امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۱:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34796
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 103
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، این مرکز در اظهارنظر کارشناسی خود ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، این مرکز در اظهارنظر کارشناسی خود درباره «طرح اصلاح تبصره (1) ماده (9) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» اعلام کرد: مواد (8) و (9) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی به بیان حد نصاب مورد نیاز برای انتخاب شدن در دور‌های اول و دوم انتخابات می‌پردازد. طراحان با این استدلال که تبصره «1» ماده (9) با خود ماده در تعارض است اقدام به ارائه طرح «اصلاح تبصره «1» ماده (9) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» کرده‌اند.
پیشینه

به‌ موجب ماده (8) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 9/12/1362 انتخاب نماینده در مرحله اول منوط به کسب اکثریت مطلق آرا و در مرحله دوم با اکثریت نسبی بود. همچنین به‌ موجب ماده (9) این قانون چنانچه در مرحله اول برای یک یا چند نفر از نمایندگان اکثریت مطلق حاصل نشد، انتخابات دو مرحله‌ای خواهد شد، بدین معنی که از ‌بین نامزدهایی که اکثریت مطلق آرا را در مرحله اول به‌ دست نیاورده‌اند، فقط به تعداد دو برابر نمایندگان مورد نیاز از بین کسانی که بیشترین آرا را در ‌مرحله اول داشته‌اند، در انتخابات مرحله دوم شرکت می‌کنند و در صورتی‌که تعداد نامزدهای باقیمانده، کمتر از دو برابر باشد، تمام آنها در مرحله دوم ‌انتخابات شرکت خواهند کرد.

به‌ موجب تبصره «1» این ماده اگر تعداد نامزدهای باقیمانده مساوی یا کمتر از نمایندگان مورد نیاز باشد، انتخابات مرحله دوم انجام نخواهد شد و ملاک انتخابات مرحله ‌اول خواهد بود.

در قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 1378 حد نصاب انتخاب شدن در مرحله اول از اکثریت مطلق به یک‌ سوم آرا تغییر یافت و به‌ موجب ماده (9) این قانون چنانچه در مرحله اول برای یک یا چند نفر از داوطلبان اکثریت یک‌ سوم آرا حاصل نمی‌شد، انتخابات دو مرحله‌ای شده، بدین‌ معنی که از بین نامزدهایی که اکثریت یک‌ سوم آرا را در مرحله اول به‌ دست نمی‌آوردند، فقط به تعداد دو برابر نمایندگان مورد نیاز از بین کسانی که‌ بیشترین آرا را در مرحله اول داشته‌اند، در انتخابات مرحله دوم شرکت می‌کردند و در صورتی ‌که تعداد نامزدهای باقیمانده، کمتر از دو برابر بود، تمام ‌آنها در مرحله دوم انتخابات شرکت می‌کردند.

تبصره «1» ماده (9) مقرر می‌کرد اگر تعداد نامزدهای باقیمانده مساوی یا کمتر از نمایندگان مورد نیاز باشد، انتخابات مرحله دوم انجام نخواهد شد و نامزدی که حداقل ‌یک‌ چهارم مجموع آرا را کسب کرده باشد به مجلس راه می‌یابد. بر این اساس دو حالت متصور بود:

1. هیچ ‌یک از نامزدها یک‌ سوم کل آرا را کسب نمی‌کرد و تعداد نامزدها بیش از نمایندگان مورد نیاز بود انتخابات مرحله دوم برگزار می‌شد و نامزدهایی که اکثریت آرا را کسب می‌کردند به ‌عنوان نماینده انتخاب می‌شدند.

2. هیچ‌یک از نامزدها یک‌ سوم کل آرا را کسب نمی‌کرد و تعداد نامزدها مساوی یا کمتر از نمایندگان مورد نیاز بود که در این صورت انتخابات مرحله دوم برگزار نمی‌شد و نامزدهایی که اکثریت ‌یک‌ چهارم مجموع آرا را کسب کرده بودند به ‌عنوان نماینده انتخاب می‌شدند.

قانون اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 13/10/1378 عبارت «‌حداقل یک ‌سوم» را به «‌حداقل یک‌ چهارم» تبدیل نمود که بر اساس این اصلاح:

1. هر یک از نامزدها در صورت کسب یک‌ چهارم آرا به مجلس راه می‌یافت

2. در صورتی‌ که هیچ‌ یک از نامزدها یک‌ چهارم کل آرا را کسب نمی‌کرد و تعداد نامزدها بیش از نمایندگان مورد نیاز بود انتخابات مرحله دوم برگزار می‌شد و نامزدهایی که اکثریت آرا را کسب می‌کردند به‌ عنوان نماینده انتخاب می‌شدند.

3. هیچ ‌یک از نامزدها یک‌ چهارم کل آرا را کسب نمی‌کرد و تعداد نامزدها مساوی یا کمتر از نمایندگان مورد نیاز بود که در این صورت انتخابات مرحله دوم برگزار نمی‌شد و نامزدهایی که اکثریت ‌یک‌ چهارم مجموع آرا را کسب کرده بودند به‌ عنوان نماینده انتخاب می‌شدند.

مبنای این مورد سوم تبصره «1» ماده (9) قانون است که مقرر می‌دارد: اگر تعداد نامزدهای باقیمانده مساوی یا کمتر از نمایندگان مورد نیاز باشد، انتخابات مرحله دوم انجام نخواهد شد و نامزدی که حداقل ‌یک‌ چهارم مجموع آرا را کسب کرده باشد به مجلس راه می‌یابد.

با توجه به اصلاحات صورت گرفته شق سوم بی‌معنا می‌شود، چراکه در صورتی ‌که نامزدی، یک‌ چهارم آرا را کسب کرده باشد در مرحله اول نماینده شده و اساساً دور دوم فاقد معنا خواهد بود.

بر این اساس طراحان محترم پیشنهاد داده‌اند: در تبصره «1» ماده (9) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 13/10/1378 عبارت «‌حداقل یک‌چهارم» به عبارت «‌حداقل یک ‌پنجم» تغییر یابد.

در ارتباط با طرح پیشنهادی نکاتی قابل ذکر است:

1. با توجه به اینکه در ماده (8) مقرر شده که در دور دوم، ملاک انتخاب نماینده کسب اکثریت نسبی آراست؛ پیشنهاد می‌شود در صورتی‌ که تعداد نامزدهای باقیمانده مساوی یا کمتر از نمایندگان مورد نیاز باشد، نامزدهای مزبور به مجلس راه یابند.

2. قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 7/9/1378 بوده و تاریخ تصویب اصلاحیه قانون مذکور 13/10/1378 است، بنابراین عنوان و محتوای طرح باید بر این اساس اصلاح شود.

نتیجه‌گیری و پیشنهاد

با توجه به مطالبی که بیان شد تعارض بین ماده (9) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و تبصره «1» آن محرز است و نیاز است که تبصره «1» ماده فوق اصلاح شود.

در صورتی ‌که طراحان اصرار بر تعیین ملاک کسب «‌حداقل یک‌ پنجم» آرا (در مواردی که تعداد نامزدهای باقیمانده مساوی یا کمتر از نمایندگان مورد نیاز باشد) برای راهیابی به مجلس شورای اسلامی دارند، پیشنهاد می‌شود متن طرح به شکل زیر اصلاح شود:

ماده واحده ـ متن زیر جایگزین تبصره «1» ماده (9) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 7/9/1378 می‌شود:

تبصره «1» ـ اگر تعداد نامزدهای باقیمانده مساوی یا کمتر از نمایندگان مورد نیاز باشد، انتخابات مرحله دوم انجام نخواهد شد و نامزد یا نامزدهای مزبور به مجلس راه می‌یابند.

در صورت نپذیرفتن پیشنهاد فوق، تصویب متن طرح پیشنهادی نمایندگان توصیه می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار