امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۴:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35005
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 227
سید عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در واکنش به برخی ...

سید عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در واکنش به برخی اظهارنظرات مبنی بر اینکه 50 سفارتخانه ایران در خارج از کشور بدون سفیر است، با بیان اینکه سوء تفاهم پیش آمده، گفت که چنین خبری صحت ندارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ سفارتخانه و دفتر نمایندگی ایران در خارج از کشور بدون سفیر و رئیس نمایندگی نیست، خاطرنشان کرد: هر سال در فصل تابستان براساس روال طبیعی اداری در وزارت امور خارجه، جابه جایی سفرا صورت می‌گیرد و با توجه به استقرار بیش از یکصد نمایندگی در خارج از کشور و دوره سه ساله مأموریت‌ها، سالانه به طور متوسط بین 30 تا 40 سفیر و رئیس نمایندگی جا به جا می‌شوند و در سال جاری نیز این کار طبق روال قبل، صورت می‌گیرد. ولی هنوز این جابه‌جایی‌ها صورت نگرفته و تنها احکام سفرا و روسای نمایندگی‌هایی که ماموریتشان پایان یافته، صادر و به آنها ابلاغ شده است.

وی همچنین گفت: با توجه به تغییر دولت طبیعی است که اعزام جانشینان سفرا و روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور بر اساس نظر وزیر امور خارجه و رئیس جمهور جدید خواهد بود و لذا بعد از انتخاب وزیر خارجه، پروسه تعیین جانشینان سفرا و روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور انجام خواهد شد.

عراقچی در عین حال خاطرنشان کرد: تاریخ پایان مأموریت سفرا به گونه‌ای انتخاب شده که بازگشت آنها بعد از استقرار دولت جدید و وزیر خارجه جدید خواهد بود، لذا دست وزیر جدید برای هرگونه تجدیدنظر در این زمینه باز خواهد بود.

وی عنوان کرد: در طی این روند نیز مراقبت لازم را داریم که هیچ سفارتخانه‌ای بدون سفیر نباشد و اگر دولت جدید نتواند جانشینان را در زمان مقتضی انتخاب کند، بدیهی است که می‌تواند ماموریت سفرای کنونی را تمدید کند تا وقفه‌ای در کار سفارتخانه‌ها ایجاد نشود.

*قرار نیست سفیری پیش از پایان مأموریت بازگردد

سخنگوی وزارت امور خارجه پیش از این در گفت‌وگو با فارس شایعات مطرح شده مبنی بر بازگشت حدود40 سفیر و رئیس نمایندگی به کشور در آستانه آغاز به کار دولت یازدهم را رد کرد و گفت: قرار نیست سفیری پیش از پایان مأموریت به کشور بازگردد.

عراقچی با بیان اینکه بازگشت سفرایی که مأموریت آنها پایان پذیرفته با هماهنگی دفتر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان و به درخواست‌ آنها انجام شده، یادآور شد: از وزارت امور خارجه خواسته شد روال معمول کار خود را انجام داده و منتظر تغییر دولت نباشد.

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس پیش از این اقدام به تهیه فهرست سفرایی کرد که ماموریتشان پایان یافته و یا در حال خاتمه است.

این خبرگزاری بار دیگر اقدام به انتشار فهرست مزبور با جزییات بیشتر کرد.
 
آلمان -  علیرضا شیخ عطار

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی - علی اصغر سلطانیه

اردن -  مصطفی مصلح‌زاده

اسپانیا - مرتضی صفاری

استرالیا - محمود بابایی

اسلوونی - رحیم آقایی‌پور

امارات متحده عربی - محمدرضا فیاض

اندونزی - محمد فرازنده

اوکراین - اکبر قاسمی

ایرلند - حسین پناهی‌آذر

برونئی  - محمدرضا حواصلی آشتیانی

بنگلادش - حسین امینیان طوسی

بولیوی - علیرضا قزیلی

تاجیکستان - علی‌اصغر شعردوست

ترکمنستان - سیدمحمدموسی هاشمی گلپایگانی

چین - مهدی صفری

رومانی - بهادر امینیان

روسیه - سیدمحمودرضا سجادی

سوئیس - علیرضا سالاری شریف‌آبادی

سودان - جواد ترک‌آبادی

شیلی - هوشنگ ابهری

سازمان ملل - محمد خزاعی

سازمان همکاری اسلامی - حمیدرضا دهقانی پوده

ساحل عاج - سیدرضا نوبختی

عراق - حسن دانایی‌فر

عربستان - سیدجواد رسولی محلاتی

کنسولگری در جده - مجتبی قائمی‌مهر

فنلاند - سیدرسول موسوی

قبرس - علی اکبر رضایی

قزاقستان - قربان صیفی

کرواسی  - محسن شریف خدایی

کوبا  -  علی چگینی

لبنان - غضنفر رکن‌آبادی

لهستان - صمد لکی‌زاده

دفتر حافظ منافع در مصر - مجتبی امانی

نیکاراگوئه - مرتضی خلج

هلند - کاظم غریب‌آبادی

یادآور می‌شود عراقچی در رد و یا تکذیب فهرست مزبور اظهارنظری نکرد.

لازم به ذکر است برخی از سفرای فوق الذکر بیش از سه سال در این سمت مشغول به فعالیت بوده‌اند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار