امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۲:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35034
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۳
تعداد بازدید: 99
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، پایگاه مستقل خبری «اوستا» از قول یک مقام دولتی تاجیکستان ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، پایگاه مستقل خبری «اوستا» از قول یک مقام دولتی تاجیکستان افزود که در حال حاضر متخصصان ایرانی و تاجیک تجهیزات واحد دوم این نیروگاه را نیز نصب کرده و برنامه راه‌اندازی و آزمایش واحد دوم در چند ماه آینده تکمیل می‌شود.

به گفته این منبع، علاوه بر این، تا چند ماه دیگر همچنین برنامه راه‌اندازی آزمایشی واحد دوم این نیروگاه نیز تکمیل خواهد شد.

نیروگاه برق آبی سنگ‌توده 2 یک طرح مشترک ایران و تاجیکستان است که از سوی شرکت‌های ایرانی در 120 کیلومتری جنوب این کشور در مرحله انجام است.

وزارت انرژی و صنایع تاجیکستان سرپرست این طرح بوده و شرکت ایرانی «سنگ‌آب» پیمانکار این پروژه می‌باشند.

اعلام زمان راه اندازی واحد یا چرخه دوم نیروگاه از سوی این منبع در حالی است که تاکنون مقامات هر دو کشور حاضر به اظهار نظر در مورد تاخیر شروع فاز دوم قوه محرکه مولد برق این پروژه نشده‌اند.

هر دو طرف در گذشته چندین بار زمان راه‌اندازی کامل این نیروگاه را دهه سوم ماه مارس و با حضور مقامات عالی رتبه دو کشور در روز های جشن نوروز اعلام کرده بودند اما این اقدام بنابر عدم تکمیل برنامه ساخت نیروگاه به تعویق افتاد.

توافقنامه بین تاجیکستان و ایران برای ساخت نیروگاه سنگ‌توده 2 در سال 2006 میلادی به امضا رسیده و زمان اجرای آن سال 2012 تعیین شده بود.

طرف ایرانی با توجه به درخواست دولت تاجیکستان و کمبود برق در این کشور، موافقت کرد که ساخت این طرح را جلوتر از برنامه انجام و در پایان سال 2010 مورد بهره‌برداری قرار می‌دهد.

اما با این وجود، چرخه اول این نیروگاه پس از یک سال تعویق در پاییز سال 2011 راه اندازی شد.

در همین حال، شرکت برق تاجیک که برق تولیدشده در این نیروگاه را برای فروش دریافت می‌کند، هم‌اکنون در توزیع و فروش برق مشکل داشته و بدهی خود از سنگ‌توده 2 برای برق تا پایان نیمه اول امسال عرضه‌شده را بالغ بر 86 میلیون سامانی (معادل 17.9 میلیون دلار) می‌داند.

اما یک مقام سفارت ایران در تاجیکستان در این اواخر در مصاحبه با خبرنگاران بدهی طرف تاجیک از سنگ‌توده 2 را حدود 25 میلیون دلار اعلام کرد.

همزمان با نزدیک شدن زمان راه‌اندازی کامل این نیروگاه و افزایش بحث در مورد پرداخت بدهی‌های جمع‌شده از فروش برق تولیدی در حالی است که بنابر آمار رسمی، سنگ‌توده 2 در شش ماه اول امسال در حجم 374،6 میلیون کیلووات ساعت برق تولید کرده و به شبکه واحد برق تاجیکستان انتقال داده‌ است.

اولین واحد نیروگاه برق آبی «سنگ‌توده 2» که ظرفیت 110مگاوات و تولید سالانه 500 میلیون کیلو‌وات برق را دارد در تاریخ 5 سپتامبر 2011 در حضور روسای جمهور ایران و تاجیکستان راه‌اندازی شد.

بنا به گزارش منابع رسمی، پس از راه‌اندازی کامل ظرفیت این نیروگاه به 220 مگاوات رسیده و قادر به تولید تا یک میلیارد کیلووات برق در سال را خواهد داشت.

«سنگ‌توده 2» با سرمایه 180 میلیون دلاری ایران و 40 میلیون دلار سهم تاجیکستان احداث شده و درآمدها از فروش برق این نیروگاه پس از راه‌اندازی کامل به مدت 12.5 سال به ایران تعلق دارند.

بر اساس توافقات دوجانبه با پایان این زمان نیروگاه در اختیار تاجیکستان قرار می‌گیرد.

کارشناسان سنگ‌توده 2 را پس از تونل «استقلال» دومین نماد همکاری اقتصادی تهران و «دوشنبه» عنوان می‌کنند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها