امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۱:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34640
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۴
تعداد بازدید: 69
جمشید حقیقت‌شناس مدیر گالری‌های خانه هنرمندان ایران عصر امروز درنشستی که با حضور مجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان ایران و اهالی رسانه برگزار شد از ...

جمشید حقیقت‌شناس مدیر گالری‌های خانه هنرمندان ایران عصر امروز درنشستی که با حضور مجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان ایران و اهالی رسانه برگزار شد از برگزاری حراج آثار هنرهای تجسمی و اکسپو عکس در شش ماهه دوم سال جاری خبر داد.

حقیقت‌شناس درباره برگزاری دومین اکسپو عکس در خانه هنرمندان با توجه به عدم توفیق این اکسپو در سال گذشته به خبرنگار فارس توضیح داد: هنر عکاسی ما هیچ وقت به صورت مستقیم برای فروش فعالیتی نداشته است و مخاطب اصلی آن نیز اغلب مطبوعات بوده است اما هدف ما این است که این عکس‌ها مورد استفاده قرار گیرد چرا که مکان‌های بسیاری برای استفاده از آن‌ها وجود دارد.

حقیقت‌شناس در پاسخ به سؤال فارس درباره چگونگی برپایی حراج و هنرمندانی که مورد توجه این حراج است توضیح داد: فقط یک درصد هنرمندان ایران در حراج‌های هنری حضور دارند و حدود ۹۹ درصد بیرون از این دایره حراج قرار دارند بنابراین با هر هنرمندی که حراج را شروع کنیم، همان کسی خواهد بود که لازم است آثارش دیده شود.

وی افزود: همه کسانی که در این حراج حضور خواهند داشت،‌آثارشان کارشناسی خواهد شد و از هنرمندان خوشنام و صاحب سبک و باسابقه استفاده خواهد شد.

مجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان ایران نیز در تکمیل این توضیحات گفت: متأسفانه به اندازه‌ای که خط،‌نقاشی و گرافیک در بازار هنرهای تجسمی معرفی شده و خرید و فروش می‌شود،‌ عکس این گونه نبوده است و ما تلاش می‌کنیم که این اتفاق بیفتد.

وی افزود: من پیشنهاد کرده‌ام که یکی از گالری‌های خانه هنرمندان به نمایش عکس اختصاص یابد و به همین دلیل هم عامدانه در هر فصل چندین نمایشگاه عکس را در گالری های خانه هنرمندان شاهدیم.

سرسنگی در ادامه گفت: در زمینه اکسپو عکس نیز سال گذشته ما در برگزاری این اکسپو همکاری داشتیم ولی امسال خودمحور در برگزاری دومین دوره این اکسپو دخالت داریم و با تجاربی که در بازاریابی و ارائه آثار هنری در اختیار داریم امیدوار هستیم که اکسپو عکس موفقی را شاهد باشیم.

او در بخش دیگری از سخنانش نیز به حراج‌های بین‌المللی اشاره‌ای داشت و افزود: چند مسئله در بخش هنرهای تجسمی داریم که باید حل شود اول آن که مدیریت این حوزه در خود کشور صورت نمی‌گیرد و این مدیریت را همراه با کاستی‌هایی که دارد  به خارج از کشور منتقل کرده‌ایم و به همین دلیل در حراج‌های خارجی است که سیاست‌های هنرهای تجسمی ما تبیین می‌شود.

سرسنگی تأکید کرد : باید به خودمان بیاییم و برای سیاست‌های هنرهای تجسمی کشور برنامه داشته باشیم.

او برگزاری این حراج هنرهای تجسمی را در خانه هنرمندان در راستای دست یابی به همین هدف عنوان کرد وگفت:‌ یکی دیگر از اهداف ما انحصارشکنی در حوزه هنرهای تجسمی است. چرا که تنها تعداد اندکی از هنرمندان ایران بیشترین سهم را در فروش آثارشان دارند در حالی که هنرمندان بسیاری هستند که درون این دایره بازی قرار نمی‌گیرند و آثارشان به این حراج‌ها راه پیدا نمی‌کند.

او ایجاد فضای رقابت سالم میان هنرمندان را یکی دیگر از اهداف مهم در زمینه هنرهای تجسمی عنوان کرد و گفت: باید بتوانیم در حوزه اقتصاد هنر قدم‌های بیشتری برداریم و مردم را متوجه کنیم همان طور که برای کالاهای مورد نیاز خانه خود خرید می‌کنند برای خرید آثار هنری هم هزینه کنند چرا که این هزینه‌ها دور ریختن سرمایه نیست بلکه سرمایه‌گذاری روی آثار هنری است.

سرسنگی با تأکید بر این که برگزاری این حراج تمرین و آزمون و خطا محسوب نمی‌شود گفت: ما از اولین سال که در خانه هنرمندان حضور یافتیم به برگزاری این چنین حراجی فکر کردیم و آن را در برنامه خود داشتیم اما اجازه دادیم تا قوام بیشتری پیدا کند و در سومین سال اقدام به برگزاری این حراج می‌کنیم.

انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها