امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۸:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34934
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 260
به‌ گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، پس از فروپاشی شوروی در آسیای مرکزی نسبت به‌ سازمان‌های غیردولتی این نگاه وجود داشت که آنها در ایجاد ...

به‌ گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، پس از فروپاشی شوروی در آسیای مرکزی نسبت به‌ سازمان‌های غیردولتی این نگاه وجود داشت که آنها در ایجاد نهادهای دموکراتیک در کشورهای تازه به ‌استقلال رسیده منطقه نقش محوری بازی خواهند کرد.

ولی دیری نگذشت و این حقیقت روشن شد که بیشتر سازمان‌های غیردولتی نه‌ تنها هدف مساعدت به ‌این دولت‌ها برای ایجاد دموکراسی واقعی را ندارند بلکه ابزار مقابله مستقیم با این مدیریت‌ها به ‌شمار می‌روند.

به‌ صورت طبیعی این پرسش مطرح است که چرا سازمان‌های غیردولتی به ‌عنوان یکی از مهمترین عناصر جامعه مدنی در آسیای مرکزی بیش از نقش سازندگی، به ‌مخرب بودن مطرح می‌باشند؟

به ‌اعتقاد بیشتر کارشناسان، اصل مشکل به ‌وابستگی مستقیم مالی این سازمان‌ها به ‌آمریکا و کشورهای دیگر غربی برمی‌گردد.

قرقیزستان هم از نظر تعداد سازمان‌‌های غیردولتی و هم از نگاه نفوذ کشورها و سازمان‌های غربی بر روی آنها، با سایر همسایه‌های خود شرایط متفاوتی دارد.

در این کشور که جمعیت آن پنج و نیم میلیون نفر معرفی می‌شود، بیش از 15 هزار سازمان غیردولتی ثبت نام شده است. یعنی به ‌طور متوسط برای هر 360 نفر یک سازمان غیردولتی وجود دارد که در صورت لزوم می‌توانند فضای این کشور را به ‌طور عمیقی تحت تأثیر قرار دهند.  

پایگاه خبری تحلیلی قرقیزی «کشتی سفید» در یکی از آخرین مطالب خود با نام «بنیاد سوروس و دیگران. سازمان‌های غیردولتی به ‌عنوان سلاح کشتار جمعی»، نقش این سازمان‌ها در قرقیزستان را مخرب برشمرد و وقوع چندین انقلاب و اغتشاشات جدی سیاسی و امنیتی در این کشور را به ‌نقش آنها مرتبط دانست.

«کشتی سفید» اشاره کرده است که امروز در قرقیزستان به ‌جای جامعه دموکراتیک، سیستم مدیریت موازی بر امور کشور ایجاد شده است.

در ادامه این مطلب اشاره شده که بیشتر این سازمان‌های غیردولتی هیچ ارتباطی با نهادهای واقعا دموکراتیک نداشته و وظیفه اصلی آنها اعمال فشار و ایجاد موانع برای دولت قرقیزستان می‌باشد.

این پایگاه خبری تحلیلی یادآور شده است که «عسکر آقایف» رئیس جمهور سابق قرقیزستان ضمن نشان دادن چراغ سبز برای سازمان‌های غیر دولتی، این امیدواری را داشت که توسعه به‌ اصطلاح دموکراسی در این کشور منجر به ‌افزایش نقش پویای جامعه در حل‌وفصل مشکلات اقتصادی و اجتماعی خواهد شد.

اما باز شدن فضا باعث سرازیر شدن تعداد بی‌شمار سازمان‌های غیردولتی و به‌ اصطلاح خیریه شد که پول‌های کلانی در اختیار داشتند.

البته این پول‌های کلان هیچ گاه حداقل برای رفع بخشی از مشکلات مردم این کشور استفاده نشدند بلکه برای ایجاد گروه‌های متنوع مخالف مورد بهره‌برداری قرار گرفتند.

همچون قارچ بعد از باران، با باز شدن فضا از سوی آقایف، بلافاصله در قرقیزستان بنیاد اجتماعی «برای مدارای بین‌المللی»، «صندوق مساعدت و حمایت از اصلاحات حقوقی و اقتصادی»، «شبکه مدافعان حقوق بشر در آسیای مرکزی»، «حقوقدان‌های بدون مرز فرغانه»، «انجمن مراکز پشتیبانی از جامعه مدنی»، «نور سلیمان»، «شهروندان علیه فساد»، «عدالت» و هزاران سازمان غیردولتی دیگر آغاز به ‌فعالیت کردند.

قطع نظر از تنوع ظاهری سازمان‌های غیردولتی، وظیفه اصلی و محوری آنها با سیاست مستقیما ارتباط داشته و هدف کنترل بر دولت قرقیزستان (و همین‌طور هر دولت دیگر منطقه) را در راستای منافع اربابان خارجی این سازمان‌ها دنبال می‌کند.

به‌عنوان مثال، در مطلب «کشتی سفید» اشاره شده است که سازمان غیردولتی «عدالت» عمدتا برای دفتر سازمان امنیت و همکاری اروپا در «بیشکک» اطلاعات منفی و بدنام‌کننده در مورد مدیران قرقیزی جمع‌آوری می‌کرده است.

وظیفه اصلی مرکز حقوق بشر «شهروندان علیه فساد» نیز عبارت از جمع‌آوری اطلاعات بوده است.

سازمان غیردولتی موسوم به‌ «نور سلیمان» با پوشش ارائه مشاوره حقوقی به ‌اقشار آسیب‌پذیر قرقیزستان، به‌ جمع‌آوری آمار، ارقام و اطلاعات مورد نظر بنیاد سوروس مشغول بوده است.

به ‌اعتقاد «صفا کریم‌اف» نویسنده این مطلب، در روسیه، همانند کشورهای آسیای مرکزی سازمان‌های غیردولتی هدف تخریب نظام دولتی و ایجاد هرج و مرج را دنبال می‌کنند. فقط در مدت چهار ماه که از زمان تصویب قانون در مورد سازمان‌های غیردولتی روسیه می‌گذرد، از خارج به‌ حساب این سازمان‌ها 28.3 میلیارد روبل (معادل حدود یک میلیارد دلار) واریز شده است.

از جمله 855 میلیون روبل از طریق نمایندگی‌های سیاسی کشورهای غربی در روسیه به ‌مخالفین این کشور واگذار شده است. نکته تأمل‌برانگیز این است که رؤسای سازمان‌های غیردولتی دریافت‌کننده این‌گونه «کمک‌ها» مدعی هستند که این مبالغ به ‌منظور بهبود فضای دموکراتیک در روسیه هزینه خواهند شد.

در قرقیزستان نمایندگان سازمان‌های غیردولتی با حمایت‌هایی که از خارج می‌شوند، توانسته‌اند خود را وارد قدرت کنند. به عنوان مثال، خانم «آسیه ساسک‌بایوا» که اکنون عضو جناح حزب «آته مکین» در پارلمان این کشور می‌باشد، در گذشته ریاست شورای مدیران بنیاد «ساروس- قرقیزستان» را بر عهده داشت.

نماینده دیگر این جناح حزبی در پالمان قرقیزستان خانم «ناتالیا نیکیتنکو» نیز قبل از نمایندگی، مسئول بنیاد «Junior Achievement Kyrgyzstan»، انجمن مؤسسات آموزش «EbNet» و بنیاد اجتماعی «آکادمی تحصیلات عالی TeachEx» در قرقیزستان بود.

به ‌نوشته این پایگاه خبری تحلیلی، آنها هزینه‌های مربوط به ‌برنامه‌های نمایندگی خود را از طرف «بنیاد سوروس»، «بنیاد ابتکارات آکادمیک برای پناهندگان آلبرت انیشتین»، «مؤسسه حقوق بشر دانمارک»، «برنامه TACIS» اتحادیه اروپا، «کمیته هلسینکی» نروژ، کمک کلیسای دانمارک، کمیسیون دموکراتیک سفارت آمریکا در قرقیزستان، بانک جهانی و بسیاری از سازمان‌های دیگر که به ‌دنبال اهداف خاص خود در این کشور می‌باشند، دریافت کرده‌اند.

چنانچه در کشورهای آسیای مرکزی و روسیه در برابر فعالیت‌های مخرب و شبهه‌برانگیز سازمان‌های غیردولتی اقدامی صورت بگیرد، قبل از همه آمریکا در دفاع از آنها به ‌عنوان مهمترین عنصر دموکراسی برمی‌خیزد که بلافاصله ده‌ها و حتی صدها رسانه‌ همسو به ‌این بحث می‌پردازند.

این در حالی است که قانون در مورد فعالیت سازمان‌های غیردولتی در آمریکا در سال 1938 تهیه شده و عملکرد آنها مستقیما تحت کنترل سازمان‌های اطلاعاتی واشنگتن قرار دارد.

به عبارتی دیگر، فعالیت سیاسی سازمان‌های غیردولتی به ‌نوعی تهدید مستقیم برای نظام دولتی آمریکا شناخته شده و ضمن وجود کوچک‌ترین دلیل، از بین برده می‌شوند. اما هنگامی که صحبت از فعالیت سازمان‌های غیردولتی در سایر کشورهاست، واشنگتن خواستار عدم مداخله دولت‌ها در امور چنین سازمان‌هایی می‌شود.

در این راستا به نظر کارشناسان، لازم است تا همانند آمریکا که نسبت به ‌فعالیت‌های سیاسی اینگونه سازمان‌ها در قلمرو خود هیچ گذشتی نمی‌کند، دولت‌های منطقه نیز در برابر سازمان‌های وابسته به ‌خارج و فعال در عرصه‌های سیاسی واکنش قاطع نشان دهند.  
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها