امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۲۰:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35042
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۴
تعداد بازدید: 78
حجت‌الاسلام سعیدرضا عاملی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه فضای مجازی یک ابزار مثل ...

حجت‌الاسلام سعیدرضا عاملی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه فضای مجازی یک ابزار مثل تلویزیون، رادیو و سایر رسانه‌ها است،‌ا فزود: این فضا هم سازوکاری دارد که در آن یک محتوا ایجاد می‌شود اما سازوکار پویا و قویی با ظرفیت بسیار برای توسعه و پیشرفت است.

نویسنده کتاب «شهر مجازی تهران» در ادامه افزود: در این کتاب که طراحی گروه خودمان بوده، شهر تهران را در سه دایره فضای مجازی تعبیه کرده، در یک ارتباط نقطه به نقطه نهادهای شهری را ترسیم و در یک فضای مجازی معادل و متناظری برای همه آنها ایجاد کردیم بنابراین هر منطقه ضمن اینکه یک شهرداری فیزیکی دارد، فضای متناظری در مجاز دارد.

حجت‌الاسلام عاملی با تأکید بر اینکه علاوه بر این یک فضای عمومی با 68 لایه نیز برای شهر تهران در نظر گرفته شده است، افزود: شهر مجازی شهر شهرهاست، یک شهر نیست، شهری است که در ذیلش شهرهای زیادی به وجود می‌آید. بنابراین بخش خصوصی نیز به طور جدی در این فضای مجازی فعال است البته امروز سهمش در اقتصاد کشور زیاد نیست و تنها بیست درصد است و تلاش می‌شود به ظرفیت 50 درصدی برسد.

وی یادآور شد: به طور مثال در شهر تهران  14تا 18 میلیون سفر بین شهری صورت می‌گیرد، اگر فضاهای مجازی اداری به وجود آید، تعداد این سفرها بین 4 تا 8 میلیون کاهش می‌یابد، این وضعیت تردد ماشین را کاهش می‌دهد و این برای شهری که  هفت درصد روزهای سال از دی اکسیدکربن خطرناک برخوردار است و عامل بسیاری از سرطان‌ها ناشی از همین دی اکسید کربن است، بسیار مثبت تلقی می‌شود.

حجت‌الاسلام عاملی با تأکید بر حساسیت اسلام نسبت به جان انسان توضیح داد: لذا این شهر مجازی یک عمل الهی است و طوری طراحی شده که جلوی از بین رفتن نفوس را بگیرد از سوی دیگر در محیط‌های اداری رشوه، رابطه و ... مشاهده می‌شود که هیچ کدام اینها در سیستم خیر مجازی دیده نخواهد شد چرا که اینجا دیگر با فرد سروکار نداریم بلکه کُد افراد مورد توجه است.

وی با اشاره به اینکه طرح شهر مجازی چندسالی است که به محمدباقر قالیباف، شهردار تهران ارایه شده و وی نیز استقبال کرده‌ است، افزود: خود شهردار امید دارد که تا چند سال آینده تهران جزو 10 شهر برتر مجازی می‌شود، منتها نکته مهم این است که باید زیرساخت‌های آن مهیا شود.

عاملی یکی از زیرساخت‌های مهم در ایجاد شهر مجازی تهران را تهیه فیبرهای نوری با ظرفیت‌های بالا دانست و گفت: امروز فیبر نوری که در شهر تهران وجود دارد حدود 2500 کیلومتر است شهر آمستردام در آمریکا 28 هزار کلیومتر فیبر نوری دارد ما باید بتوانیم سطح زیرساختی شهر را بالا ببریم اکنون بزرگترین میزبانی اطلاعاتی که در تهران وجود دارد برای شهرداری با هزار ترابایت ظرفیت اطلاعاتی است.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های فضای مجازی بسیار پویا است، افزود: به این علت که ماهیت زمان در فضای مجازی با فضای فیزیکی متفاوت است و بنابراین کارها بسیار پویاتر از کار مکانیکی و صنعتی انجام می‌شود، بزرگترین کارخانه‌های صنعتی تک تولید هستند اما فضای مجازی دارای منطق متفاوتی است و در آن یک تلاش به منزله همه تولید است در این فضا یک کتاب در شمارگان بی‌نهایت منتشر می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها