امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۸:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35057
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۰
تعداد بازدید: 75
به گزارش خبرنگار شهری فارس، مهدی چمران در این نشست درباره دلیل استیضاح نکردن شهردار تهران در 6 سال گذشته، گفت: نه استیضاح نشانه قدرت است و نه اینکه ...

به گزارش خبرنگار شهری فارس، مهدی چمران در این نشست درباره دلیل استیضاح نکردن شهردار تهران در 6 سال گذشته، گفت: نه استیضاح نشانه قدرت است و نه اینکه ما بتوانیم به کسی مشت بزنیم یا نزنیم نشانه ضعف است. البته وقتی که لازم باشد اقدام به استیضاح می‌کنیم اما حتی‌المقدور می‌کوشیم با تعامل مشکلات را حل کنیم و به شهرهای دیگر هم توصیه می‌کنیم همین کار را بکنند.

وی ادامه داد: استیضاح شهردار و اینکه یک شهر برای یک سال بدون شهردار باشد باعث عدم پیشرفت آن می‌شود کما اینکه این اتفاق برای بعضی از شهرها افتاد.

وی افزود: نمایندگان مجلس طرحی را برای انتخاب شهردار توسط مردم به طور مستقیم ارائه داده بودند که ما هم از آن استقبال می‌کنیم اما شرایطش باید مهیا باشد با این همه خود نمایندگان طرح مذکور را پس گرفتند ولی هیچگاه صحبتی از گرفتن حق استیضاح شهردار از شورا مطرح نبوده است.

رئیس شورای شهر درباره انحراف هزار میلیاردی شهرداری تهران از بودجه گفت: هنوز درباره این مبلغ بحث است که آیا انحرافی صورت گرفته یا خیر؛ شهرداری ادعا می‌کند این مبلغ با مجوزهای شورا هزینه شده و قصد دارند مستندات خود را ارائه دهند.

چمران در ادامه گفت: درباره اینکه می‌گویند نظارت شورا ضعیف بوده باید بگویم برداشت شما این است که هر جای شهر اتفاقی بیفتد یک عضو شورای شهر باید آنجا سبز شود که این عملی نیست، تعداد خبرنگاران و مردم از ما بیشتر است و آنها به عنوان یکی از منابع اطلاع رسانی ما و ابزاری برای نظارت حتی نیمه شب‌ها هم به من زنگ می‌زنند.

وی تأکید کرد: مفهوم نظارت این نیست که ما بر سر همه پروژه‌های شهرداری حضور داشته باشیم بلکه در صورت اطلاع یافتن از تخلفات از مسئولان مربوطه در شهرداری می‌خواهیم گزارشی درباره موضوع ارائه بدهند مانند نظارتی که نمایندگان مجلس در سراسر کشور اعمال می‌کنند، علاوه بر این ما دو بار در سال در یک برنامه سالیانه همه پروژه‌های شهرداری را رصد می‌کنیم با این همه ضعف و قوت نظارت ما را تنها خدا می‌داند!

چمران درباره انتخاب شهردار جدید گفت: ما هنوز در این زمینه با اعضای شورای چهارم جلسه‌ای نداشته‌ایم.

وی همچنین درباره میزان ساخت و ساز در طول فعالیت شورای سوم گفت: حدود 20 میلیون متر مربع در هر سال ساخت و ساز صورت گرفته که تراکم زیر 120 درصد عوارض ساختمانی به آن تعلق نمی‌گیرد، فروش تراکم آزاد هم از زمان فعالیت شورای دوم متوقف شده است. به بقیه ساخت و سازها هم مطابق تراکم مجاز در طرح تفضیلی عوارض تعلق می‌گیرد.

وی گفت: عوارض هر ملک بر اساس ارزش معاملاتی آن تعیین می‌شود که این ارزش معاملاتی را وزارت دارایی هر سال مشخص می‌کند؛ این وزارتخانه در یک اقدام قصد داشت ارزش معاملاتی املاک را 15 برابر بالا ببرد اما چون ۳ عضو شورای شهر در کمیته مسئول این کار در وزارت دارایی حضور داشتند، شورا مانع شد و ارزش معاملاتی املاک را فقط 10 درصد بالا بردیم.

چمران اضافه کرد: ما به مسئولان وزارتخانه گفتیم اگر ارزش املاک حتی 12 یا 13 درصد اضافه شود، همه معاملات املاک قفل می‌شود. البته شهرداری هم از این اقدام ما ناراضی است و مدام می گوید در تأمین مخارج خود با مشکل مواجه است اما ما به خاطر مصالح شهر اجازه نمی‌دهیم ارزش املاک بیش از این بالا برود.

رئیس شورای شهر تهران همچنین گفت: همان طور که می دانید از ساخت و ساز در بافت فرسوده عوارضی دریافت نمی‌شود البته نظر مجلس شورای اسلامی این بود که از املاک این بافت 50 درصد عوارض دریافت شود و 50 درصد باقیمانده را دولت بپردازد که البته دولت چیزی پرداخت نکرد ولی شورا قبل از آن این طرح را تدوین و تصویب کرده بود که املاک بافت فرسوده مشمول بخشودگی ۱۰۰درصد عوارض شود و این از افتخارات شورای سوم است.

چمران در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره فعالیت‌های محمدعلی نجفی در شورای سوم گفت: او در دوره‌ای رئیس کمیسیون برنامه و بودجه بودد و هم‌اکنون نیز عضو این کمیسیون است اما میزان شرکت در جلسات و مشارکت در فعالیت‌های شورای شهر به خودشان مربوط است با این همه اگر به نحوه مدیریت من و چینش اعضا در کمیسیونهای شورا انتقاد دارید من می‌پذیرم.

چمران درباره تعامل شهرداری با دولت در 6 سال گذشته، گفت: تعامل با دولت از سوی طرفین خوب نبود و من از شرایط حاکم راضی نبودم با اینکه خیلی تلاش کردم تا روابط بین دولت و شهرداری بهبود یابد اما متأسفانه به جای خوبی نرسیدیم اما تعامل شهرداری با شورای شهر معمولی بود البته بعضی از اعضاء از این ارتباط ناراضی بودند و عده‌ای رضایت داشتند اما از نظر من روابط شهرداری و شورا در 6 سال گذشته معمولی و متوسط بود.

چمران گفت: از نمره عملکرد شهرداری از من نپرسید چون من معمولاً کم نمره می‌دهم!
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها