امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۲:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34532
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، وزیر خارجه تاجیکستان در دیدار با سفیر جدید آلمان در تاجیکستان مهمترین مسائل منطقه‌ای را بررسی ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، وزیر خارجه تاجیکستان در دیدار با سفیر جدید آلمان در تاجیکستان مهمترین مسائل منطقه‌ای را بررسی کرد.

«همراه‌خان ظریفی» وزیر خارجه تاجیکستان با «خولگرا گرنا» سفیر جدید آلمان در تاجیکستان در محل وزارت خارجه این کشور دیدار کرد.

در این دیدار که برای تقدیم استوارنامه سفیر جدید آلمان به وزارت خارجه تاجیکستان صورت گرفت، طرفین بر گسترش روابط دوجانبه تأکید کردند.

در این دیدار ظریفی اظهار امیدواری کرد که سفیر جدید آلمان در مأموریت خود در راستای تعمیق روابط دوجانبه و تقویت همکاری‌های اقتصادی اهتمام بیشتری را مبذول کند.

وی در خصوص مشکلات منابع آبی در تاجیکستان، تصریح کرد که تاجیکستان به کمک کارشناسی آلمان در جهت حل مشکلات آبی نیازمند است.

در این دیدار همچنین در رابطه با مشکلات افغانستان بویژه پس از خروج نیروهای آیساف در سال 2014 مذاکراتی صورت گرفت. 

همکاری تاجیکستان و افغانستان در تقویت مرزها

تاجیکستان و افغانستان همکاری خود برای پیشگیری از اقدامات تروریستی و مبارزه با قاچاق را تشدید می‌کنند.

به گفته «سیف‌الله‌ صفراف» معاون مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری تاجیکستان، این تلاش‌ها از طریق کوشش‌های «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان و «حامد کرزی» رئیس جمهور افغانستان برای ایجاد فضای همکاری و شفافیت، عملی می‌شوند.

وی گفت که 2 کشور با داشتن 1344 کیلومتر مرز مشترک، درگیر مشکلات ستیزه‌جویی و قاچاق هستند که همه این موارد تقویت همکاری‌ها را حیاتی می‌سازد.

«کاظم‌شاه اسکندراف»، کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی نیز در این رابطه اظهار داشت که رحمان 10 سال است که جامعه بین‌المللی را برای کمک به افغانستان در زمینه مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر فرامی‌خواند.

اسکندراف گفت: رحمان خواستار توجه ویژه به تهدیدها و مسائلی شده است که از افغانستان سرچشمه می‌گیرند.

وی همچنین ایجاد یک کمربند مقابله با مواد مخدر در پیرامون افغانستان را پیشنهاد داده است.

این کارشناس تاجیک تصریح کرد که تاجیکستان به ایجاد یک سیستم امنیتی برای مرز با افغانستان علاقمند است، زیرا این امر به تاجیکستان در مبارزه با قاچاق مواد مخدر، سلاح و قاچاق انسان کمک خواهد کرد.

«سهراب شریف‌اف» عضو پارلمان تاجیکستان نیز درباره پیش‌نیازهای همکاری جهت کاهش مشکلات امنیت مرزی گفت: نخست، ضرورت دارد که ارتباط نزدیک و تفاهم دوجانبه‌ای که هم‌اکنون میان رهبری سیاسی 2 کشور وجود دارد، حفظ شود.

وی ادامه داد: دوما، ضرورت دارد که سرویس‌های امنیتی تاجیکستان و افغانستان در زمینه‌های مختلف با یکدیگر در تماس نزدیک باشند و با تبادل اطلاعات، عملیات‌های مشترکی را برای از بین بردن تهدیدها و چالش‌های احتمالی سازماندهی کنند.

شریف‌اف افزود: سوم اینکه، تمرین‌های مشترک نظامی باید به طور مرتب و حتی‌الامکان در تاجیکستان و افغانستان برگزار شوند.

«محی‌الدین کبیری» رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان نیز با اشاره به پوشش اخبار در رسانه‌های مهم تاجیکستان در این رابطه، گفت که با قضاوت از روی گزارش‌های رسانه‌ای، تاجیکستان به موفقیت‌هایی در کاهش جریان قاچاق سلاح و مواد مخدر دست یافته است.

وی با اشاره به وجود برخی مشکلات در این زمینه و تمجید از نقش 2 کشور در مبارزه با این مشکلات، تصریح کرد: نیروهای مرزبانی افغانستان کار بزرگی در کنترل مرز انجام می‌دهند که اگر به خاطر تلاش آنان نبود، بی‌تردید ما شاهد ورود مقادیر بیشتری مواد مخدر، سلاح و سایر کالاهای غیرقانونی به خاک تاجیکستان می‌بودیم ضمن این که ما باید از مرزبانان خود نیز تمجید کنیم که به دستاوردهای بزرگی نائل شده‌اند.

قزاقستان و تلاش در جهت بهبود بهره‌وری در فرآیند توسعه منطقه‌ای

به گزارش پایگاه خبری «کازاینفورم»، در حال حاضر وزارت توسعه منطقه‌ای قزاقستان بر روی یک پروژه جدید جهت ارتقاء بهره‌وری برنامه‌های فعلی توسعه منطقه‌ای، کار می‌کند.

بنابر این گزارش، «باقیت جان سگین‌تایف» وزیر توسعه منطقه‌ای قزاقستان عنوان کرد که تعدادی از برنامه‌های محلی در حال اجرا، دوباره‌کاری‌هایی هستند که به نتایج مطلوب نمی‌رسند.

وی تأکید کرد که برنامه جدید و منسجم توسعه باعث صرفه‌جویی و پیشگیری از دوباره‌کاری و ارتقاء سطح بهره‌وری در فرآیند توسعه منطقه‌ای قزاقستان خواهد شد.
انتهای پیام/خ
 
برچسب ها:
آخرین اخبار