امروز : شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ - 2017 May 27
۲۰:۴۸
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34631
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۲
تعداد بازدید: 96
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از اداره کل روابط عمومی و بین الملل شورای اسلامی شهرتهران، اعضای شورای اسلامی شهر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از اداره کل روابط عمومی و بین الملل شورای اسلامی شهرتهران، اعضای شورای اسلامی شهر تهران در بررسی اولین دستور پانصد و شصت و ششمین جلسه شورا دوفوریت طرح  «الزام شهرداری تهران به تملک بیت مرحوم آیت الله علامه عسگری و تبدیل آن به خانه مفاخر» را بررسی و به تصویب رساندند.

 مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران در این خصوص با اشاره به جایگاه والا و ارزشی علامه عسگری خاطر نشان کرد: علامه عسگری از مفاخر دنیای تشییع بودند که با توجه به شان و شخصیت والا و ارزشی او، لازم است که آثار و یادگاری‌های او حفظ شود.

وی افزود: بیت این شخصیت بزرگوار در زمان حیاتش در اختیار دانشکده اصول الدین قرار گرفت و درحال حاضر هم به عنوان دفتر مرکزی این دانشکده استفاده می‌شود.

علیرضا دبیر، عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران نیز یادآور شد: طی سالهای گذشته طبق مصوبه شورا خانه‌های بسیاری از مفاخر ادبی، فرهنگی و مذهبی و دینی شهر از سوی شهرداری تملک شده است که بهتر است گزارشی از چگونگی بهره برداری این املاک به شورای شهر ارائه شود.

وی خاطر نشان کرد: برخی از این املاک از سوی شهرداری تملک شده و اداره می‌شود در صورتی که بهره برداری از این ابنیه باید برون سپاری شود تا با مرور زمان جایگاه این اماکن و کارکرد شان دست خوش تغییرات مدیریتی نشود.

رسول خادم نیز یادآور شد: دومین دوره شورا که طرح خرید ابنیه تاریخی تصویب شد قرار بود این اماکن به صورت هیئت امنایی اداره شوند یک نفر از خانواده صاحب ملک ویک نفر از شهرداری در این هیئت امنا حضور داشته باشند.

در شورای بازنگری هم تایید شد گویا این کارها را سازمان فرهنگی هنری ادامه می‌دهد.

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران نیز افزود: موضوع اداره کردن این ابنیه به صورت هیئت امنایی ابلاغ نشد.

به پیشنهاد چمران مقرر شد کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا موضوع بهره برداری هیئت امنایی را مجددا بررسی کند و به تصویب شورا برساند.

در ادامه این جلسه  گزارش حسابرس مستقل شورا از عملکرد مالی سال 89 ، 19 منطقه شهرداری تهران به استماع اعضا شورا رسید که مجددا اعضا شورا خواستار حسابرسی از بانک شهر و شرکت جهان با توجه به میزان سهم شهرداری تهران در این مجموعه‌ها شدند.

بر اساس این گزارش شهرام خالقی حسابرس مستقل شورا با ارائه توضیحی در خصوص حسابرس از مناطق شهرداری تهران خاطر نشان کرد: حسابرسی 4 منطقه 1، 2 ، 3 و 4 به صورت جداگانه در جلسات پیشین شورا ارائه شد و در این جلسه گزارش حسابرسی از 19 منطقه باقی مانده ارائه خواهد شد .

وی یادآور شد طبق اصول استانداردهای حسابداری، در جریان حسابرسی از مناطق حسابرس تنها به ارائه چگونگی حسابرسی ونقاط قوت و ضعف، وضعیت مالی و ثبت اسناد و مدارک مالی در مناطق می‌پردازد و اظهار نظر از سوی حسابرس در این بخش جایگاهی ندارد.

خالقی در این رابطه اظهار داشت: برای نمونه در حسابرسی از مناطق، موجودی نقد و بانک، اسناد دریافتی نکول شده، سرمایه گذاری‌ها و مشارکت‌ها، بدهی به مالکین، پیمان‌کاران، میزان املاک معارض، تهاترهای انجام شده با سایر مناطق که از طریق سازمان املاک صورت می‌گیرد از جمله سرفصل‌های مهم حسابرسی هستند.

وی خاطر نشان کرد: در حسابرسی از مناطق مشخص شد بیشترین طلب مناطق شهرداری از شرکت جهان می‌باشد.

خالقی تاکید کرد: در حسابرسی عملکرد شهرداری‌های مناطق و سایر سازمانها، در برخورد شیوه عملکرد شان با شرکت  جهان با سه مشکل عمده مواجه شدیم اول اینکه برآیند عملیاتی که این شرکت با مناطق دارد به صورت مکتوب در اختیار حسابرس قرار نگرفت همچنین صورت ریز عملیاتی که با این شرکت انجام شده به جز 2 یا 3 منطقه در اختیار ما قرار نگرفته است.

از سوی دیگر وجوهات دریافت شده که باید طبق آیین نامه مالی شهرداری به حساب شهرداری واریز شود به حساب شرکت جهان واریز می‌شود که این از نظر حسابرس تخلف محسوب می‌شود.

معصومه ابتکار رئیس کمیته محیط زیست شورا دراین زمینه در خواست حسابرسی از شرکت جهان را یادآوری کرد و افزود: چرا شورا نمی‌تواند از عملکرد شرکت جهان حسابرسی داشته باشد.

خادم: حسابرسی از شرکت جهان در دستور کار قرار گرفت

رسول خادم در این خصوص خاطر نشان کرد: با توجه به تشکیل مجمع سالیانه بانک شهر مقرر شد در حسابرسی سال 92 از مجموعه های شهرداری، قرارداد حسابرسی از کلیه منابع مالهی شهرداری، بانک شهر و به تبع آن شرکت های وابسته و زیرمجموعه آن منعقد شود که این کار صورت گرفت.

وی افزود: بنابراین حسابرسی از این شرکت در دستور کار قرار گرفته است.

رسول خام در ادامه خاطر نشان کرد: شکل گیری شرکت جهان برای جلوگیری از رشد کارگزارانی بود که درآمدهای میلیاردی را به واسطه ، دلالی شان به دست می آورند و موقع حسابرسی هم  نمی‌توانستیم ردپایی از درآمدهای نقدی و غیر نقدی شهرداری از این محل درآمدی را پیدا کنیم.

خسرو دانشجو نیز تاکید کرد: عجیب است اکثر شعبات بانک شهر در ساختمان‌های متعلق به شهرداری ایجاد شده‌اند و تمام کارهای شرکت جهان نیز درشهر تهران انجام می‌شود ولی حسابرسی از این شرکت و بانک  شهر با مشکل مواجه می‌شود.
 
ابتکار در ادامه افزود: اینکه تمام کارگزاری‌ها از سوی شرکت جهان انجام شود یک نوع انحصار است و وقتی مشخص می شود که این شرکت در پرداخت طلب هایش به  شهرداری‌، چک‌های مدت دار صادر می‌کند این زمینه ساز فساد می شود .

 رسول خادم افزود: این مباحث درست است ولی زمانی مفسده ایجاد می شود که هزینه‌های بالادستی به واسطه کارگزاران بی شمار تا 20 و 25 درصد هم رسیده بود درحال حاضر هزینه بالادستی بین 1 تا 3 درصد است.

وی تاکید کرد: البته ایراداتی که گرفته می‌شود درست است باید بررسی کنیم ببینیم که آیا شرکت جهان براساس ضوابطی که شورا تعیین و تصویب کرد فعالیت می‌کند یا نه، باید از ابزارهای نظارتی استفاده شود.

حسین محمدپورزرندی، معاون مالی شهرداری تهران که در جلسه حضور داشت خبر از خروج انحصار گونه شرکت جهان از شهرداری تهران داد و افزود: طبق مصوبه ای مقرر شد ، شرکت جهان از انحصار شهرداری تهران خارج شود  و بانک شهر برایش کار درست کند.

مهدی چمران نیز اظهار داشت: شرکت جهان مصوبه شورا را دارد شورا به دنبال ایجاد تمرکز کار با کمترین هزینه بالادستی بود، آنچه شورا دنبال می کند چگونگی تشکیل شرکت های دیگری مانند، ایرانیان و ...است که به کار کارگزاری مشغول هستند این شرکت ها که مجوز شورا را ندارند.

دانشجو : در پله اول حسابرس باقی مانده‌ایم

در جریان ارائه گزارش حسابرس مستقل شورای شهر از صورت های مالی مناطق مختلف شهرداری تهران خسرو دانشجو سخنگوی شورای شهر تهران با انتقاد نسبت به روند گزارش حسابرسی گفت: این نوع گزارش که یکسری نکات، به ریز برای سال 88 در جلسه مطرح می شود و سپس در مقابل این سوال که نتیجه این گزارش چه شده است. و در پاسخ می‌شنویم ابهامات در سال 90 بر طرف شده است محل ایراد است.

دانشجو با اشاره به اینکه این ایراد بارها از طرف اعضای شورا مطرح شده است افزود: دربحث حسابرسی فضا باید به گونه ای طراحی شود که مدیر اجرایی فکر نکند می تواند تمام برنامه ها و تصمیمات شورا را زیر سوال ببرد و به تشخیص خود عمل کند و حتی به کسی پاسخگو نباشد.

سخنگوی شورای شهر تهران نسبت به اینکه گزارش های حسابرس تنها در جلسات شورا استماع می شود و درنهایت اثر لازم بر شفافیت مالی ندارد اظهار داشت: باید سیستمی طراحی شود که گزارش گیری ها به صورت پله ای ادامه دار باشد و ما بدانیم که پله های بعدی این حسابرسی چیست؟

وی افزود: بدنه و مدیران اجرایی شهرداری فکر کردند در این نوع گزارش گیری‌ها، پله‌های بعدی نیز وجود دارد و به خاطر آن حسابرسی‌ها یک اثر حداقلی داشت ولی اکنون که می‌دانند که پله پیشرفت گزارش‌ها هیچ اثری ندارد چرا که ما در پله اول باقی مانده‌ایم.

در ادامه دانشجو پیشنهاد داد: یک گروه مامور شوند که مراحل گزارش گیری را تا رسیدن به نتیجه نهایی پی گیری کنند تا حسابرسی‌ها به صورت شفاف باشد و نوع تخلفات مشخص شود و مطابق با نوع تخلفات با افراد خاص نیز برخورد شود.

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران نیز ضمن تایید سخنان دانشجو افزود: گزارش‌ها حسابرسی باید یک نتیجه مشخص داشته باشد و نتیجه آن تنها استماع گزارش نیست بلکه بعد از استماع گزارش باید به عمل برسد و به فعالیت رسیدن آن نیز ایجاد شفافیت مالی است که کمیسیون برنامه و بودجه شورا باید برای این مورد پیشنهاد بیاورد.

بیادی: بی‌توجهی و خود محوری برخی مدیران از سیستم ایجاد شفافیت، جلوتر است

حسن بیادی نایب رئیس شورای شهر تهران نیز با انتقاد از شیوه حسابرسی ها اظهار داشت: هرچه معاونت مالی و اداری شهرداری در ایجاد راه کارهای جهت شفافیت مالی شهرداری تلاش می‌کند اما متاسفانه بی توجهی و خود محوری برخی از مدیران و بدنه شهرداری در اجرایی کردن آن جلوتر است.

وی با اشاره به اینکه این بی توجهی باعث ایجاد خسارت از جیب مردم می شود تصریح کرد: استماع این گزارشات برای رسیدن به نتیجه و شفافیت مالی است و گرنه شنیدن گزارشات نیز بی فایده است.

مرتضی طلایی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران نیز با انتقاد نسبت به روند حسابرسی‌ها پیشنهاد داد: حسابرس‌ها در تمام مناطق شرکتها و سازمان‌های وابسته فرآیند اصلاح سیستم مالی را از یک سال پایه تا امروز گزارش کنند تا هم روند اصلاح و هم نکات ضعف مشخص شود.

وی تصریح کرد: این نوع گزارش پیشنهادی می‌تواند خیلی از کل گویی و ابهامات را برطرف کند و همچنین تخلفات نیز به طور خاص مشخص می‌شود.

معصومه ابتکار رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران نیز با اشاره به اینکه شورای چهارم در بحث گزارش گیری باید عملیاتی تر برخورد کند اظهار داشت: شورا برای تمام شرکت‌‌ها، سازمان‌ها و مناطق شهرداری ذی حساب معرفی می‌کند اما برای آنها هیچ ساز و کاری تعریف نکرده است.

وی افزود: ذی‌حساب‌ها باید زیر نظر شورای شهر باشند اما متاسفانه کار کرد آنها جنبه سوری پیدا کرده است و آنها عملا خود را پاسخگوی شورا نمی‌دانند که لازم است برای این راهکار تعریف شود.

وی همچنین افزود: در کنار گزارشات سالیانه که حسابرسان مستقل شورا مطرح می‌کنند یک گزارش تلفیقی بنابر دوره زمانی شورا مطرح کنند تا عملکرد آن سازمان در یک دوره زمانی مشخص معلوم شود.

ابتکار با اشاره به بعد نظارتی شورای شهر اظهار داشت: برای بحث نظارت شورا یک سیستم طراحی شود تا آنها نیز بتوانند مباحث مربوط به حسابرس را پیگیری کنند و به شورا گزارش دهند.

رسول خادم، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران نیز با اشاره به تاریخچه ایجاد سیستم حسابرسی در شهرداری تهران ، گفت: بعداز چند سال که شهرداری تهران بدون حسابرسی بود، در شورای سوم اولین قرارداد حسابرسی توسط کمیسیون برنامه و بودجه از مناطق شهرداری را منعقد کردیم که در آن گزارشات بندهای متعددی مربوط به سالهای قبل از 80 بود و اکنون که سال به سال حسابرس‌ها انجام می شود یکسری از بندها اصلح شده است.

خادم با اشاره به اینکه حسابرسی می کنیم نه بازرسی، افزود: ما می‌توانیم نتیجه حسابرس را جهت بازرسی به مراجع قانونی ارائه کنیم.

خادم با اشاره به اینکه براساس گزارش حسابرس یکسری اصلاحات در سیستم مالی شهرداری ایجاد شده است افزود: برخی از این اقدامات موفق بوده اند برخی هنوز کار دارند بنابراین پیشنهاد می دهم معاونت مالی و اداری از اصلاحات انجام شده از ابتدا تا انتهای 91 گزارشی به شورا ارائه کند تا بسیاری از این ابهامات شفاف شود.

وی همچنین در خصوص اینکه ذی‌حسابان باید زیر نظر شورای شهر باشند، خاطر نشان کرد: این مسئله نقطه سرخط است چرا که این موضوع بحث حقوقی و قانونی دارد که باید از طریق وزارت کشور و مجلس شورای اسلامی حل شود.

وی تصریح : حدود 10 سال است که پیگیر این موضوع بوده ایم ولی تاکنون به نتیجه نرسیده‌ایم اکنون شورای شهر‌ تهران تنها شورای است که در شهرداری ذی‌حساب معرفی می‌کند.

حسین محمد پورزرندی، معاون مالی و اداری شهرداری تهران نیز در پاسخ به اعضای شورای شهر تهران گفت: فراموش نکنید که سیستم مالی شهرداری کجا بود و اکنون به کجا رسیده است.

وی گفت: ما در این دوره شورا اقدامات خیلی مهمی از نظر شفافیت مالی انجام داده‌ایم که مهم‌ترین آنها این بوده است که بودجه غیر نقد در سیستم تصمیم گیری شورا وارد شده است .

وی با اشاره به اینکه تمام این بندهای که حسابرس در گزارش می آورد تخلف نیستند افزود: یک گروه از طرف شورای شهر تعیین شود تا تکالیف ایجاد شده توسط حسابرس را پی گیری کند.

همچنین در این جلسه موضوع قطع تعدادی درخت در حاشیه دره « درکه» از سوی سخنگوی شورا مطرح شد.

دانشجو در این خصوص افزود: طی تعطیلات گذشته متاسفانه گزارش قطع بیشاز 80 اصله درخت در دره درکه ارائه شده است که بدون طی کردن مراحل قانونی ، این درختان شبانه قطع شده اند.

وی افزود: همچنین گزارش می‌شود که گویا این اولین مرحله قطع درختان این ناحیه بوده و مراحل بعدی نیز ادامه دارد.

دبیر در این خصوص خاطر نشان کرد: در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که در دره درکه طبق درخواست اهالی و پیگیری های شورایاری محله قرار بود راهی درست شود که به دلیل عملکرد بد پیمانکاران این راه ریزش کرده و اغلب فضای سبز منطقه نیز درخت نبوده بلکه گیاهان سبز ترکه ایی بوده است.

وی همچنین تاکید کرد: کمیته ای با مسئولیت بازرسی و حراست و برخی مسئولان منطقه پیگیر این موضوع خواهند بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها