امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۳:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34837
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۴
تعداد بازدید: 72
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پنجمین عنوان از سلسله کتاب‌های آموزشی «درباره ادبیات داستانی» نوشته ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پنجمین عنوان از سلسله کتاب‌های آموزشی «درباره ادبیات داستانی» نوشته محمدرضا سرشار منتشر شد.

این کتاب که «سلول بنیادین داستان» نام دارد، در صدد است با تجزیه و تحلیل و نشان دادن نحوه شکل گیری فکر اولیه هر داستان در ذهن نویسنده، به او کمک کند تا اولا زمینه های اولیه لازم برای این اتفاق مهم را در وجود خود فراهم کند. ثانیا، پس از انجام این مرحله، نویسنده بتواند نطفه اولیه داستانی را که در رحم ذهنش بسته شده است، حفظ کند. در مرحله بعد نیز، با کار خلاقانه فکری و ادبی، آن را به بار بنشاند، و به داستانی قابل عرضه برای چاپ تبدیل کند.

این پژوهش که همه موارد مطرح شده در آن مستند است، در هر بخش، از تجارب نویسندگان پیشکسوت در آن باره نیز استفاده کرده است.

مباحث مطروحه در این کتاب فشرده - به سیاق سایر کتابهای این مجموعه - عبارت اند از: داستان در بدایت خود؛ لزوم اصلاح یک تصور باستانی نادرست؛ نامهای ویژه " نقطه آغاز" شکل گیری داستان؛ چیستی سلول بنیادین داستان و عوامل شکل گیری آن؛ تاثیر جرقه اولیه بر روان هنرمند؛ برخی مختصات سلول بنیادین داستان، و عوامل شکل گیری آن(نقش تجربه های نویسنده/ تاثیر جهان بینی نویسنده/ سمت و سوی ارزشی فکر اولیه/ غیرقابل انداز گیری بودن انرژی(استعداد) نهفته در سلول بنیادین داستان)؛ چند تجربه عملی از نویسندگان صاحبنام؛ روشهای باروری ذهن به سلول بنیادین داستان.

آنگاه سرشار 24 روش تجربه شده و نتیجه داده برای این کار توسط نویسندگان پیشکسوت داخلی و خارجی را معرفی کرده است.

این کتاب که از نظر موضوعی تنها یک مشابه ابتدایی مربوط به حدود بیست سال پیش در زبان فارسی دارد، به لحاظ اشتراکهای بسیار فیلمنامه نویسی و نمایشنامه نویسی، می تواند علاوه بر نویسندگان داستان، فیلمنامه و نمایشنامه، مورد استفاده اساتید، دانشجویان و هنرجویان، منتقدان و پژوهشگران این سه رشته مهم ادبی و هنری قرار گیرد.

کتاب «سلول بنیادین داستان» در 181 صفحه قطع پالتوی، به بهای 6000 تومان توسط کانونادیشه جوان - وابسته به پژوهشگاه اندیشه و هنر اسلامی - منتشر شده ، و شمارگان آن 2500 نسخه است.

«سلول بنیادین داستان» را می توان از طریق تلفن شماره 88503341 تهیه کرد.
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها