امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۰:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34615
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۲
تعداد بازدید: 154
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به دنبال تصمیم باراک اوباما برای لغو دیدارش با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود، فرید زکریا در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به دنبال تصمیم باراک اوباما برای لغو دیدارش با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود، فرید زکریا در این باره با سی‌ان‌ان به گفت‌وگو نشست و درباره علت این تصمیم رئیس جمهور آمریکا گفت: فکر می‌کنم آنچه باعث این اتفاق شد، ناامیدی او از روس‌ها باشد چراکه مشکل فقط ادوارد اسنودن (افشاگر اسناد جاسوسی آمریکا) نیست.

وی افزود: بیایید صادق باشیم. اگر یک جاسوس روس به دست ما افتاده بود، خیلی مطمئن نیستم که ما به سرعت او را به مسکو مسترد می‌کردیم. البته ناامیدی بزرگ به مسئله سوریه مربوط می‌شود؛ نقطه‌ای که تعامل با روس‌ها درباره آن بسیار دشوار است. به نوعی آنها (در این زمینه) گاهی در راستای منافع خود اقدام نمی‌کنند. در مسئله کنترل تسلیحات (در سوریه)، روس‌ها پیشنهادی در دست ندارند. بنابراین،‌ ماجرای اسنودن کاسه صبری است که لبریز شده.

خبرنگار سی‌ان‌ان با اشاره به اینکه روسیه اکنون دست بالا را داراست و می‌تواند اقدامات دلخواه خود را دیکته کند و به اهداف آمریکا توجهی ندارد، سئوال کرد، «آیا این شرایط نباید تغییر کند؟»، که زکریا پاسخ داد: ما در جهان جدیدی به سر می‌بریم. ما توانایی و پتانسیل انجام کارهایی را که قبلا می‌توانستیم انجام دهیم، اکنون در روسیه، چین، ترکیه و مصر نداریم. ما اکنون در جهان جدیدی به سر می‌بریم و روس‌ها اکنون قدرتمند هستند.

ویراستار مجله آمریکایی «تایم» اظهار داشت: علت قدرت پوتین، قیمت بالای نفت است. زمانی که قیمت نفت 15 دلار برای هر بشکه بود، اتحاد جماهیر شوروی سقوط کرد و بوریس یلتسین خواستار کمک آمریکا شد و هر کاری ما گفتیم انجام داد. امروز، قیمت نفت نزدیک به یکصد دلار برای هر بشکه است. روسیه قدرت عظیم نفتی است و تا زمانی که قیمت نفت بالا باشد، قدرت در دست پوتین خواهد بود. اگر می‌خواهید قدرت روسیه را از بین ببرید، باید اعتیادمان به نفت را از بین ببریم. این کار بیش از هر چیز دیگری باعث آزادی ما می‌شود.

از فرید زکریا سئوال شد چرا اوباما دیدار خود با پوتین را لغو کرده، اما همچنان قصد دارد برای حضور در نشست گروه 20، راهی سن‌پترزبورگ شود که وی جواب داد: به نظر من بسیار با اهمیت است که به نشست گروه 20 رفت. این نشست، مجمعی برای تصمیم‌سازی است و ما مسائل بسیاری از تجارت تا امنیت سایبری داریم که باید آنها را حل‌وفصل کنیم. ضروری است که آمریکا در این مجمع حضور یابد.

وی درباره اینکه آیا توصیف میت رامنی، رقیب جمهوریخواه اوباما از روسیه که آن را دشمن شماره یک آمریکا خواند، صحیح است، اظهار داشت: فکر نمی‌کنم، چراکه این عبارت سوء برداشت از جهانی است که در آن هستیم. ما در جهان دوقطبی زندگی نمی‌کنیم که یک دشمن بزرگ داشته باشیم. این برداشت مربوط به جنگ سرد یا جنگ جهانی دوم بود. اما جهان کنونی جهانی است که ما چالش‌های بسیاری داریم؛ چالش‌های نظیر ایران، سقوط سوریه یا شبکه‌های تروریستی.

زکریا ادامه داد: درست است، روسیه یکی از مورد اعتمادترین متحدان ما نیست و هرگز نبوده. فکر می‌کنم اشتباهی که اغلب می‌کنیم این است که لحظه‌های خیالی‌ای وجود دارد که در آن خیال می‌کنیم، روسیه متحد بزرگ ماست و با ما همکاری می‌کند. در برهه‌ای کوتاه، زمانی که روسیه بعد از جنگ سرد، به زانو در‌ آمده بود و یلتسین، رئیس جمهور بود، روسیه نسبتا با ما همکاری می‌کرد. در غیر این صورت، طی 75 سال گذشته، همواره با روسیه‌ای سخت دست و پنجه نرم می‌کرده‌ایم که منافع اساسی و بنیادی‌ آن با ما متفاوت بوده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها