امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۳:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34705
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۰
تعداد بازدید: 78
علیرضا زالی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: دکتر حسن قاضی زاده هاشمی به مسائل و مشکلات حوزه سلامت آشنایی کافی دارد و ویژگی های ...

علیرضا زالی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: دکتر حسن قاضی زاده هاشمی به مسائل و مشکلات حوزه سلامت آشنایی کافی دارد و ویژگی های خاصی دارد که به او کمک می کند برای مدیریت و حل مشکلات سلامت موفق باشد.

وی افزود: اولین ویژگی آقای هاشمی مشورت پذیری اوست که واقعاً به آن اعتقاد راسخ دارد و در گذشته هم در هر منصب پژوهشی، اجرایی و حرفه ای نشان داده است که علاقه مند به مشورت با افراد صاحبنظر است و اکنون با توجه به کثرت مشکلات حوزه سلامت، نیازمند فردی هستیم که مشورت پذیر باشد و از عقاید همه صاحبنظران این حوزه استفاده کند.

رئیس منتخب سازمان نظام پزشکی اضافه کرد: دومین ویژگی که در دکتر هاشمی سراغ داریم. تبعیت او از خرد جمعی است و با توجه به اسنادبالادستی و قوانین مصوب در حوزه سلامت  به نظر می رسد حضور فردی با این خصلت در مسند وزارت بهداشت و توجه او به کار تیمی موجب شکوفایی این عرصه خواهد شد.

وی گفت: ویژگی سومی که تاکنون از او در جاهای مختلف دیده ایم، مدیریت مبتکرانه است که می تواند یک فرصت استثنایی برای نظام سلامت باشد. امروزه دیگر باید مدیریتهای سنتی در نظام سلامت کنار گذاشته شود و باید با نگاه نوین مدیریتی برای رفع مشکلات این حوزه حرکت کنیم.

زالی ادامه داد: البته باید توقعات و حجم انتظارات از مسئولان نظام سلامت را منطقی کنیم. چون حجم بالا و کثرت مشکلات حوزه سلامت به قدری است که هیچ فردی هر چقدر هم که ویژگی های قوی مدیریتی داشته باشد، به تنهایی قادر به حل همه آنها نیست. باید نگاه همه ما به وزیر بهداشت نگاه منطقی باشد و باید با متانت و صبوری فرصت لازم به وزیر بهداشت داده شود تا تدریجاً بتواند بر مشکلات این حوزه فائق شود.

رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: مسئله دیگر این است که امروز بیش از هر زمان  دیگری به این مسئله واقف هستیم که بیش از 75 درصد مشکلات سلامت به حوزه بیرون از وزارت بهداشت مربوط و به مسائل برون بخشی و فرابخشی مرتبط است بنابراین باید به این نکته توجه شود که برای حل مشکلات حوزه سلامت باید از همه ظرفیتهای اجرایی و قانونگذاری کشور استفاده شود.

وی اضافه کرد: یکی از ظرفیتهای حل این مشکلات که در قانون دیده شده است، فعال شده شورای عالی سلامت و امنیت غذایی به ریاست رئیس جمهوری است که مینیاتوری از هیئت دولت برای حل معضلات سلامت است. اگر این شورا فعال شود و دبیرخانه دائمی آن ایجاد شود، زمینه مناسبی برای مرتفع شدن بخش مهمی از مشکلات حوزه سلامت فراهم می شود.

زالی گفت: سلامت شاید تا یک دهه پیش مطالبه بخشی از خواص کشور بود اما امروز به صورت یک مطالبه عام و همگانی درآمده است. به همین علت باید جزو اولویتهای اول تا سوم دولت تبدیل شود تا بتوانیم با یک نگاه متعالی مانند کشورهای پیشرفته نه تنها حفظ سلامت مردم یک اولویت جدی دولت باشد بلکه حرکت برای ارتقای سطح سلامت مردم باید به جد در دستور کار مسئولان  قرار گیرد و به جای یک نگاه تشریفاتی به حوزه سلامت، ارتقای سلامت مردم به برنامه کلان و اصلی دولتمردان تبدیل شود.

رئیس منتخب سازمان نظام پزشکی گفت: معلوم است که با اعتبارات حداقلی که در سالهای اخیر از  طرف دولت و بیمه ها برای سلامت مردم در نظر گرفته شده است نمی توانیم نگاه حداکثری ارتقای سلامت مردم را  محقق کنیم بنابراین لازم است با نگاه بلند دولت تدبیر و امید از نگاه حداقلی به حفظ سلامت مردم به نگاه بلند ارتقای سلامت مردم حرکت کنیم زیرا انسان سالم موتور و محرک توسعه و پیشرفت کشور است.

وی افزود: بنده نیز به عنوان یک کارشناس حوزه سلامت از نمایندگان محترم مجلس می خواهم که با رأی بالا به دکتر هاشمی و با نگاه ملی پشتوانه محکمی را برای وزیر بهداشت دولت آینده برای حل مشکلات این حوزه و ارتقای سطح سلامت مردم فراهم کنند.

زالی گفت: سازمان نظام پزشکی هم با سابقه دیرپا و پیشینه علمی خود این آمادگی را دارد که با بکارگیری همه ذخایر کارشناسی خود به عنوان یک کنشگر ملی نقش حرفه ای خود را برای حل مشکلات حوزه سلامت ایفا کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها