امروز : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 20
۰۴:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34553
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۱
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان امروز (یکشنبه) در نشستی صمیمی با ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان امروز (یکشنبه) در نشستی صمیمی با اصحاب رسانه به مناسبت روز خبرنگار و در پایان وزارتش ضمن قدردانی از خبرنگاران و رسانه‌ها به سؤالات آنها پاسخ گفت و درددل‌هایشان را گوش داد.

وی در پاسخ به گلایه خبرنگار فارس درباره اینکه در طی دو سال و 7 ماهی که وزیر خارجه بوده، نشستی مشترک با حضور رسانه‌ها نداشته، این انتقاد را وارد دانست و افزود: ایراد شما وارد است، قول می‌دهم اگر دوباره به وزارت خارجه بیایم، نشست برگزار کنم.

خبرنگار فارس، همچنین از صالحی پرسید که آیا در این مدت آرزو کرده بودید که ای‌کاش وزیر خارجه نبودید؟ که وی گفت: هیچوقت چنین آرزویی نکرده بودم. نظام، کشور و ملت، این قدر عزیز هستند که انسان خدمت به نظام و ملت را عبادت می‌داند ولو اینکه سخت و مشکل باشد.

صالحی با بیان اینکه ایران از هر جای دنیا بهتر است خاطرنشان کرد: ایران روز به روز آرامتر می‌شود و شما میوه 34 سال را آرام آرام خواهید چید.

خبرنگار فارس همچنین از صالحی پرسید که وزیر امور خارجه پس از این به کجا خواهد رفت؟ که گفت: من از دانشگاه آمده‌ام و به دانشگاه برمی‌گردم، مگر اینکه در میانه راه اتفاقی بیفتد و بحث دیگری مطرح شود که سرنوشت به گونه‌ای دیگر رقم بخورد که آن را به تقدیر الهی واگذار می‌کنم.

خبرنگار فارس، همچنین واکنش صالحی را در قبال اظهارات مداخله‌جویانه همتای کانادایی‌اش جویا شد که وی اظهار داشت: ضرورتی به پاسخگویی نیست، او برای خود و خانواده‌اش حرف می‌زند.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره انتقال پرونده هسته‌ای ایران از شورای عالی امنیت ملی به وزارت امور خارجه، موضوع هسته‌ای را موضوع حساسی خواند که از سال 2001 به طور جدی مطرح شد و از آن زمان در وزارت خارجه بود و افزود: به توصیه این وزارتخانه این پرونده به شورای عالی امنیت ملی منتقل و آقای روحانی عهده‌دار آن شد.

صالحی با اشاره به دبیری علی لاریجانی و سعید جلیلی پس از حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی، خاطرنشان کرد: تصمیم‌سازی در بحث هسته‌ای در جمهوری اسلامی متعلق به یک سازمان نیست.

وی با ذکر این نکته که سعید جلیلی بر اساس اجماع نظام کار را به پیش برد، اظهار داشت: دستشان درد نکند، به خوبی مسئولیت را انجام داد.

صالحی با بیان اینکه مسئله هسته‌ای به سرانجام نرسیده و هنوز پرونده باز است، یادآور شد: البته به جاهای خوبی رسیده بود و 1+5 برای اولین بار از خود انعطاف نشان دادند. چیزی نیست که جمهوری اسلامی در عرصه فناوری هسته‌ای بدست نیاورده باشد.

وی با طرح این سؤال که آنها می‌خواهند چه چیزی را متوقف کنند؟ عنوان کرد: جمهوری اسلامی با مقاومتی که نشان داد، در بحث هسته‌ای پیشرفت شایانی کرد و پس از فتوای مقام معظم رهبری در حرام بودن سلاح‌های هسته‌ای، آنها متوجه شدند که راهی بجز تعامل با ایران نیست.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به دومین نشست ایران و 1+5 در آلماتی که به آلماتی 2 معروف شد، اظهار داشت:‌ در این نشست گامی دیگر برداشته شد و اگر ادامه می‌یافت که انشاءالله ادامه خواهد یافت، شاهد برداشته شدن قدم‌های مثبتی در نشست‌های بعدی خواهیم بود.

صالحی اضافه کرد: اطمینان داشته باشید که پرونده هسته‌ای به جایی رسیده که از این به بعد شاهد حل و فصل این پرونده خواهیم بود.

وی با اشاره به نشانه‌هایی که در این زمینه بدست آورده، عنوان کرد:‌به لطف خدا و انشاءالله پرونده هسته‌ای رو به حل شدن خواهد بود و این قطعی است.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره تغییر رویکرد در وزارت خارجه، با طرح این پرسش که «مگر رویکرد ما در وزارت خارجه چه بوده که تغییر کرده باشد؟»، اظهار داشت:‌ مگر سیاست و ادبیات ما تغییر یافته است؟ زمانی که من عهده‌دار سیاست خارجی شدم، بزرگترین پرونده تنها بحث هسته‌ای بود و مشکل خاصی با کسی در منطقه نداشتیم.

وی در توضیح پیشتر، گفت: در همان ابتدا اعلام کردم که به دنبال ارتقای روابط با همسایگان هستیم که برخی خرده گرفتند که چرا از ترکیه و اتحادیه اروپا نام برده‌اید!

صالحی با بیان اینکه در مدت تصدی در این پست چندین بار درصدد بودم که به عربستان بروم، اظهار داشت: ولی به دلیل اینکه باید اجماع حاصل شود، این سفر انجام نشد.

به گفته وزیر خارجه، داشتن 500 مدرک دانشگاهی و تسلط به 2 هزار زبان خارجی برای وزیر خارجه کافی نیست، چرا که اجرای سیاست خارجی در جمهوری اسلامی بسته به اجماع تصمیم‌سازان است.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه زبان ما در سیاست خارجی همواره زبان مسالمت‌جویانه، تعامل‌گرایانه، آرمان‌خواهی، منصفانه و متعادل بود، گفت: آن زبان هنوز سر جایش است و آقای روحانی نیز همین حرف را می‌زند.

وی از برگزاری دوره‌های آموزشی برای خبرنگاران سیاست خارجی نیز استقبال کرد و گفت که دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه به همت این وزارتخانه منفک نشد و از دانشکده به دانشگاه علوم دیپلماتیک تبدیل شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره انتقاد یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه علی‌رغم اظهارات شما ولی روابط با اروپا گسترش نیافت، پاسخ داد: اولین باری که با وزیر امور خارجه انگلستان در نیویورک در اوایل کارم ملاقات کردم، ایشان از من خواست که پادرمیانی کنم تا آگرمان سفیر این کشور که تا آن زمان صادر نشده بود، صادر شود، که با پیگیری‌های انجام شده این اتفاق افتاد و سفیر جدید به تهران آمد که ناگهان بحث سفارت انگلستان پیش آمد.

وی با بیان اینکه ما این مسئله را در همان لحظات اول به خوبی مدیریت کردیم ولی برخی از رسانه‌ها از عملکرد ما انتقاد کردند، پرسید: چنین وزیر خارجه مظلومی در چنین شرایط پر التهابی چه کار می‌کرد؟

صالحی در این باره گفت:‌به یکی از همتایان خودم می‌گفتم که وزیر خارجه بودن در کشور شما کاری ندارد، بیا و جایت را برای مدتی با من عوض کن،‌اگر توانستی دوام بیاوری!

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: در برخی موارد همه کار را با یک کشور جلو می‌بردیم ولی یک موضع‌گیری از سوی عزیزی همه ساخته‌ها را از بین می‌برد.

وزیر خارجه در خصوص مصر نیز، گفت: ‌ما بهترین موضع را در این زمینه اتخاذ کردیم و زمانی که حکومت در این کشور از طریق انتخابات عهده‌دار مسئولیت شد، شروع به تعامل کردیم.

وی با اشاره به لغو یک طرفه روادید با مصر، خاطرنشان کرد: ما حسن نیت نظام و ملت را به دولت مصر نشان دادیم و آنها بودند که خطا کردند. ما با تمامی احزاب مصر در ارتباط هستیم و بعد از تحولات اخیر در این کشور نیز با وزیر خارجه و شخص البرادعی تماس داشتیم و کماکان هم در تماس با حکومت جدید مصر هستیم. فقط نگران وضعیت داخلی این کشور هستیم که خدای نکرده اردوکشی‌های خیابانی به درگیری‌های مردمی منجر نشود،‌چرا که به نفع مصر و منطقه نخواهد بود.

صالحی با بیان اینکه دخالت در امور داخلی کشورها را جایز نمی‌دانیم و به اصل عدم مداخله پایبندیم، ابراز امیدواری کرد که مصری‌ها مشکلاتشان را به صورت مصری - مصری حل کنند.
ادامه دارد....
این خبر در حال بروز رسانی است.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار