امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۲:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 34977
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۷
تعداد بازدید: 111
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، متولیان برگزاری یازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره اعلام کردند، طی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، متولیان برگزاری یازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره اعلام کردند، طی روزهای 26 و 27 مردادماه در شهر سنندج مراسم یادبود «شیرکو بی‌کس»، شاعر تازه درگذشته کُرد برگزار می‌شود.

این نکوداشت در قالب برنامه‌های جنبی جشنواره برپا خواهد شد، تا ضمن حضور شاعران یاد این شاعر بین‌المللی گرامی داشته شود.

البته قرار است در دور یازدهم جشنواره شعر و داستان سوره مراسم یادبودی هم برای زنده یاد «امیرحسین فردی» مدیر فقید مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری برپا شود.

شیرکو بی‌کس برای معالجه از کردستان عراق به سوئد، که چند سال در آن‌جا زندگی کرده بود، رفته بود که در پی بیماری یکشنبه، 13 مرداد همان‌جا از دنیا رفت. او مدتی در بیمارستانی در سوئد بستری بود.

شیرکو بی‌کس در ایران شاعر نام‌آشنایی است و شعرهایش به فارسی ترجمه و منتشر شده‌اند. این شاعر با احمد شاملو دیدار داشته و سیدعلی صالحی نیز شعرهایش را بازسرایی کرده است.

شیرکو بی‌کس زاده سال 1940 در سلیمانیه عراق بود و پدرش، فائق بی‌کس، هم شاعر بود. او به دلیل مشکلات سیاسی پنج سال در سوئد زندگی کرد و پس از آن به عراق بازگشت. در سال 1968 اولین مجموعه شعر این شاعر به نام «مهتاب» منتشر شد و تاکنون از این نویسنده چندین مجموعه شعر، دو نمایشنامه منظوم و ترجمه «پیرمرد و دریا» نوشته ارنست همینگوی و «عروسی خون» اثر لورکا به زبان کردی به چاپ رسیده است.

از مجموعه شعر‌های بی‌کس به «دو سرو کوهی»، «عقاب»، «رود»، «سپیده‌دم»،«آفات»، «کرکس»، «عطشم را شعله فرو می‌نشاند»، «دره پروانه‌ها»، «صلیب»، «مار و روزشمار یک شاعر»، «سایه و آزادی» و «این واژه بی‌آبرو» می‌توان اشاره کرد. همچنین شعرهای این شاعر به چندین زبان ترجمه و منتشر شده‌اند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها