امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 14
۰۵:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34897
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۵
تعداد بازدید: 59
حجت‌الاسلام مهدی معتمدی، یکی از حافظان قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با بیان ...

حجت‌الاسلام مهدی معتمدی، یکی از حافظان قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با بیان اینکه امور قرآنی در کشور متولی خاصی ندارد و هر نهادی در حد توان خود در حال فعالیت است، از مسئولان دولت یازدهم خواست که همانطور که در دولت دهم به ورزش اهمیت داده و برای ساماندهی امور ورزشی وزارتی تشکیل شد، به امور قرآنی توجه بیشتری داشته باشند و برای اتحاد بیشتر نهادهای قرآنی وزارتخانه یا نهادی مستقل و متمرکز تشکیل دهند.

وی با اشاره به کمبود تنوع در فعالیت‌های قرآنی ادامه داد: مسابقات حفظ قرآن تنها در دو گروه زیر 16 سال و بالای 16 سال و همچنین در بخش‌های حفظ 20 جزء و حفظ کل برگزار می‌شود که این محدودیت در تنوع رشته‌ها باعث کاهش انگیزه افراد برای شرکت در مسابقات قرآنی و انس با قرآن می‌شود، بنابراین می‌توان با ایجاد تنوع در بخش‌های مختلف قرآنی افراد را به تدبر در آیات قرآن تشویق کرد.

این حافظ قرآن کریم تصریح کرد: اگر تنوع ایجاد شود انگیزه افراد برای تلاش و کسب رتبه بیشتر می‌شود، اما اکنون چون بسیاری افراد توانایی کسب رتبه ندارند، سرخورده شده و انگیزه‌ای برای ادامه فعالیت‌های قرآنی ندارند.

توجه بی حد به ورزش و بی‌توجهی به فعالیت‌های قرآنی

حجت‌الاسلام معتمدی با انتقاد از بی‌توجهی دولتمردان به مسائل قرآنی و با اشاره به اینکه دولتمردان آن‌ طور که شایسته کتاب الهی است به امور قرآنی توجه نمی‌کنند، تصریح کرد: مسئولان کشور به اندازه‌ای که به ورزش و مربیان ورزشی توجه می‌کنند، به فعالیت‌های قرآنی اهمیت نمی‌دهند، به طوری که در پایین‌ترین سطح اگر بنگریم بحث مسابقات قرآن مورد توجه قرار می‌گیرد.

این حافظ قرآن کریم با اشاره به رفتار مسئولان کشور در مواجهه با برگزیدگان قرآنی گفت: بازیکنانی که در حوزه ورزش به جام جهانی می‌روند و هیچ رتبه‌ای نیز کسب نمی‌کنند، در بازگشت از سفر تشویق‌های میلیونی در انتظار آن‌ها است، در حالی که یک قاری یا حافظ قرآن که زمان بسیاری برای توجه به صوت، لحن و فن تلاوت و همچنین حفظ صحیح آیات الهی صرف کرده است، با تشویقی زبانی و جوایز اندک نقدی روبه‌رو می‌شود. هر چند نباید فراموش کرد جامعه قرآنی ما نیازمند هدایای نقدی مسئولان نیستند، چرا که بزرگ‌ترین هدیه انس با قرآن است که برکت زندگی آن‌ها است، اما در دین ما تشویق و توجه در موارد بسیاری توصیه شده است تا موجب دلگرمی افراد شود.

کوتاهی صدا و سیما در گسترش امور قرآنی

معتمدی خاطرنشان کرد: صدا و سیما نیز در بسیاری موارد درخصوص توجه به قرآن کوتاهی می‌کند، به طوری که در مسابقات المپیک که حتی در شب‌های قدر برگزار می‌شد، صدا و سیما به منزل ورزشکاران می‌رفت و به طور مستقیم بازی و منزل ورزشکار را نشان می‌داد، اما متأسفانه مسئولان از خانواده برگزیدگان مسابقات قرآنی نه تنها تقدیر بلکه فرصتی برای شناخت نسبت به آن‌ها نیز ایجاد نمی‌کنند.

این حافظ قرآن کریم با بیان اینکه چهره‌های قرآنی ما گمنام هستند، گفت: صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران باید اسلامی عمل کند و به قرآن و موضوعات قرآنی توجه بیشتری داشته باشد.

وی با انتقاد از شیوه‌های مدیریتی برنامه‌های قرآنی به ویژه مسابقات بین‌المللی قرآن اظهار داشت: نمایندگان ایران برای شرکت در مسابقات بین‌المللی قرآن سایر کشورها بدون همراه و مترجم اعزام می‌شوند، اما برای یک تیم ورزشی چند ماه اردو برگزار و تعداد زیادی برای دلگرمی آن‌‎ها اعزام می‌شوند و هزینه‌های بسیاری می‌کنند، اما برای قرآن هیچ کاری انجام نمی‌دهند، به طوری که یک قاری یا حافظ 16 ساله باید به تنهایی به مسابقات رود، حتی پدر این نوجوان نیز نمی‌تواند در مسابقات، فرزند خود را همراهی کند که به نظر من این عملکرد عاقلانه نیست.

دولت یازدهم فعالان قرآنی را در رأس امور قرآنی قرار دهد

حجت‌الاسلام معتمدی با بیان اینکه دولتمردان تا جایی که بتوانند برای قرآن کم می‌گذرانند و برای ورزش بودجه جذب می‌کنند، خاطر نشان کرد: مشکل ما این است که دولتمردان ما قرآنی نیستند، یعنی نه توانایی انجام امور قرآنی را دارند و نه اینکه به پیشنهادات صاحب‌نظران و کارشناسان توجهی می‌کنند.

وی ادامه داد: امیدوارم رئیس جمهور منتخب، در رأس امور قرآنی چهره‌های قرآنی یا حداقل افرادی که توان مدیریتی بالایی در امور قرآنی دارند، قرار دهد.

حجت‌الاسلام معتمدی در پایان اظهار داشت: اگر دولت یازدهم می‌خواهد برای جامعه قرآنی گامی بردارد، باید قرآنیان جامعه را در رأس امور قرار دهد، نه اینکه افراد نالایق را در امور قرآنی بگذارد.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها