امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۱:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34637
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۴
تعداد بازدید: 91
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، سرسنگی در این نشست که به بهانه بزرگداشت روز خبرنگار برگزار شد، در آغاز به فعالیت‌های دهه 60 خود در زمینه مطبوعات ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، سرسنگی در این نشست که به بهانه بزرگداشت روز خبرنگار برگزار شد، در آغاز به فعالیت‌های دهه 60 خود در زمینه مطبوعات اشاره‌ای داشت و در مقایسه‌ای چنین نتیجه گرفت که اگر چه به حرفه خبرنگاری در طول این سال‌ها از دهه 60 تاکنون توجه لازم و کافی نشده است، اما جهش بسیار خوبی در زمینه حرفه‌ای شدن خبرنگاری و روزنامه‌نگاری صورت گرفته است و خبرنگاران حوزه فرهنگ و هنر نیز فهم درستی از مقوله فرهنگ و هنر دارند که در قالب آثارشان ارائه می‌کنند.

او از اهمیت رسانه در دنیای امروز سخن گفت و آن را مسئله‌ای جدی در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و هنری عنوان کرد که اگر به طور جد به آن توجه نشود،‌بخش عمده‌ای از اتفاقات جامعه هرز می‌رود.

سرسنگی قلم روزنامه‌نگاران را همچون تیغ دو دم توصیف کرد که به امانت به اهالی رسانه سپرده شده است و اگر از آن درست استفاده شود می‌تواند جریان‌ساز و خدمت‌رسان باشد و اگر آلوده به اغراض شخصی شود تأثیر عکس برجای خواهد گذاشت.

مدیر خانه هنرمندان ایران همچنین از اهالی رسانه خواست تا به صورت منصفانه به نقد فعالیت‌های مدیران کشور بپردازند، خطاها را گوشزد کنند و به فعالیت‌های خوب مدیران نیز اشاره کنند.

سرسنگی در ادامه به فعالیت‌های خانه هنرمندان ایران در سال 92 اشاره‌ای داشت و گفت: از همان اوایل سال با وجود آن که تمام کشور درگیر مباحث ریاست‌جمهوری بود، تلاش کردیم که فضای خانه هنرمندان ایران روی فضای فرهنگ و هنر کشور تأثیرگذار باشد و به این منظور از ابتدای سال در خانه هنرمندان ایران به روی علاقه‌مندان باز گذاشته شد تا علاقه‌مندان در ایام تعطیلات نوروز نیز امکان استفاده از برنامه‌های خانه هنرمندان را داشته باشند.

او از برنامه‌های آموزشی و پژوهشی به عنوان یکی از مهمترین برنامه‌های خانه هنرمندان یاد کرد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۴ کتاب در زمینه‌های آموزشی و پژوهشی منتشر کرده‌ایم و در قالب کلاس‌های آموزشی و پژوهشی دو مجموعه دی. وی.دی ۸۱۰ دقیقه ‌ای و ۱۳۰۰ دقیقه‌ای تولید شده است که ماحصل این کلاس‌هاست و در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

وی این برنامه‌های تولیدی را دست یابی خانه هنرمندان به یکی از اهداف خود دانست و گفت: اولین هدف ما قوام و رشد تولیدات هنری در خانه هنرمندان است که با تولید این برنامه‌های آموزشی و پژوهشی تا حدودی به این هدف دست یافته‌ایم.

او با اشاره به تأسیس دانشگاه تابستانه هم توضیح داد: دانشگاه تابستانه دومین سال خود را تجربه می‌کند که امسال به دلیل تلاقی با ماه مبارک رمضان به بعد از این ماه موکول شده است. این دانشگاه به صورت خودگردان است و هزینه‌های آن از محل شهریه هنرجویان تأمین می‌شود.

او از دانشگاه مجازی خانه هنرمندان هم سخن گفت و با اشاره به رونمایی نسخه اولیه آن با عنوان «مکتب عالی هنر» ابراز امیدواری کرد تا پایان تولید محتوای این سایت علاقه‌مندان بتوانند در پاییز سال جاری شاهد راه‌اندازی نسخه نهایی آن باشند.

او درباره فعالیت تالار انتظامی هم توضیح داد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۰ نمایش مستقل،۱۴ نمایش در بخش جشنواره تئاتر دانشگاهی،‌یک نمایشگاه عروسک، همراه با ۴ کارگاه آموزشی تئاتر و کارگاه تئاتر مکتب تهران در تماشاخانه انتظامی اجرا شده است و پیش بینی کرده‌ایم تا پایان سال ۱۸ نمایش مستقل دیگر نیز در این تالار اجرا شود.

او درباره فعالیت‌های خانه هنرمندان در بخش هنرهای تجسمی هم توضیح داد: از اول سال جاری تاکنون نمایشگاه‌های مختلفی در خانه هنرمندان برگزار شده است و به مناسبت ماه رمضان نیز نمایشگاه «میهمانی هنر ۲» را شاهد بودیم که شامل آثار هنرمندان جوان و پیشکسوت در حوزه هنر دینی و رمضانی بود.

او از نمایشگاه آثار «ننه حسن» به عنوان یکی از پر بازدیدترین نمایشگاه‌های خانه هنرمندان یاد کرد و از افتتاح نمایشگاه «کلکسیون یک» شامل آثار هنرمندانی در بخش هنرهای سنتی خبر داد که فردا گشایش خواهد یافت.

او از برپایی کارگاه‌های نقاشی کودک و نوجوان در فضای باز خانه هنرمندان ایران با حضور یاسمین سینایی سخن گفت و ابراز امیدواری کرد که این نمایشگاه‌ها تداوم داشته باشد.

مجید سرسنگی از نمایش فیلم‌های مستند در فضای باز خانه هنرمندان به عنوان یکی دیگر از فعالیت‌های خانه هنرمندان در ۵ ماه اخیر یاد کرد و گفت: این فیلم‌های مستند با همکاری انجمن فیلمسازان مستند هفته‌ای یک بار با هدف ارتقای فرهنگ فیلم مستند دیدن در کنار فیلم‌های داستانی به نمایش درمی‌آید.
 
سرسنگی در ادامه از افتتاح سینما تک خانه هنرمندان در آخرین روزهای مردادماه سال جاری خبر داد و گفت: ۲۹ مردادماه این سینما با حضور سینماگران و اهلی فرهنگ و هنر افتتاح خواهد شد که البته قرار بود همزمان بزرگداشتی نیز برای خسرو سینایی برگزار کنیم اما برای بازتولید مجموعه فیلم‌های مستند ایشان در قالب یک بسته که بتوان به علاقه‌مندان ارائه کرد، با مشکلات مالی مواجه شدیم و به همین دلیل زمان برگزاری بزرگداشت آقای سینایی فعلاً به تعویق افتاده است.

او در بخش دیگری از سخنانش به راه‌اندازی و آغاز به کار تعاونی مسکن هنرمندان اشاره کرد و گفت: مجمع عمومی این تعاونی مسکن برگزار شده و هیئت مدیره آن مشخص شده‌اند و قرار است با مساعدت شهردار منطقه ۲۲ و دستور آقای قالیباف ظرف روزهای آینده زمین تحویل این تعاونی شود تا کار ساخت وساز را برای تعدادی از هنرمندان آغاز کنند.

او از افتتاح باشگاه مجازی خانه هنرمندان هم خبر داد و گفت: این باشگاه دارای خدمات فرهنگی،‌رفاهی و ورزشی است که هنرمندان می‌توانند از این خدمات بهره‌مند شوند.

مدیر خانه هنرمندان برپایی روزهای فرهنگی ونزوئلا و سوئیس را به عنوان برنامه‌های بین‌المللی این مرکز عنوان کرد و گفت: برای فصل آینده نیز با چند کشور در حال مذاکره هستیم تا آثار هنرمندانشان را به نمایش بگذاریم.
 
بهمن نامورمطلق معاون آموزشی و پژوهشی خانه هنرمندان هم در ادامه این نشست به ارائه گزارشی از برنامه‌های این معاونت پرداخت و گفت: از ابتدای حضورم در خانه هنرمندان در جلساتی که با آقای سرسنگی داشتیم قرار شد که یکی از اهداف خانه هنرمندان تبدیل شدن آن به یک نهاد مؤلف تعریف شود که امروز می‌توان گفت به این هدف دست یافته‌ایم.

وی افزود: ما سعی کردیم که سطح آموزش‌های غیر رسمی را در کشور ارتقاء دهیم و امروز خانه هنرمندان یکی از مراکز تأثیرگذار در حوزه آموزش‌های غیر رسمی است.

او در ادامه به دانشگاه تابستانه اشاره کرد و گفت: دانشگاه تابستانه در دومین سال برگزاری خود افزوده‌هایی را داشته است و امسال در دو حوزه متمرکز شده‌ایم که یکی آشنایی هنرپژوهان با نظریات نوین جهانی است و دیگری ارائه نظریات تألیفی ایران که در قالب کلاس‌های آموزشی و پژوهشی انجام شد.

او استادان این دانشگاه تابستانه را شامل اساتید خارج از کشور به همراه استادان داخل کشور عنوان کرد که در ایام تابستان اوقات فراغت بیشتری دارند و امکان دسترسی به آن‌ها به صورت یک جا فراهم است.

نامور مطلق هدف از این دانشگاه تابستانه را پر کردن شکاف‌های آموزشی در آموزش هنر عنوان کرد و در ادامه از راه‌اندازی دانشگاه مجازی به عنوان قدم بعدی یاد کرد و گفت: اگر وزارت علوم در زمینه راه‌اندازی این دانشگاه به ما کمک کند،‌ از استادان خارجی و برجسته‌ترین استادان دانشگاه‌های ایران استفاده خواهد شد تا هنرجویان به صورت آموزش از راه دور بتوانند از این فرصت‌ها استفاده کنند.

او از برگزاری شب‌های ایرانشهر به عنوان یکی از برنامه‌های خانه هنرمندان در راستای حافظه سازی اقشار هنری یاد کرد وگفت: سومین دوره شبهای ایرانشهر با محوریت قیصر امین‌پور برگزار خواهد شد و بعد از آن به سهراب سپهری خواهیم پرداخت.
 
نامور مطلق درباره برنامه‌های «سرو هنر» هم توضیح داد: شورای پیشکسوتان هنر را تشکیل داده‌ایم که یکی از برنامه‌های منظم آن‌ها برگزاری برنامه «سرو هنر» است و سه شنبه این هفته نیز برنامه بزرگداشت و تجلیل از میناسیان هنرمند قلمزن و مظاهری پژوهشگر هنرهای سنتی را خواهیم داشت.

او درباره برنامه‌های میان‌رشته‌ای نیز سخن گفت و از برنامه‌ گروه‌های باستان‌شناسی هنر، هنر تطبیقی، ادبیات تطبیقی و مدیریت هنر به عنوان برنامه‌های میان‌رشته‌ای خانه هنرمندان یاد کرد.

وی در ادامه به برنامه نقد گالری‌ها هم اشاره داشت و گفت:‌ در این برنامه آثار گالری‌های خانه هنرمندان ایران در قالب برنامه نقد گالری از سوی صاحبنظران و با حضور هنرمندان نقد و بررسی می‌شود و در حوزه نقد کتاب های هنری نیز هر دو هفته یک بار یک کتاب هنری رونمایی و مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.

نامور مطلق درباره انتشارات خانه هنرمندان هم توضیح داد: تاکنون چند کتاب منتشر کرده‌ایم و حدود ۱۵ جلد کتاب دیگر نیز پیش بینی کرده‌ایم برای انتشار که به دلایل مالی هنوز امکان انتشار نیافته است ولی در حال آماده‌سازی برای انتشار است.

او از وزارت ارشاد هم انتقاد کرد و گفت: وزارت ارشاد برای انتشار این کتب حمایت لازم را نکرده است.
 
جمشید حقیقت‌شناس مدیر گالری‌های خانه هنرمندان ایران نیز در این نشست حضور داشت که درباره برنامه‌های بخش هنرهای تجسمی این مرکز توضیح داد: خانه هنرمندان ۷ گالری دارد که بالغ بر ۱۲۰ فعالیت در زمینه هنرهای تجسمی در سال گذشته داشته است و از ابتدای امسال نیز حدود ۷۰ فعالیت هنری داشته است.

او از کمبود وقت به عنوان یکی از بزرگترین مشکلات این بخش یاد کرد و گفت:‌ در این بخش ما سه نکته را مورد توجه قرار دادیم اول آن که خدماتی در جهت کیفیت بهتر آثار داشته باشیم، دوم در زمینه یافتن هنرمندان مستعد و سوم استفاده از هنرمندان شناخته شده به منظور ارتقاء سطح کیفی آثار هنری.

او همچنین توجه به هنرهای جدید از جمله ویدئوآرت و هنرهای بینارشته‌ای مثل عکس -نقاشی را از دیگر فعالیت‌های هنرهای تجسمی در خانه هنرمندان ایران عنوان کرد.

وی افزود: سعی کردیم تا بهترین‌های هنرهای تجسمی را در طول یک سال،‌در خانه هنرمندان گردهم جمع کنیم که امسال دومین دوره این نمایشگاه را برگزار می‌کنیم.

او درباره نمایشگاه کلکسیون یک توضیح داد: این نمایشگاه با هماهنگی میان ایده‌پردازان و استادکاران هنرهای سنتی شکل گرفته است که با عنوان کلکسیون یک فردا گشایش خواهد یافت.

حقیقت‌شناس بر حضور عامه مردم به عنوان حامیان اصلی هنر در خانه هنرمندان تأکید کرد وگفت: هدف ما حضور مردم به عنوان حامیان اصلی هنر در خانه هنرمندان بود و سعی کردیم برای همه سلیقه‌ها،‌اثری را به عنوان هنر داشته باشیم.

او در بخش دیگری از سخنانش از برگزاری حراج آثار هنرهای تجسمی خبر داد و گفت: در این حراج آثار هنرمندانی که تاکنون به حراج های هنری راه پیدا نکرده‌اند عرضه خواهد شد.

او از برگزاری دومین اکسپو عکس تهران هم خبر داد وگفت: دومین اکسپو عکس تهران را پاییز سال جاری برگزار خواهیم کرد که در راستای توجه به فروش عکس و عدم بازگشت آثار هنری به آتلیه هنرمندان صورت می‌گیرد.
انتهای پیام/
   
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها