهارات رئیس‌جمهور که در مجموع نطق اولیه و دفاعیات خود 150 دقیقه زمان دارد، مجلس بررسی صلاحیت هیئت وزیران را آغاز خواهد کرد و به این ترتیب 5 نماینده موافق و 5 نماینده مخالف هر کدام به مدت 15 دقیقه و به صورت ضربدری (یک موافق و یک مخالف) نطق خواهند کرد. لازم به توضیح است که آئین نامه حق نمایندگان و رئیس‌جمهور را برای اینکه بخشی از وقت خود را در اختیار دیگران قرار دهد را محفوظ دانسته است.

* رای یا عدم رای اعتماد به وزرای پیشنهادی در صحن علنی

مرحله بعد، بررسی صلاحیت تک تک وزرای پیشنهادی است، برابر آئین‌نامه داخلی، مجلس به ترتیب حروف الفبا باید رای اعتماد به وزرای پیشنهادی رئیس‌ جمهور را آغاز کند که در این مرحله و در هر مورد، دو نفر از نمایندگان مخالف و دو نفر از نمایندگان موافق (با حفظ ترتیب یک نفر مخالف و موافق)  هرکدام برای مدت‌پانزده دقیقه صحبت خواهند کرد. پس از آن، وزیری که صلاحیت وی در حال بررسی است یا شخص رئیس جمهور، می‌تواند به مدت سی دقیقه از برنامه و صلاحیت وزیر، دفاع کنند و بعد از پایان بررسی صلاحیت وزرا، رای گیری به طور دستی آغاز خواهد شد و اعلام نتیجه آراء پس از رأى‏گیرى براى همه وزرا صورت خواهد گرفت. 

* مهلت سه ماهه رئیس‌جمهور برای معرفی وزیران پیشنهادی جدید

مطابق تبصره موجود در آئین‌نامه داخلی مجلس، چنانچه مجلس به یک یا چند وزیر رأى اعتماد نداد و یا وزارتخانه‌ای به هر دلیل وزیر نداشته باشد رئیس جمهور موظف است با رعایت اصل یکصد و سى و پنجم (135) قانون اساسى حداکثر قبل از سه ماه فرد یا افراد دیگرى را براى أخذ رأى به مجلس معرفى نماید.

* نگاه روحانی از فردا به مجلس دوخته می‌شود

با مقدمه فوق‌، جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی حجت‌الاسلام حسن روحانی از فردا (دوشنبه) در صحن علنی مجلس و با حضور رئیس‌جمهور آغاز خواهد شد و به نظر می‌رسد تا عصر روز چهارشنبه ترکیب قطعی کابینه دولت یازدهم مشخص شود.

* عدم حمایت از فتنه، شاخص نمایندگان برای رای اعتماد به وزرا

برخی نمایندگان و کارشناسان مسائل سیاسی در گفت‌وگوهای جداگانه با خبرنگاران پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقش برخی وزرای پیشنهادی در فتنه88 اشاره و تاکید کرده‌اند که این افراد به دلیل عدم احراز صلاحیت لازم برای حضور در کابینه دولت اعتدال از فیلتر مجلس عبور نخواهند کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها