امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۰:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34757
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۱
تعداد بازدید: 55
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران که برای دفاع از وزرای پیشنهادی خود در صحن علنی ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران که برای دفاع از وزرای پیشنهادی خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، سخنان خود را اینگونه آغاز کرد: ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، هیئت رئیسه و نمایندگان شریف ایران سلام و درود مرا در آغاز این سخن بپذیرید.

وی افزود: از خداوند بزرگ خواستارم که عبادات همه ما را در این ماه صیام و قیام مورد قبول درگاه خودش قرار دهد و انشاءالله شوالی پر از برکت برای همه ما مقرر بدارد.

رئیس‌جمهور کشورمان از تلاش یک هفته‌ای نمایندگان برای بررسی برنامه‌های وزرای پیشنهادی و ویژگی آنان تشکر و تصریح کرد: امیدوارم در ساعات امروز، فردا و شاید پس فردا سرنوشت کابینه دولت یازدهم مشخص شود و با عنایت خداوند متعال از پشتوانه اخلاص، تقوا، تفکر دقیق، دلسوزی برای منافع و تعهد به مطالبات مردم و همچنین پاسخگویی وزیران پیشنهادی به سؤالات و دغدغه نمایندگان بهره خواهیم برد.

روحانی اظهار امیدواری کرد: در همه مراحلی که در دو سه روز آینده پیش رو داریم مطمئنم که اخلاق متعالی دینی و انصاف سرلوحه همه گفتارها و کردارها خواهد بود.

وی با بیان اینکه بارها به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی شاهد تقاضای رؤسای جمهور گذشته در مورد رای اعتماد برای وزرای پیشنهادی بوده‌ام، گفت: اکنون مفتخرم که خود در پیشگاه نمایندگان ملت ایران ایستاده‌ام تا چهره‌های آشنا، کارآزموده و دوراندیش را در معرض قضاوت شما قرار دهم.

رئیس‌ قوه مجریه حضور وزرای پیشنهادی در کمیسیون‌های تخصصی و فراکسیون‌ها را به معنای گفت‌وگو، همدلی و تفاهم دانست.

روحانی ادامه داد: در جلسات وزرای پیشنهادی در کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها بسیاری از سؤالات با صراحت پرسیده و اطلاعات بسیاری مبادله شد و بسیاری از سوء تفاهم‌ها نیز مورد رفع قرار گرفت.

وی تعامل بین دولت و مجلس را بسیار کارگشا تلقی و خاطرنشان کرد: مجلس آگاه، پویا و پیگیر می‌تواند سلامت و موفقیت قوه مجریه را تضمین کند.

*از دقت نظر نمایندگان در کمیسیون‌های تخصصی متشکرم

رئیس جمهور تصریح کرد: وزرای پیشنهادی در گزارش خود درباره تعامل با مجلس از نمایندگان آزاده‌ای یاد کردند که از سر خیرخواهی، دقت‌نظر، صلاحیت، توانایی و برنامه‌های وزرای پیشنهادی را مورد کنکاش قرار دادند بنابراین ما به سهم خود این دقت نظرها را ارج و امیدواریم پس از دولت نیز همین گونه تعامل‌ها پابرجا بماند.

روحانی به علت حضور خود در صحنه رقابت‌های ریاست جمهوری نیز اشاره کرد و اظهار داشت: اینجانب با شناخت از شرایط خطیر کشور و پس از مشورت‌ها و بررسی‌های فراوان تصمیم به ورود به عرصه رقابت انتخاباتی گرفتم و از همان ابتدا تلاش کردم تا تحلیل خود را از این شرایط خطیر و رویکردهایی را که در جهت بهبود امور در نظر داشتم به صورت صریح و شفاف با مردم در میان بگذارم.

وی ادامه داد: مردم با رای خود نشان دادند که با این تحلیل و رویکرد موافق هستند.

روحانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه از زمان اعلام نتایج همواره بر خودم لازم دانستم که رأی مردم را به عنوان یک الزام و یک میثاق بین خود و آنها تلقی کرده و لوازم اجرای آن را فراهم کنم، گفت:‌سوگندی که در خانه ملت ادا کردم تأکیدی الهی بر این عهد اجتماعی بود. بدیهی است رأی مردم تنها رأی به رئیس‌جمهور اسلامی و یک شخص نیست بلکه رأی به تشکیل دولت و برنامه‌های آن نیز است.
* رای نمایندگان به وزرا رای به مجموعه دولت و برنامه‌های آن است

وی در ادامه افزود: اینک پس از طی مراحل استقرار در موضع ریاست جمهوری در حساس‌ترین مرحله جهت فراهم آوردن برنامه‌های اعلام شده قرار داریم و آن هم رأی به وزرای پیشنهادی است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: شما که نماینده مردم در مجلس هستید و خواسته‌ها و رجحان‌های آنها را نمایندگی می‌کنید انتظار این است که این فرآیند هم به صورت موفقیت آمیز طی شود اما از آنجایی که رأی شما صرفا به وزرا محسوب نمی‌شود و رای به مجموعه دولت و برنامه‌های آن است آیین‌نامه داخل مجلس به درستی زمانی را برای بحث در مورد برنامه‌های دولت مشخص کرده است.

روحانی در ادامه سخنان خود، با اشاره به اینکه کشور در شرایط حساس اقتصادی و اجتماعی قرار دارد و فشارهای بین‌المللی نیز بر مشکلات اضافه شده است، گفت: این فشارها نقطه اصلی خود را بر این مسئله قرار داده است و تلاش کرده تا مسیرهای ارتباطی کشور را با خارج محدود و یا احیاناً مسدود کند.

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به اینکه مسئله اصلی بحث بر سر آنکه تحریم‌ها تاثیرگذار هستند یا نه، گفت: بحث بر سر آن است که آیا شیوه انتخاب شده توسط کشوهای غربی مسیری برای حل یک مشکل بین‌المللی است یا نه و یا باید با فشارهای مختلف نیازهای اولیه جامعه را برای حل مسئله‌ای به کار گیرند که شیوه‌های مختلف و عقلانی و قابل قبولی برای حل آن در عصر حاضر وجود دارد.

روحانی در ادامه با اشاره به اینکه در بحث اقتصاد داخلی برخورداری از دلارهای نفتی می‌توانست فرصت استثنایی برای ایجاد ظرفیت‌های جدید در کشور ایجاد کند و از طریق ایجاد اشتغال درآمدزا کشور را از گردنه سخت هرم جمعیتی عبور دهد، گفت: با وجود این تلاش دولت برای پاسخگویی به تأمین نیازهای اجتماعی در طول سال‌های گذشته سبب شد تا بودجه رشد جهشی پیدا کرده و تعهدات دولت با افزایش روبرو شود. واردات از طریق درآمدهای نفتی با رشد مواجه شود که ادامه آن نیاز به تداوم و برخوداری از درآمدهای سرشار نفتی بود.

وی افزود: مصارف سیستم بانکی بر منابع پیشی گرفت و فاصله بوجود‌ آمده با منابع بانک مرکزی پر شد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ما با سه عدم تعادل در تراز پرداخت‌ها، بودجه دولت و نظام و نظام بانکی مواجهیم گفت: باید تلاش کنیم تا از میزان آنها بکاهیم. از طرف دیگر دولت با دو حرکت اصلاحی در خصوص عرصه واگذاری تصدی‌گری‌های دولتی از سوی مقام معظم رهبری پس از ابلاغ سیاست‌های اصل 44 و همچنین اصلاح قیمت انرژی پس از هدفمندی یارانه‌ها روبروست و دولت یازدهم باید رویکرد خود را در خصوص تداوم آنها مشخص نماید.

روحانی با تاکید بر آسیب‌شناسی جدی اقدامات انجام شده گفت: دولت در سطح اقتصاد کلان با پنج سرفصل در بخش اقتصادی، یک سرفصل در بخش سیاست خارجی و یک سرفصل در بخش امنیت و دفاع و یک سرفصل نیز در بخش فرهنگی مواجه است و برای حل و فصل آن نیاز به کار آمدی وزرا دارد.

روحانی افزود: کسری بودجه، کسری تراز پرداخت‌ها و نظام چند نرخی ارز، عدم تعادل در سیستم بانکی راه ناتمام هدفمندسازی یارانه‌ها و بالاخره روش اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی به عنوان پنج سرفصل اقتصادی در کنار مسئله تحریم‌های بین‌المللی سرفصل‌های اصلی مواردی را تشکیل می‌دهد که دولت در برنامه اقتصادی خود به آنها اهتمام ویژه خواهد داشت.

وی ادامه داد: برنامه دولت برای مواجهه با شرایط دشوار موجود شامل 2 مرحله مشخص است اول رسیدگی به برخی موارد ضروری و فوری و دوم پرداختن به مشکلات اصلی و راه‌حل‌های اساسی آن.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: تامین منابع مالی برنامه هدفمندسازی یارانه‌ها و ممانعت از بروز هرگونه وقفه در پرداخت‌های آن، حصول اطمینان از تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، تنظیم رابطه بین واحدهای تولیدی، بانک‌ها، گمرک و سایر دستگاه‌های ذیربط به منظور روان‌سازی و تسهیل فعالیت‌ها در حوزه بانکی و تجاری و تلاش برای اجرای واقع‌بینانه بودجه سال 92 با توجه به عدم تحقق قابل توجه درآمدها از جمله مواردی را تشکیل می‌دهند که لازم است مجموعه وزرا و معاونین رئیس‌جمهور در اجرای آنها بکوشند.

روحانی در ادامه سخنانش اظهار داشت: اقدام اینجانب در معرفی زودهنگام کابینه به مجلس محترم باتوجه به همین ضرورت‌ها صورت گرفت. اقدامات ضروری اولیه 6 ماهه اول شروع به کار دولت با این هدف انجام خواهد شد تا به برقراری ثبات و آرامش در اقتصاد کشور کمک کند.

وی تصریح کرد: اما در رویکرد بنیادی به مسائل و مشکلات کشور، دولت 2 مسیر را به موازات یکدیگر دنبال خواهد کرد. از یک طرف در عرصه دیپلماسی تلاش خواهیم کرد تا در چارچوب خواست استقلال‌طلبانه مردم عزیزمان به چالش موجود بین‌المللی فائق آییم و بتوانیم تداوم روند نامطلوب موجود را متوقف کنیم.

روحانی تاکید کرد: اما از طرف دیگر محدودیت‌های موجود منابع را به منزله فرصتی تلقی می‌کنیم تا به بهره‌وری فعالیت‌ها بیفزاییم. باید تلاش کنیم اولا منابع اقتصادی را افزایش داده و ثانیا تخصیص بهینه منابع موجود را بهبود بخشیم.

رئیس‌جمهور گفت: دولت در گام نخست تلاش می‌کند در رابطه میان بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی تغییرات لازم را ایجاد کند به این معنا که نظام بانکی بتواند محور اصلی جذب پس‌اندازهای کوچک و متوسط باشد.

روحانی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر بازار سرمایه محل دیگری برای جذب پس‌اندازها شود که اگر به عنوان مرکزی برای تامین منابع مالی بنگاه‌ها درآید تسهیل مناسبی برای فعالیت‌های تولیدی صورت خواهد گرفت.

وی همچنین اظهار داشت: در سمت بنگاه‌ها به طور جدی به بهبود فضای کسب و کار خواهیم پرداخت تا از این طریق فعالیت‌های تولیدی جاذبیت پیدا کند و با به دست آوردن بازده مناسب به جذب بیشتر منابع به امور تولیدی کمک کند و بازنگری شیوه‌های اجرایی سیاست‌های کلی اصل 44 در همین راستا معنا پیدا خواهد کرد.

روحانی در ادامه سخنانش در صحن علنی مجلس، گفت: اولویت دیگر دولت کاهش رشد نقدینگی است تا شتاب تورم کنترل شود، کاهش تورم به رشد سرمایه‌گذاری و ثبات اقتصادی کلان کمک می‌کند که نتایج مثبت آن قابل توجه است.

وی ادامه داد: در همین سال مطالبات مورد نیاز در چگونگی اجرای هدفمندی یارانه‌ها و شیوه پرداخت و اثرات آن در مدل کسب و کار و انرژی را آغاز خواهیم کرد و نظام ارزی کشور را به سمت یکسان‌سازی سوق خواهیم داد، فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها باید کاراتر و برای رفع عدم تعادل‌های اقتصادی به اجرا در آید.

رئیس جمهور اولین آزمون سخت دولت را در بودجه سال 93 عنوان کرد و افزود: این بودجه بر مبنای انضباط مالی و پولی، شفافیت، حداکثرسازی منابع و افزایش کارایی مصارف تنظیم خواهد شد که در اینجا نقش وزارت بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، علوم، کشور و دفاع درمدیریت هزینه‌ها و نوآوری در سازوکارهای مالی تحت مدیریت خود تعیین‌کننده است.

روحانی افزود: دولت در حوزه‌های اقتصادی با بنگاه‌های بزرگی سروکار دارد که در ایجاد منابع نقش مهمی دارند، از جمله وزارت نفت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت و وزارت نیرو در زمره این حوزه‌ها قرار می‌گیرند، به همین خاطر یکی از معیارها برای انتخاب این وزرا قدرت مدیریت و برقراری ارتباط با بنگاه‌های بزرگ بوده است.

روحانی در ادامه سخنان خود پیرامون سیاست خارجی دولت یازدهم گفت: در سیاست خارجی باور دولت در تحقق اهداف و بهره‌گیری از سیاست مبتنی بر اعتدال است، اعتدال یعنی ایجاد توازن بین واقعیات و آرمان‌ها.

وی افزود: گفتمان اعتدال در سیاست خارجی دولت حرکت واقع‌بینانه، هوشمندانه و تعامل سازنده به منظور ارتقا جایگاه ایران و امنیت و توسعه کشور است. در گفتمان اعتدال، افراط و تفریط جایی ندارند. سیاست خارجی در گفتمان اعتدال به معنای حراست از امنیت ملی، تامین منافع ملی و توسعه همه جانبه و هدفمند کشور است.

تهدیدزدایی و جلوگیری از ایجاد تنش، ایجاد تعامل متقابل محور دیگری بود که روحانی برای سیاست خارجی دولت خود ترسیم کرد و خاطرنشان کرد: تعامل سازنده بر پایه احترام متقابل و از موضع برابر صورت خواهد گرفت.

رئیس جمهور تصریح کرد: توجه به تمامی دیپلماسی‌ها در سیاست خارجه خصوصا در دیپلماسی عمومی و استفاده از توانمندی‌های انسانی برای پیشبرد اهداف، رویکرد دولت در سیاست خارجه است.

روحانی در ادامه خاطرنشان کرد: برای رسیدن به این اهداف ارائه چهره مطلوب نظام در سطح بین‌المللی ضرورت دارد. دستگاه‌های سیاست خارجی باید چنان هوشیار و سریع‌العمل باشند که در تحولات داخلی و خارجی لحظه‌ای در کسب منافع ملی غفلت نکنند.

حسن روحانی با تاکید بر این موضوع که عرصه سیاست خارجی، عرصه جاروجنجال‌های حزبی نیست، خاطرنشان کرد: چنین عرصه خطیری انضباط در کلام و گفتار و طراحی و ارائه مواضع منسجم و سنجیده و همه جانبه و اجرای دقیق را می‌طلبد، چرا که سیاست خارجی عرصه تصمیم‌گیری است و آن با دقت در عمل محقق می‌شود.

وی افزود: کوچکترین بی‌دقتی در سیاست خارجی مخل امنیت کشور بوده و موجب آسیب‌هایی غیرقابل جبران خواهد شد.

روحانی در ادامه گفت: در زمینه سیاست داخلی، امنیت و دفاع ملی از قانون اساسی و حقوق ملت منبعی است که هنوز ظرفیت‌های بسیاری برای بهروزی و عزت و تحقق کرامت ایرانیان دارد و رئیس‌جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است.

وی با بیان اینکه برنامه سیاست داخلی معطوف به اجرای تمام اصول قانون و به خصوص فصل سوم آن است، اظهار داشت: در راه اجرای قانون اساسی با برخی کاستی‌های جدی و تاریخی از قبیل فقدان منشور حقوق شهروندی، ناکافی بودن آگاهی مردم، کوتاهی عمر احزاب و آموزش ناکافی و عدم کادرسازی آنها مواجهیم.

رئیس‌جمهور توسعه وفاق ملی و همبستگی اجتماعی را راه حل این مشکلات دانست و گفت: اهتمام اساسی به بازتولید اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی، ارتقای سطح نشاط و ثبات سیاسی و همچنین رشد و توسعه موزون و متوازن در بخش‌های مختلف از راه حل‌های دیگر در برابر مشکلات ناشی از عدم اجرای قانون اساسی است.

روحانی تبدیل قانون‌گرایی و ارتقای ارزش اجتماعی، ایجاد آرامش سیاسی برای فعالان عرصه‌های مختلف، اتحاد اقوام مختلف در کشور، افزایش مشارکت مردم و ارتقای وجه مردم‌سالارانه، اهتمام به نخبگان و قانون‌گرایی و همچنین وجود اخلاق‌مداری در فرهنگ سیاسی و عمومی را از راه‌حل‌های دیگر در برابر مشکلات ناشی از عدم اجرای قانون اساسی برشمرد.

وی با مطرح کردن اهداف خود در بخش فرهنگ و هنر کشور تصریح کرد: صیانت از فرهنگ و هویت دینی و ملی، تقویت اقتدار فرهنگی، کمک به اقتدار سطح فرهنگ عمومی، تقویت نهادهای صنفی و تشکل‌های فرهنگی، ارتقای منزلت اجتماعی نیروهای فرهنگی، رونق اقتصاد فرهنگ و هنر، گسترش ارتباطات جهانی در زمینه فرهنگ و هنر و همچنین بهره‌گیری از ظرفیت‌های فناوری ارتباطات برای تقویت اهداف فرهنگی نظام از برنامه‌های فرهنگی دولت تدبیر و امید است.

روحانی با اشاره به نحوه انتخاب کابینه پیشنهادی‌اش خاطرنشان کرد: در سالیان گذشته به طرق مختلف از سختی‌هایی که جامعه تحمل می‌کرد و انتظارات مردم از دولت آگاه می‌شدم و باور داشتم که ایرانیان باید بهتر زندگی کنند، احساس کردم وظیفه دارم آبروی خویش را که از سر همراهی با نظام و خدمت به مردم از سه دهه گذشته کسب کرده‌ام بدون هرگونه محافظه‌کاری در میان بگذارم، استوار و با عزم جزم وارد میدان شدم و باور داشتم ورود من ادای تکلیف به مردم است.

وی افزود: احساس کردم جامعه از افراط و تفریط به تنگ آمده است و اعتدال راهی است که مردم از آن استقبال می‌کنند، اکنون نیز که در انتخابات موفق شده‌ام معتقدم می‌توانیم به مجموعه مطالبات مردم در چارچوب زمان‌بندی معقول و با همکاری همه نیروها پاسخ مناسب داد.

رئیس‌جمهور گفت: با تدوین رئوس برنامه‌های دولت تدبیر و امید و تقدیم آن به مجلس شورای اسلامی و انتخاب کابینه، آمده‌ام تا مطالبات مردم پاسخ دهم.

وی ادامه داد: خدا را شاهد می‌گیرم که کوشیدم در این شرایط حساس از همه زمانی که در اختیار دارم نهایت استفاده را انجام دهم تا مناسبت‌ترین برنامه و شایسته‌ترین کابینه را برگزینم و لحظه‌ای امور اجرایی را بدون سکاندار نگذارم.

وی با اشاره به تلاش کارگروه‌های متشکل از نخبگان کشور برای انتخاب کابینه عنوان کرد: با توجه به اینکه قصد داشتم از توان نخبگی کشور برای انتخاب کابینه بهره بگیرم چهار کارگروه در حوزه‌های اقتصاد، سیاست امنیتی، سیاست خارجه و اجتماعی و فرهنگی تشکیل دادم که در زیرمجموعه این کارگروه‌ها نیز 20 کارگروه فرعی بیش از 6 هزار نفر کار فشرده صورت دادند تا برنامه‌ها تدوین شده و لیست کابینه پیشنهادی تقدیم مجلس شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه کابینه پیشنهادی حاصل خرد جمعی تعدادی از نخبگان کشور است، گفت: در انتخاب وزرا به هیچ عنوان سهم‌خواهی جناح‌ها، احزاب و تشکل‌ها در کار نبوده است.

وی خاطرنشان کرد: هیچ حزب و گروه و جناحی در تصمیم‌گیری برای ارائه لیست پیشنهادی فشار نیاورده‌اند و هیچ وزیری به عنوان سهم جناحی و یا گروه خاصی مد نظر نیست.

روحانی گفت: با تمام وزرا شرط شده است که افکار، عقاید و وابستگی‌های گذشته آنها محترم است اما آمدن آنها صرفا به خاطر داشتن دانش، تخصص، تجربه، تعهد و کارایی آنها بوده و بس.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه اصل در انتخاب کابینه شایسته‌سالاری، اعتدال و فراجناحی بودن است، افزود: با وزرا شرط شده است در انتخاب همکارانشان معیار جناحی و حزبی را به کار نگیرند.

وی گفت:‌مبنای من در انتخاب وزرا شایسته‌سالاری و اعتدال‌گرایی بوده است و نمایندگان مجلس نیز در رأی اعتماد خود معیارهای اصلی انقلابی بودن، دینی، اخلاقی، کارآمدبودن و نجات کشور را بدون در نظر گرفتن وابستگی‌های جناحی و سیاسی مدنظر قرار می‌دهند.
 
   
 
ادامه دارد...
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها