امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۰:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34617
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۲
تعداد بازدید: 919
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، دولت و مردم ترکمنستان امروز جشن خربزه را به عنوان یکی از جشن‏‌های ملی و ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، دولت و مردم ترکمنستان امروز جشن خربزه را به عنوان یکی از جشن‏‌های ملی و مردمی این کشور برگزار کردند.

پوشش خبری این جشن در صدر برنامه‏‌های رسانه‏‌های ملی این کشور در ۲روز گذشته قرار گرفته و به صورت گسترده منعکس شد.
 محل رسمى برپایى جشن خربزه در عشق‏‌آباد پایتخت کشور ترکمنستان در محل برج «یادبود استقلال» ترکمنستان و همچنین مراکز استان‌ها، بخش‌ها، نواحی و مناطق مسکونی این کشور و پارک ملی ترکمنستان قرار دارد.
 این مراسم با قرائت پیام رئیس جمهور این کشور خطاب به کشاورزان بویژه تولیدکنندگان خربزه در این کشور که با حضور اقشار مختلف جامعه ترکمنستان، مقامات عالی‌رتبه دولت این کشور، مسؤلان امور کشاورزی، کشاورزان تولیدکننده خربزه و هندوانه و همچنین مهمانان خارجی از جمله دیپلمات‌ها و سفرای خارجی مقیم  عشق‏‌آباد، آغاز شد.
 برنامه‏‌های شاد از جمله اجرای برنامه‏‌های متنوع هنری و فرهنگی، اهداى جوایز و لوح تقدیر به خربزه‏‌کاران نمونه ترکمنستان و برگزاری نمایشگاهى از دستاوردهاى صنعت کشاورزی ترکمنستان و گونه‏‌های مختلف خربزه و هندوانه از دیگر برنامه‌های مهم در جشن ملی خربزه ترکمنستان بود که در مطبوعات این کشور نیز به صورت گسترده بازتاب یافت.
 در این جشن در خیابان‌ها و محله‏‌های عمومی از همه حضار پذیرایی کرده و تمامی حضار و علاقمندان می‌توانستند به صورت رایگان از خربزه‏‌ها بخورند.
 «روز ملی خربزه» از سال 1994 به عنوان یکی از جشن‏‌های ملی ترکمنستان ثبت شد و از آن زمان تاکنون خانواده‌های ترکمن دومین یکشنبه ماه آگوست هر سال را به این مناسبت جشن می‌گیرند.
 خربزه از هزاران سال پیش مانند دیگر نمادهای ملی ترکمنستان از جمله اسب «آخال تک» و فرش دستباف ترکمن مورد احترام مردم این کشور بوده است.
 در «روز ملی خربزه» صدها نمایشگاه و بازار برای پذیرایی از میهمانان با خربزه‌های شیرین و خوشرنگ که در پنج منطقه ترکمنستان پرورش یافته است، افتتاح می‌شود.
 «ابن بطوطه» بزرگترین جهانگرد عرب دوره قرون وسطی در سفرنامه خود می‌نویسد: «هیچ خربزه‌ای چه در شرق و چه در غرب مانند خربزه‌هایی که در شمال غربی ترکمنستان پرورش می‌یابند، نیست.»

به گفته پرورش‌دهندگان خربزه در ترکمنستان، این کشور محل کشت 400 گونه از 1600 نوع خربزه‌ای که در جهان وجود دارد، می‌باشد.
 در حال حاضر بیش از 200 نوع خربزه در ترکمنستان برداشت می‌شود. خربزه‌هایی که در ترکمنستان کشت می‌شوند به علت رشد در آب و هوای گرم و خشک و خاک رس، بسیار شیرین و خوش‌طعم هستند.

جشن ملی خربزه در سال1994 براساس فرمان رئیس جمهور ترکمنستان به عنوان جشن ملی در تقویم رسمی و سالنامه معاصر ترکمنستان ثبت شد و این جشن هر ساله در دومین یکشنبه آگوست برگزار می‏شود.

گرامیداشت جشن ملی خربزه در ترکمنستان به صورت گسترده برگزار می‏‌شود به طوری که تلویزیون ملی این کشور در گزارش مصوری امروز نشان داد که تمامی اعضای دولت این کشور دسته گلی را به «قربانقلی بردی‏‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان تقدیم کرده و به مناسبت این جشن ملی به وی تبریک گفتند ضمن این که یک اسب اصیل ترکمن نیز به وی تقدیم کردند.
 

ف

رئیس جمهور ترکمنستان نیز خطاب به دولت و مردم این کشور ضمن تبریک به مناسبت جشن مذکور، تأکید کرد که خربزه و هندوانه از مهمترین نعمت‌های سفره مردم زحمت‌کش این کشور هستند که موفق شده‌اند بهترین و شیرین‌ترین خربزه‌ها را پرورش دهند.

وی تأکید کرد که دولت در آینده نیز از کشاورزان ترکمنستان بویژه سبزی‌کاران، تولیدکنندگان خربزه، هندوانه، گندم و پنبه در این کشور به صورت همه‌جانبه حمایت خواهد کرد.
 «جشن خربزه» در کنار جشن «اسب»، «قالى»، «گندم»، جشن «بخشی» (خواننده)، جشن ویژه هنرمندان و فرهنگیان، جشن ویژه کارکنان امور انرژی برق، نفت و گاز، صنایع نساجی، جشن نیروهای مرزبانی، جشن سلامتی و ورزش، جشن آب، جشن ویژه مأموران انتظامی، جشن حسن‏‌همجواری، جشن برداشت محصولات کشاورزی و جشن ملی بهار(نوروز) که در فصول مختلف سال در سراسر  ترکمنستان به صورت گسترده برگزار می‏‌شود، از جمله آئین و اعیادى سنتی و جدیدی هستند که از سوى دولت ترکمنستان و با هدف احیاى آداب و رسوم، سنت‌ها و هویت ملى مردم ترکمن در سال‌هاى پس از استقلال این کشور به صورت گسترده و مردمی برپا می‏‌شوند.
 


انتهای پیام/خ  
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها