امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۵:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3501
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۱۲
تعداد بازدید: 96
عباس حاجی آخوندی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: ممکن است به علت تغییر نرخ ارز دارو برخی داروها افزایش قیمت داشته باشد اما افزایش ...

عباس حاجی آخوندی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: ممکن است به علت تغییر نرخ ارز دارو برخی داروها افزایش قیمت داشته باشد اما افزایش قیمت دارو به مردم فشاری وارد نمی‌کند چون دولت 220 میلیارد تومان برای ما به التفاوت ارز دارو اختصاص داده است که رقم بسیاری بالایی است.

وی ادامه داد: مطمئناً داروهای مورد نیاز بیماران خاص،صعب العلاج و داروهای گرانقیمت امسال برای بیماران افزایش قیمتی نخواهد داشت و این داروها تا جایی که مورد نیاز بیماران باشد با استفاده از سامانه هوشمند توزیع دارو برای این بیماران به صورت منطقی در قطبهای تعیین شده درون وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی بین بیماران توزیع می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو تأکید کرد: البته خارج از داروی مورد نیاز این بیماران ممکن است دارو با قیمت بالاتر از پارسال در بازار موجود باشد و هر کس می‌تواند این داروها را به صورت آزاد تهیه کند و ما باید این احتمال را بدهیم که بسیاری از افراد این داروها را برای مصرف بیمار خریداری نکنند و  اصلاً در داخل کشور نشود و اگر دارو با قیمت یارانه‌ای در بازار باشد، بردن آن به خارج از کشور می‌تواند با سود چندین برابری برای افراد فرصت طلب سود و منفعت داشته باشد.

معاون وزیر بهداشت گفت: همه بیماران نیازمند داروهای خاص و گرانقیمت با استفاده از کارت هوشمندی که بین آنها توزیع شده است، می‌توانند به راحتی داروی مورد نیاز خود را با همان قیمت پارسال و حتی در مواردی ارزانتر از پارسال تهیه کنند گر چه ممکن است روی دارو، قیمتی گرانتر از پارسال درج شده باشد.

حاجی آخوندی افزود: در مورد تمام داروهای بیماران خاص و داروهای گرانقیمت و داروهایی که قیمت آنها به مردم آسیب می‌زند، نمی‌گذاریم این داروها به بیماران آسیب زن باقی بمانند و ممکن است حتی قیمت برخی از این داروها را برای بیماران پایین تر هم بیاوریم. این بیماران می‌توانند امیدوار باشند که امسال نسبت به سال گذشته برای آنها سال بهتری خواهد بود.

وی اضافه کرد:‌ با این حال وقتی همه قیمتهای خدمات و کالاها نسبت به گذشته گرانتر شده است ممکن است در جایی یک داروی معمولی 4 هزار تومانی 5 هزار تومان بشود. این افزایش قیمت به مردم آسیبی نمی‌زند‌ ولی وزارت بهداشت بر قیمت داروهای گرانقیمت نظارت کامل خواهد داشت.

رئیس سازمان غذا و دارو تأکید کرد: البته سیاست وزارت بهداشت توزیع داروهای ژنریک و تولید داخل بین بیماران است و اگر بیماران بخواهند از دارویی که تولید با کیفیت آن در داخل وجود دارد، به جای داروی داخلی از داروی برند خارجی که گرانتر است استفاده کنند، آزاد هستند اما هزینه آن را باید خودشان پرداخت کنند.

وی گفت: یک نمونه آن داروی بیماران ام اس است که انواع مختلف داروی آنها به صورت ژنریک با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب در داخل کشور وجود دارد اما داروی برند آمریکایی آن ممکن است گران شده باشد.

وی افزود: مقالات فراوانی وجود دارد که در خود آمریکا نیز داروهای غیر برند و ژنریک که استانداردهای لازم را داشته‌اند بیش از داروهای برند و گرانقیمت مصرف می‌شوند‌ با این حال هنوز وزارت بهداشت توزیع داروهای برند را در کشور حذف نکرده و این داروها بدون حمایت دولتی اجازه مصرف دارند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها