امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۹:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34512
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۱
تعداد بازدید: 60
به‌گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدعلی پورمختار در ادامه نشست خبری امروز خود برای تشریح عملکرد یک‌ساله ...

به‌گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدعلی پورمختار در ادامه نشست خبری امروز خود برای تشریح عملکرد یک‌ساله کمیسیون اصل 90 مجلس گفت: چند رویکرد را در دوره جدید مجلس برای نحوه عملکرد کمیسیون در نظر گرفته‌ایم.

وی یکی از این رویکردها را «پرهیز از ورود به مسائل سیاسی و تاثیر دادن مسائل سیاسی در موضوعات مختلف» و دومین محور را «توجه جدی به حیثیت اشخاص و پرهیز از رسانه‌ای کردن نام افراد» عنوان کرد.

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس گفت: برای اینکه گزارش‌های کمیسیون واقعی‌تر باشد، نسبت به تعامل مثبت و دوسویه با مجموعه‌های مختلف اقدام کرده‌ایم.

پورمختار افزود: اعتقاد ما این است که گر چه کمیسیون اصل 90 یک دستگاه نظارتی است اما نباید نگاه به این کمیسیون از سر ترس و رعب و وحشت باشد بلکه همه باید بدانند کمیسیون اصل 90 برای رفع مشکلات به مسائل ورود و گزارش تهیه می‌کند.

وی به روزرسانی در رسیدگی به پرونده‌های مهم را از دیگر برنامه‌های اساسی و جدی این کمیسیون دانست و تصریح کرد: از دوره مجلس هشتم نزدیک به 1300 پرونده به کمیسیون 90 به ارث رسید که تاکنون بیش از 700 پرونده را مورد رسیدگی قرار داده‌ایم و مختومه شده‌اند.

پورمختار ادامه داد: در این دوره هم 4 هزار شکایت به کمیسیون اصل 90 واصل شده که نسبت به آنها یک سازماندهی بر مبنای نوع شکایات از دستگاه‌های مختلف انجام داده‌ایم.

وی با بیان اینکه علاوه بر تشکیل چند کمیته در کمیسیون اصل نود، 16 کارگروه نیز متشکل از نمایندگان مجلس تشکیل شده‌، به بیان اسامی تعدادی از این کارگروه‌ها پرداخت.

پورمختار از کارگروه‌های کارآمد سازی مجلس و نمایندگان، بانک‌ها، حمایت از تولید و جهاد اقتصادی، انحصار، گمرکات، واردات و صادرات، حمایت از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، زمین و منابع طبیعی، بررسی طرز کار قوه قضائیه،مبارزه با فساد اداری و اقتصادی، بررسی واگذاری‌های اصل 44 قانون اساسی، نفت و انرژی و همچنین بهداشت و درمان به عنوان برخی کارگروه‌های کمیسیون اصل 90 نام برد.

به گفته وی، در جهت استفاده از ظرفیت نمایندگان مجلس طی نامه‌ای به نمایندگان اعلام شد که بر اساس تخصص یا علاقمندی‌شان می‌توانند عضو این کارگروه‌ها شوند که تاکنون 15 نفر از وکلای ملت اعلام آمادگی کردند.

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب در سال‌های گذشته تدابیری داشتند که از سوی دفتر ایشان ابلاغ شد که از جمله آنها موضوع جهاد اقتصادی و امر حمایت از تولید و ضرورت مبارزه با فساد است.

وی افزود: در برخی مواقع هم رهبری نسبت به عدم تسریع در مبارزه با فساد اقتصادی گله‌مند شدند که ما این موضوعات را در کمیسیون اصل 90 در دست بررسی داریم.

پورمختار تصریح کرد: مقام معظم رهبری در سال 89 در بازدیدی که از صنعت خودروسازی داشتند، آنجا هم تدابیر خاصی را مطرح کردند که این هم به عنوان یک موضوع در کارگروه خودرو در حال بررسی است.

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس با بیان اینکه رسیدگی‌های این کمیسیون به مسائل باید نتیجه‌محور باشد، گفت: طبق بررسی‌های انجام شده، به طور کلی در سه بعد اشکال وجود دارد.

وی افزود: ‌یکی روندهای نامطلوب و غلطی است که سبب نارضایتی مردم شده، دومین موضوع وجود قوانین ناقص و خلا در قانون و ضرورت اصلاح آنها است و سومین مسأله هم مدیرانی که در عمل به وظیفه خود کوتاهی می‌کنند.

پورمختار با بیان اینکه ما از عملکرد مدیرانی که در کمیسیون اصل 90 پرونده‌هایی دارند، بانک اطلاعاتی تهیه کرده‌ایم، گفت: در مقاطع خاص و حساس اگر اطلاعاتی راجع به اشخاصی که کاندیدا می‌شوند و یا حتی برخی وزرای پیشنهادی دولت فعلی، اطلاعاتی را از این بانک اطلاعاتی به نمایندگان مجلس یا دستگاه‌های ذیربط اعلام می‌کنیم.

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس یادآور شد: از ظرفیت نمایندگان مجلس در دو جهت دیگر نیز استفاده خواهیم کرد؛ اول اینکه نمایندگان به عنوان ناظرین کمیسیون اصل 90 در حوزه‌های انتخابیه نظارت کنند که این مسأله را طی 8 ماه گذشته به همه نمایندگان اعلام کردیم.

وی افزود: همچنین با توجه به اینکه بیشتر نمایندگان مجلس در شوراها و کارگروه‌های مختلف عضو هستند، از آنان خواسته‌ایم که اگر در آنجا هم با مواردی مواجه شدند، آن را به کمیسیون اصل 90 گزارش دهند.

پورمختار با تاکید بر اینکه در پایان دوره نهم مجلس گزارشی راهبردی از طرز کار قوای سه‌گانه تهیه می‌کنیم، افزود: از 4 هزار شکایتی که در طول دوره نهم به کمیسیون اصل 90 واصل شده، همه آنها در دست رسیدگی هستند.

«رسیدگی به هزار و 300 شکایت در کمیسیون تمام شده و حدود هزار فقره شکایت نیز خارج از صلاحیت کمیسیون تشخیص داده شد و راهنمایی‌های لازم در این زمینه صورت گرفت و مابقی شکایات بین کمیته‌های مختلف کمیسیون برای بررسی توزیع شده‌اند».

رئیس کمیسیون اصل 90 در تشریح جزئیات این شکایت توضیح داد: هم‌اکنون 921 فقره شکایت در کمیته فرهنگی، رفاهی و اجتماعی، 1233 شکایت در کمیته اقتصادی، 675 فقره شکایت در کمیته سیاسی و نظامی، 1002 فقره شکایت در کمیته قضایی، 474 فقره شکایت در کمیته مجلس و امور ویژه کمیسیون، در دست رسیدگی هستند.

وی افزود: پرونده‌های سنگینی که دارای عوارض و آثار بین‌المللی هستند، در کمیته ویژه کمیسیون اصل 90 مورد رسیدگی قرار می‌گیرند که دارای طبقه‌بندی بالایی هستند.

وی با یادآوری اینکه اتمام دوره دولت تاثیری در ادامه رسیدگی به کمیته اصل 90 به شکایات و پرونده‌ها یا بررسی پرونده‌ها در قوه قضائیه ندارد، گفت: ما پرونده‌هایی درحوزه‌های مختلف از جمله نفت و انرژی، منابع طبیعی و زمین، صادرات و واردات و تخلف‌هایی که در این دو حوزه انجام شده، معوقات بانکی و نظارت بانکی داریم.

پورمختار با بیان اینکه گزارش نوسانات بازار ارز بعد از رای اعتماد به مجلس به وزرای پیشنهادی در صحن علنی قرائت می‌شود، گفت: یک شکایتی مجمع عمومی بانک‌ها درباره تهاتر 74 هزار میلیارد تومانی بدهی دولت به بانک‌ها داشتیم که این مسأله هم در دست رسیدگی است که انشاءالله گزارش آن ارائه خواهد شد.

وی همچنین تاکید کرد: نظارت بر نحوه عملکرد شعبات در بانک‌ها به دقت در حال پیگیری است و سامانه‌ای را بانک مرکزی با کمک معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات تهیه کرده و این سامانه هم‌اکنون فعال شده و به نحوی است که تسهیلات ارائه شده توسط بانک‌ها به افراد مختلف و نحوه هزینه‌کرد آنها رصد می‌شود تا بدین وسیله از تکرار برخی سوءاستفاده‌ها جلوگیری شود.

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس گفت: برای حمایت از تولید نیز جلسات متعددی با خود تولیدکنندگان و رؤسای کمیسیون‌های امنیت ملی، اقتصادی و صنایع و معادن تشکیل و تصمیمات خوبی اتخاذ شد که این تصمیمات به بخش‌های مختلف ارسال و اعلام شد.

پورمختار افزود: بر اساس سوابقی که از برخی وزرای پیشنهادی در بایگانی و بانک اطلاعاتی کمیسیون داشتیم، آن اطلاعات را استخراج کردیم که البته به سابقه عملکرد برخی از وزرای پیشنهادی برمی‌گردد ولی الزاما به معنی سوابق منفی نیست.

وی اضافه کرد: آنچه در بایگانی کمیسیون اصل 90 درباره 4 الی 5 وزیر پیشنهادی وجود داشت را استخدام کردیم که به مجلس منعکس می‌شود.

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس در بخش پایانی سخنانش گفت: ما 109 فقره پرونده درباره امور بانکی و مؤسسات مالی و اعتباری و قرض‌الحسنه‌ها، 37 فقره پرونده درباره نفت و انرژی، 30 فقره پرونده درباره عملکرد دولت و 25 فقره درباره زمین‌خواری و سوءاستفاده از منابع طبیعی داریم.

وی افزود: همچنین 25 فقره در مورد عملکرد مجلس، 10 فقره پرونده درباره شرکت‌های خودروساز، 8 فقره درباره گمرک و تخلفات آن، 7 فقره پرونده در حوزه زیست‌محیطی، 7 فقره پرونده در باره مالیات و تخلفات این حوزه و 5 فقره پرونده در حوزه قوه قضائیه در کمیسیون مفتوح است.

به گفته پورمختار، 5 فقره در مورد مخابرات و ارتباطات و همچنین 5 فقره پرونده درباره مناطق آزاد تجاری و صنعتی نیز در دستور کار اصل 90 قرار دارد که تلاش می شود در ماه‌های آینده گزارش آنها برای قرائت در صحن علنی مجلس آماده شود.
 
به‌گزارش فارس، در ادامه این نشست مصطفی افضلی‌فرد سخنگوی دوره اخیر کمیسیون اصل ۹۰ در سخنان کوتاهی به تشریح عملکرد کمیسیون متبوعش پرداخت و اظهار داشت: اخیراً کمیته سیاسی - نظامی کمیسیون جلساتی با مسئولان نیروی انتظامی درباره برخی موارد شکایت از ناجا که مربوط به راهنمایی و رانندگی یا درگیری‌های مرتبط با تقسیمات کشوری می شود، داشته است.

وی افزود: آنچه در این جلسات مورد تاکید قرار گرفت این بود که می‌توانستیم و می‌توانیم روش‌ها و شیوه‌هایی را اجرا کنیم که این شکایات به حداقل ممکن برسد و این موضوع مورد توافق قرار گرفت.

افضلی فرد اضافه کرد: قرار شد به صورت مجزا همه فرماندهان نیروی انتظامی یا به کمیسیون اصل 90 بیایند و یا اعضای کمیته سیاسی - انتظامی کمیسیون با زیرمجموعه‌های آنها نشست بگذارند تا نتیجه مشخصی حاصل شود.

این عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: مقرر شده است قانون نحوه اجرا و اعمال قانون الزام دولت به حمایت از حقوق شهروندان و اتباع ایرانی خارج از کشور اجرایی شود و البته اگر لازم باشد گزارشی به قوه قضاییه نیز در این زمینه ارجاع شود.

افضلی فرد با اشاره به بررسی مسائل مربوط به منطقه ناصرخسرو در مرکز تهران گفت: با مسئولان بهداشت و درمان جلساتی داشته‌ایم که چرا برخی داروهای کمیاب در کشور با قیمت‌های گزاف در ناصرخسرو پیدا می‌شوند؟

وی تصریح کرد: در جلساتی که با مسئولان مرتبط با این موضوع داشتیم، به این نتیجه رسیدیم که یکی از راه‌کارهای موفق در برخورد با بزه‌های اجتماعی و دارو و درمان در پایتخت، تغییر بافت فرسوده ناصرخسرو است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها