امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۱:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34719
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۰۳
تعداد بازدید: 210
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، چاپ دوم کتاب «لحظه‌ای و سخنی»، دیدارهایی با سید محمدعلی جمالزاده به تازگی توسط  انتشارات همشهری منتشر شده است، ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، چاپ دوم کتاب «لحظه‌ای و سخنی»، دیدارهایی با سید محمدعلی جمالزاده به تازگی توسط  انتشارات همشهری منتشر شده است، حاوی نکات جالب و ناگفته‌ای از زندگی این داستان نویس معاصر و بخشی از تاریخ معاصر ما است.

این کتاب علاوه بر در بر داشتن مشروح گفت‌وگوهای هفت دیداری که با جمالزاده انجام شده است، شامل دیباچه‌ای بر چاپ دوم این کتاب به همراه یادداشت محمدعلی جمالزاده بر کتاب لحظه‌ای و سخنی است.
علاوه بر این، این کتاب بخشی با عنوان «درآمد» کتاب دارد که بخش بسیار مهمی از این کتاب را تشکیل می‌دهد و راهنمای بسیار مناسبی برای کسانی است که می‌خواهند کتاب را به درستی بخوانند و به نتیجه درستی از مجموع گفت‌وگوها برسند.

*روایت‌هایی معتبر به مرجع کلام

سیدمسعود رضوی در دیباچه‌ای که بر چاپ دوم کتاب نوشته «لحظه‌ای و سخنی» را محصول روزگاری می‌داند که در دهه 70 در روزنامه همشهری قلم می‌زده و طبعا به سبک و سیاق روزنامه‌نگاران همان دوره سراغ جمالزاده رفته است. متن این پرسش و پاسخ‌ها پس از مدتی در یک ستون روزانه و ویژه در روزنامه همشهری منتشر شد که به گفته نویسنده کتاب با بازخور های فراوانی روبرو شده است.
این بازخورهای که شامل برخوردهای مثبت و منفی شده است، نویسنده را بر آن داشته تا بارها تاکید کند که سخنان جمالزاده به علت کهولت سن ممکن است دچار سهو و نسیان شده باشد و هر چه که او گفته به اعتبار مرجع کلام معتبر است که طبعا  نقد و بررسی هم نیاز دارد.

همچنین رضوی تفاوت چاپ اول این کتاب را با چاپ دوم پیراستن و پالودن آن از داوری‌های ساده لوحانه و استناد به منابع سست است که در حد توان چاپ دوم کتاب در سال 92 از این معایب پیراسته شده است.

این کتاب که مجموعه‌ای از گفت‌وگو های بسیار خواندنی با این پیرمرد ادبیات معاصر ما و داستان نویسی سبک معاصر است، ناشنیده‌ها و ناگفته‌های فراوانی دارد. مطالعه این کتاب جذاب است چون در درجه اول داستان زندگی او داستان جذاب و با فراز و فرودهای بسیاری است. او در دوران کودکی با حوادث متعدد و عجیبی در تهران و اصفهان روبرو می‌شود، کودکی او همراه است با انقلاب مشرطیت و پدرش سید جمال الدین اصفهانی واعظ از علمای مشروطه خواه و صاحب نام آن دوره است که روایت‌های جمالزاده از پدرش و آن دوران، انجمن‌های مخفی و  و افراد و علمایی که با او مراوده داشته‌اند، کتاب را بسیار خواندنی  و جذاب کرده است.

**امام موسی صدر پسرعمویم است

جمالزاده که ریشه خانوادگی‌اش به خانواده صدرهای جبل عامل در لبنان می‌رسد و به گفته خودش امام موسی صدر پسر عمویش بوده است، در دوران نوجوانی و پس از تجربه‌ کشاکش‌های دوره مشروطه در تهران و تبعید پدرش، توسط پدرش راهی بیروت می‌شود تا در آنجا تحصیل کند.
پس از مدتی که خبر کشته شدن پدرش در ایران به او می‌رسد، برای کار در روزنامه‌ای در شهر لیون فرانسه توسط یک کشیش متمول لبنانی به این کشور فرستاده می‌شود و نوجوانی و جوانی او در این کشور شکل می‌گیرد.

او در سال 1930 میلادی از برلن فرار می‌کند و به ژنو می‌رود و علاوه بر این ماجرای سفر او به اروپا،‌ آشنایی با افراد مختلف و سفرهای مکرر او به ایران در قالب بازرس سازمان  کار هم در نوع خودش جالب هستند و روایت‌های خواندنی از آن دوران به دست می‌دهند.

ارتباط نزدیک او با سیاست‌مداران و به خصوص فراری هایی که به هر نحو از ایران به اروپا می‌گریختند یا برای تحصیل به اروپا می‌آمدند ، باعث می‌شود در این باره نیز او روایت‌های دست اولی از این شخصیت‌ها که یک نمونه‌‌اش تقی زاده است، به دست دهد. ارتباط با داستان نویسان ایرانی و خارجی و مکاتبه‌های او با آنها نیز از دیگر خواندنی‌های این مصاحبه‌های جالب با جمالزاده است که به عنوان نمونه می‌توان به مکاتبه او با جلال آل احمد و نامه‌ خواندنی جلال اشاره کرد.

در هر حال این کتاب هم از نظر گفت‌وگو با یک داستان نویس مشهور ایرانی هرچند که بیشتر عمر خودش را در غرب گذرانده و به اعتراف خودش چون کتاب غرب‌زدگی آل‌احمد غرب‌زده شده، بسیار خواندنی و جالب است و هم روایت‌های او از زندگی سیاسی و اجتماعی‌اش که هم دوران مشروطه و هم دوران پهلوی را در بر می‌گیرد نیز در نوع خود خواندنی و البته نیازمند مداقه و نگرشی بیشتر است.

انتشارات همشهری این کتاب را در 430 صفحه مصور با قیمت 12 هزار تومان منتشر کرده است. علاقه مندان برای تهیه کتاب می‌توانند با شماره تلفن 22045340 تماس بگیرند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها