امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۹:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34832
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۴
تعداد بازدید: 150
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی بنیاد ایران‌شناسی، مراسم معارفة ریاست جدید بنیاد ایران‌شناسی،  آیت‌الله ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی بنیاد ایران‌شناسی، مراسم معارفة ریاست جدید بنیاد ایران‌شناسی،  آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای، مردادماه سال جاری در محل تالار محتشم و در جمع مدیران و کارکنان بنیاد ایران‌شناسی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم پس از پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و تلاوت آیاتی چند از قرآن مجید، آقای احمد دانیالی، ‌معاون اداری و مالی بنیاد ایران‌شناسی، ضمن خیرمقدم به ریاست جدید، در سخنانی به معرفی بنیاد ایران‌شناسی و کارکنان این مجموعه پرداختند.

وی ضمن ابراز خرسندی همکاران بنیاد از انتصاب آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای به سمت ریاست بنیاد ایران‌شناسی، به عنوان فردی فرهیخته و آشنا به مسائل علمی و پژوهشی و نیز آشنا با اهل علم و دانش، مجموعة بنیاد را در دو بخشِ عمدة پژوهشی و اداری معرفی کردند که با رشد بنیاد ایران‌شناسی، این مجموعه نیز رشد کرده است.

بنابر گفتة وی پژوهشگران مجموعه یا از دانش‌آموختگان رشتة ایران‌شناسی و فارغ‌التحصیل بنیاد ایران‌شناسی هستند و یا دانش‌آموختة‌ رشته‌های مرتبط با کار ایران‌شناسی و فارغ‌التحصیل از سایر دانشگاه‌ها. بر این اساس، آموختگی خوبی در زمینة انجام پژوهش‌های علمی در زمینة ایران‌شناسی در این مجموعه فراهم است.

آقای دانیالی با بیان اینکه همکاران بنیاد ایران‌شناسی تمامی سعی خویش را خواهند داشت تا در راستای اهداف و سیاست‌های علمی ریاست بنیاد قدم بردارند،‌ سخنان خویش را پایان دادند.

در ادامة این مراسم  آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای، به ایراد مطلب پیرامون اهداف مدّنظر برای همکاران بنیاد ایران‌شناسی پرداختند.

 آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای در ابتدای بیانات خویش با بیان اینکه در ماه مبارک و ویژة رمضان هستیم و امیدواریم تمام برکات موجود در این ماه را دریافت کرده و از برکات آن در سایر ماه‌ها استفاده کنیم،‌ سخنان خود را آغاز کردند.

وی با بیان اینکه ما متنعم به نعمت اسلام،‌ تشیع و قرآن هستیم و این از نعمات خداوندی است برای ما؛ چرا که ما را از ظلمات حیوانی دور کرده و به سوی انسانیت رهنمون می‌شود و در واقع قرارگیری در زمان و مکانِ مقدس فرصتی به دست می‌دهد تا در درون خود به پالایش و تذهیب نفس دست زده و در رسیدن به کمال یک انسان کمک حالمان باشد، سخنان خویش را ادامه دادند. بر این اساس و با توجه به آنکه فیوضات این ماه زیاد است و با تفعل به مبارکی این ماه امید است تا مجموعة ایران‌شناسی وظیفة خود را به نحو مطلوبی به ثمر رساند؛ چرا که پرداختن درست و اصولی به مقولة ایران‌شناسی کاری بس مهم است.

آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای با بیان اینکه به مسائل ایران‌شناسی از جمله تاریخ تمدن ایران،‌ فرهنگ ایران، اندیشة ایرانی و.... آشنایی دارند و باید پرده از ابهامات و ظلمات وجوه مختلف ایران‌شناسی برداشت و نباید ملت و هویتی دیگر با منافعی دیگر به تاریخ، سابقه و افتخارات ما بپردازند، چرا که ما وارث این همه هستیم و باید خود به دنبال کشف مجهولات ایران‌شناسی و معرفی هرچه غنی‌تر آن باشیم، سخنان خویش را ادامه دادند.

 آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای، در ادامه،  با طرح این سؤال که «حال در ایران‌شناسی چه باید کرد؟»، چنین بیان داشتند که بخش‌های مرتبط با امور علمی باید بدانند که کار مهمی را از پیش می‌برند و در این مقطع از زمان و در دورة سازندگی و عزت واقعی ایران و متناسب با این نظام و دوره، هرکسی باید بداند چه باید انحام دهد؟

وی این انتصاب را لطف الهی و در راستای علاقه‌مندی خود در زمینة مسائل ایران‌شناسی بیان کردند و با اشاره به مطالعة کتابچة «طراحی مقدماتی برای ایران‌شناسی نظام‌یافته»، اثر مرحوم دکتر حبیبی، چنین بیان داشتند که در راستای تأسیس بنیاد ایران‌شناسی می‌توان پی به وجود فکر و آرمان محکم در این خصوص برد و بر این اساس ایشان به روح مرحوم دکتر حسن حبیبی به واسطة ایجاد چنین مجموعه‌ای درود فرستادند.

در ادامه  آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای با اشاره بر تفکر و راه‌یابی برای کار بیشتر در راستای اوج و گسترش دامنة کار بنیاد ایران‌شناسی، موضوع‌یابی پژوهشی در مقوله‌های ایران‌شناسی را چه از جانب خود و چه از جانب همکاران بنیاد به صورت طرح پیشنهادی مطرح کردند.

بنابر گفتة ایشان از زمان انتصاب‌ دو طرح تکمیلی در ذهن ایشان نقش بسته و شایسته است برای هر نوع تکامل و سودمندی برای این مجموعه حتماً راهکارهای پیشنهادی همکاران بنیاد ایران‌شناسی به دفتر ایشان ارائه شود. به علاوه، با مؤسسات مرتبط با کار ایران‌شناسی و دانشگاه شهید بهشتی رایزنی‌هایی خواهد شد و درخصوص امر آموزش کار بیشتری صورت خواهد پذیرفت. همچنین به دنبال کشفیات جدید باید بود، بر این اساس رایزنی‌هایی با امور باستان‌شناسی خواهد شد تا به تحلیل کارهای پرداخته‌شده از سوی مؤسسات باستان‌شناسی توسط بنیاد ایران‌شناسی شود. همچنین باید با انجام تعاملات بین‌المللی و مطالعة تحقیقات خارجیان، نتیجة تحقیقات خود را به آنها عرضه داشته و آنها را از غلط و تهمت‌های نادرست خود به فرهنگ و هویت ایرانی آگاه ساخته و بدین‌وسیله این تحقیقات اشتباه را پاک کنیم.

 آیت‌الله سید محمد خامنه‌ای در پایان تصریح کردند: «خوشبختانه مجموعة بنیاد ایران‌شناسی دارای محیطی سالم و همکارانی خوب است و باید با خانواده‌محوری که در بین ما حاکم می‌شود و با امید به میمنت این ماه مبارک کارهای خوبی را از این پس در این مجموعه انجام داد تا زمانیکه از اینجا می‌روم پایه‌های خوبی در این خصوص در بنیاد ایران‌شناسی بنا نهاده شده باشد.»
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها